Busta Emila Škody

Busta Emila Škody - Po bustě, která byla na náhrobku Emila Škody, pátrají nyní policisté. | foto: Policie ČR, iDNES.cz

Zloději ukradli bustu z hrobu Emila Škody

  • 5
Pro zloděje drahých kovů neexistují žádná tabu. V minulých dnech zničili náhrobek zakladatele plzeňských strojíren Emila Škody. Z cenného hrobu na památkově chráněném mikulášském hřbitově zmizel bronzový reliéf a písmena v hodnotě okolo dvou set tisíc korun.

Památkáři jsou v šoku a policisté stojí na začátku nepříliš nadějného pátrání.

Náhrobek nechala v roce 1903 nainstalovat Škodova rodina, která dílo objednala od florentského sochaře Raffaela Romannelliho.

Mikulášský hřbitov, nejdokonaleji zabezpečený objekt v Plzni, je stejně jako tamní kostel zajištěn zabezpečovací technikou. Ta ale hřbitov hlídá jen v noci, protože ve dne je místo přístupné jako park.

"První pokus o odstranění reliéfů jsme zaznamenali minulý týden. Bezpečnostní systém v noci varoval, že se po hřbitově někdo pohybuje. Hlídka bezpečnostní služby zloděje vyrušila, ale bohužel utekl. Našla se bronzová ratolest, kterou zřejmě odhodil na útěku," popsala Naďa Horáková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Podruhé tedy zřejmě zloděj zaútočil ve dne, kdy je hřbitov volně přístupný. Vandalský čin objevila asistentka personálního ředitele Škody Holding při pravidelné návštěvě. Firma totiž dodnes o hrob pečuje.

Emil Škoda žil v letech 1839 až 1900. V roce 1869 koupil v Plzni strojírenskou továrnu. Později založil moderní ocelárnu, která dodávala i mohutné odlitky vážící desítky tun.

Ještě před první světovou válkou se plzeňské Škodovy závody staly největší zbrojovkou Rakouska-Uherska.

"O hrob jsme se starali a určitě nezůstaneme lhostejní k tomu, co se stalo. Budeme se podílet na obnově náhrobku. Zatím ale není jasné, v jaké podobě bude znovu osazen," řekla mluvčí Škodovky Radka Pistoriusová.

Vedoucí firemního muzea Vladislav Krátký už začal jednat s restaurátory o tom, jak by bylo možné výzdobu hrobu obnovit. Řekl, že náhrobek bude třeba udělat podle fotografií, protože původní Romannelliho návrhy se již pravděpodobně nenajdou.

Plzeňský Slavín
Město na základě dohod s církví pečuje o zeleň a zabezpečení celého areálu. Ten se stal zejména na začátku 90. let minulého století častým terčem zlodějů a místem, kde přespávali bezdomovci a scházeli se narkomani.

Přitom by mohl být plzeňskou obdobou pražského Slavína - leží tu například Josef Kajetán Tyl, pochováni zde byli významní měšťané, purkmistři či podnikatelé.

"Kostel byl v minulosti opakovaně vykraden. Zmizely cenné oltáře a sochy čtrnácti svatých pomocníků," potvrzuje Emil Soukup, farář při katedrále svatého Bartoloměje. Samotný kostel, ze kterého zloději odnesli co se dalo, má nyní ve správě řecko-katolická církev.

Památkáři jsou z osudu Škodova hrobu nešťastní. "Chtěli bychom vyzvat všechny starožitníky i provozovatele sběrných surovin, aby podobné věci nepřijímali, ale hlavně aby okamžitě informovali policii, pokud jim někdo podobné věci nabízí. Měli by si uvědomit, jakou hodnotu mají podobné památky pro město i pro národ," vyzval Petr Domanický z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.

,

Video