Policie přišla definitivně o část důkazů v kauze Nagyová

  16:45aktualizováno  16:45
Část možných důkazů v kauze Nagyová je pro vyšetřovatele definitivně ztracena. Přišli mimo jiné o věci a dokumenty zabavené při domovní prohlídce u advokáta a lobbisty Tomáše Jindry. Důkazy po prohlídkách skončily u České advokátní komory. Ta je v lednu vrátila zpět Jindrovi.

U Tomáše Jindry byli policisté loni v červnu. Prohledali mu dům v Hrusicích u Prahy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Česká advokátní komora zapečetěné a u ní uložené věci dotčenému advokátovi vydala dne 24. ledna 2014," uvedla mluvčí České advokátní komory (ČAK) Iva Chaloupková.

Tomáš Jindra, který je advokátem lobbisty Ivo Rittiga a pracoval i jako poradce exministrů Petra Bendla a Martina Kuby, dostal zpět třeba počítač a dokumenty v šanonech.

ČAK krok odůvodňuje tím, že vydání věcí vyšetřovatelům nenařídil soud. "Věci jsme vrátili také z toho důvodu, že ČAK je pověřena výkonem veřejné správy a odpovědná za případnou škodu, která by mohla být advokátům způsobena z důvodu její nečinnosti," dodala Chaloupková.

Důkazy byly před vydáním zapečetěny

Věci zajištěné policií ležely na advokátní komoře již déle než čtvrt roku. Komora je skladuje v hlídaných, speciálně k tomu vyčleněných prostorách. Důkazy byly celou dobu až do vrácení zapečetěny v pytlích. Zůstaly tedy až do 24. ledna v takovém stavu, v jakém je policisté v domě advokáta Tomáše Jindry zabavili. Po vydání věcí s nimi Jindra může nakládat po svém.

ČAK ale nevydala zpět jen důkazy zadržené v Jindrově domě. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan už dříve iDNES.cz řekl, že postup advokátní komory se týká nejméně dvou případů v kauze Nagyová. Kterých, to nekonkretizoval. ČAK do nakládání s důkazy vstupuje jen v případě prohlídek u advokátů.

Vydání věcí Ištvan zatím nekomentoval. Stejně jako jeho zástupci je na začátku týdne mimo úřad. "V tuto chvíli vám nemohu poskytnout aktuální informaci," uvedl na otázku, zda jsou důkazy už vydány.

Už dříve státní zástupci řekli, že se pokusí takovému kroku komory zamezit. Žalobci nicméně už dřív řekli, že případná ztráta důkazů nebude mít na celou kauzu velký vliv.

"Dokazování by tím samozřejmě bylo ztížené, ale neznamená to, že se vyšetřování zdrží. Holt místo 50 důkazů jich bude třeba 35, ale není to věc, která by podstatným způsobem narušila délku vyšetřování," uvedl v září Ištvanův kolega Martin Brzobohatý.

Jedno stanovisko, dvojí výklad

Na případ upozornil iDNES.cz loni v září (o tom, proč důkazy skončily na ČAK, čtěte zde).

V případě Jindry bylo sporné, zda má být zástupce profesní komory přivolán. Prohlídka se netýkala jeho kanceláře. Vyšetřovatelé nicméně ČAK při domovní prohlídce kontaktovali.

V kauze Nagyová ale nastala unikátní situace: stanovisko soudu si advokátní komory vyložil jedním a Ištvan a jeho lidé pak zcela opačným způsobem.

Postup podle zákona

Podle Chaloupkové na komoře nyní leží ještě důkazy k jiné kauze, než která se týká Jany Nagyové, nyní Nečasové.

K ČAK se důkazy dostávají v případě, že policisté dělají prohlídku v kanceláři advokáta. Protože má povinnost mlčenlivosti, bývají k nim přivoláni zástupci profesní komory. Pokud tento zástupce na místě řekne, že policisté si důkazy nemohou odvézt, končí věci u advokátní komory. Leží tam do doby, než rozhodne soud, zda se vrátí zpět majiteli, nebo je dostanou policisté.

Nečas si vyzvedl Nagyovou po jejím propuštění z vazby (19. července):

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ve Varnsdorfu někdo zničil radar, zařízení za 350 tisíc je na kusy

Neznámý pachatel zničil radar ve Varnsdorfu

Neznámý pachatel zničil ve Varnsdorfu na Děčínsku radar na měření rychlosti projíždějících vozidel. Policie nyní...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Ženu zabil šok ze ztráty krve. Za vraždu dostal Rumun 19 let a vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Krajský soud v Liberci rozhodl v případu vraždy Ukrajinky, která se stala v létě roku 2016. Obžalovaného Rumuna Mariuse...

Najdete na iDNES.cz