Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Měla vztek, ale mohla se ovládat, řekli znalci o útočnici z Teska

  11:00aktualizováno  13:47
Motivaci Michelle Sudků, která je obžalovaná z loňské vraždy v obchodním centru, popsali u soudu znalci z oboru psychologie a psychiatrie Ivo Klár a Karel Netík. Žena si podle nich scénář vraždy připravila ještě před příchodem na místo činu. Zmítaly jí vztek a frustrace, ale kdyby chtěla, dokázala by se ovládat.

„Rozpoznávací schopnosti nebyly narušeny a ovládací schopnosti byly jen nepodstatně sníženy,“ uvedli znalci o Sudků. To, že zabila jinou ženu, byl podle nich záměr, se kterým do Teska vyrazila.

Útok následoval poté, co Sudků propustili z Bohnic proti její vůli. „Hromadí v sobě emoční vzrušení a pak má sklon k agresivitě,“ řekl psycholog o Sudků. V Tesku Sudků útočila pod vlivem vzteku a frustrace.

Dva týdny před vražedným útokem obžalovaná napadla jinou mladou ženu v kavárně v Praze na Újezdě. Při tomto zločinu podle znalců hrál roli i její sexuální sadismus. Ani tentokrát ale neměla snížené rozpoznávací schopnosti. Ovládací schopnosti sice snížené byly, ale jen lehce a nikoli tak, aby to vedlo k její nepříčetnosti. „Vzplanula v ní zloba,“ řekl Netík.

Fotogalerie

Sudků okamžik vraždy popsala tak, že se jí „zatmělo před očima“. „To není v rozporu s tím, k čemu jsme dospěli. Než vzplane afekt, v době, kdy si člověk vybírá zbraň, tak stoprocentně to není tak, že se neovládá,“ řekl psycholog.

Státní zástupkyně Jana Murínová se znalců ptala na rozumové schopnosti obžalované ženy. Sudků o sobě tvrdí, že má IQ 74. Znalci ale potvrdili, že zase tak nízkou inteligenci žena nemá. Sudků absolvovala základní školu a také zdravotní střední školu zakončenou maturitou. „Jsou i vysoce inteligentní lidé, kteří dělají takové věci,“ řekl znalec, podle něhož jednání obžalované s inteligencí nesouvisí.

Psychologové: Vyhlídky na resocializaci jsou nepříznivé

Podle žalobkyně Murínové je pro posouzení skutku zásadní zjištění, zda byla Sudků nepříčetná, nebo nikoli. V tom se znalci zcela neshodli. Zatímco podle Netíka a Klára byly její ovládací schopnosti snížené jen mírně, znalci Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina měli poněkud jiný názor.

Uvedli zejména to, že při nezdařeném vražedném pokusu byly její ovládací schopnosti podstatně snížené, ne však úplně vymizelé. Motivací pro škrcení ženy byl podle nich sexuální sadismus, čili to byla zjevná chorobná motivace.

Psychickou chorobou v pravém smyslu podle znalců Sudků netrpí, není ani závislá na návykových látkách. Zjistili u ní parafilii, neboli sexuální deviaci.

„Je třeba uvažovat o ochranné léčbě ústavní formou, která by měla mít psychiatrickou i sexuologickou složku,“ řekl Weiss. Spolu s kolegou zdůraznili, že dosavadní léčba neměla ochranný charakter. Sexuální deviace není léčitelná, podle sexuologa se jedná o celoživotní záležitost. U mužů, se kterými je v oblasti sexuální deviace více zkušeností, je převážná většina postižených schopna žít nadále bez konfliktu se zákonem.

Podle Zvěřiny lékaři u Sudků podcenili její agresivitu. „To je u žen bohužel typické,“ uvedl. Vysvětlil také, že u žen nelze agresivitu tlumit hormonálně. „Nemyslím, že tam došlo k nějakému nepřiměřenému léčebnému postupu,“ uvedl sexuolog. Lékaři, kteří měli ženu v péči v minulosti podle něj možná udělali chybu, když ji hodnotili spíše jako hysterionskou osobnost, a nevěřili dostatečně jejím výhrůžkám. Brali je jako fantazie.

„Je důležité, jak se s tím vypořádá ošetřující lékař. Brali to zřejmě jako způsob její manipulace. Mám dojem, že tohle byl ten hlavní problém, že se jí nevěřilo,“ řekl Zvěřina. „Neexistuje ale žádný způsob, jak objektivizovat tvrzení pacienta. Nemáme žádný rentgen, který by nám řekl, zda to je skutečné, nebo ne,“ poznamenal k tomu Weiss. V minulosti pacientky v době její poslední hospitalizace v Bohnicích nebylo nic, co by lékaře varovalo.

Sudků uvedla, že jí v minulosti byly předepisovány léky, které ale často nebrala. Řekla také to, že v současnosti léky bere a i díky tomu rozpoznala, že nejednala správně. Podle Weisse ale takový náhled nemůže být výsledkem farmakoterapie, ale psychoterapie, a zda tomu tak skutečně je, by se ověřilo až s delším časovým odstupem.

Sudků opakovaně porušovala léčebný režim, mimo jiné si například aplikovala pervitin. „Není pak v moci lékařů ovlivnit toto chování,“ uvedl Weiss.

Z některých vyjádření obžalované ženy u soudu mrazilo:

Psycholog poukázal také na to, že Sudků má sníženou takzvanou obecnou věrohodnost. Znamená to, že u ní zaznamenali sklony k fabulacím a upravování skutečnosti tak, jak se jí to hodí.

Znalci se shodli i v tom, že vyhlídky na resocializaci jsou u obžalované ženy silně nepříznivé. Na dotazy státní zástupkyně uvedli, že nutná je podle nich ústavní léčba, a pokud by šla do vězení, bylo by dobré, aby léčba začala již tam.

Sudků je obžalovaná z vraždy a jednoho vražedného pokusu. Za to jí hrozí výjimečný trest, v krajním případě i doživotí. Kdyby ji znalci shledali nepříčetnou, vězení by se patrně vyhnula. V úvahu by ale i tak přicházela takzvaná zabezpečovací detence.

Chtěla jsem se přeměnit na muže, tvrdí obžalovaná žena:

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Majitel chodil s dogou na vodítku bez náhubku, zvíře pokousalo dvě ženy

Dvě ženy zranila argentinská doga bez náhubku, kterou majitel vedl na vodítku. První případ se stal v Českých...

Za rozbití obličeje sousedovi kvůli zničenému autu dostal agresor šest let

S trestem šesti let vězení odešel od Krajského soudu v Pardubicích Petr Šišlák, který v červnu surově napadl Miroslava...

Za smrt dívek při rallye soudí nově kromě komisaře i další čtyři lidi

Uherskohradišťský soud se začal znovu zabývat případem tragické smrti čtyř dívek při závodech rallye v obci Lopeník v...

Kvůli nabouranému autu rozmlátil muž sousedovi obličej, může dostat 12 let

Až k soudu se dostala rozepře dvou obyvatel Vraclavi na Orlickoústecku, která vyvrcholila těžkým ublížením na zdraví....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz