Zlínští úředníci se zpovídají z loňského pádu stromu. Zabil dva chlapce

  20:28aktualizováno  20:28
Na lavici obžalovaných u soudu ve Zlíně zasedli tři zaměstnanci zlínské radnice, kteří podle žalobce nesou zodpovědnost za loňský pád stromu v centru Zlína. Vzrostlý pajasan zabil dva dvanáctileté chlapce. Mužům, kteří podle žaloby strom špatně kontrolovali, hrozí až 10 let vězení.

Spadlý strom v centru Zlína | foto: HZS Zlínského kraje

Šéf odboru městské zeleně Ivo Divoký a jeho podřízení Stanislav Pospíšilík i Přemysl Vyoral řekli, že litují toho, co se stalo. A odmítli jakoukoliv odpovědnost za tragédii.

"Pajasan nejevil známky toho, že by byl nestatický. Ani na něm nebyly žádné znaky chřadnutí," řekl Pospíšilík, který má na starost kácení a prořezávání dřevin.

Obžaloba stojí na dendrologickém posudku, podle něhož měl strom proschlou korunu, nakláněl se a byl přestárlý. Jeho statiku mělo narušit neodborné prořezávání koruny. A také stavební úpravy, které se v jeho okolí dělaly. Při nich byl kmen zavezen zeminou do výšky 20 centimetrů, což mohlo přispět k jeho pádu.

Pajasan žláznatý se zřítil, protože měl uhnilé kořeny. V auditech, které si radnice nechala zpracovat v letech 1994 a 2003, znalec jeho stav ohodnotil známkou 4. Přičemž pětka znamená, že se musí pokácet. "Známku 4 dostalo více pajasanů, které mají před sebou ještě 10 let života," uvedl Divoký.

Spadlý strom v centru Zlína

Kontrola stromu je komplikovaná

Obžalovaní se hájili i tím, že nemohli běžnou vizuální kontrolou zjistit, že má strom vyhnilé kořeny. Žalobce namítl, že měli udělat takzvanou kořenovou sondu. Ta se ale podle pracovníků radnice dělá jen výjimečných případech, protože strom vždy poškodí.

Téměř celé první hlavní líčení připomínalo odborný seminář dendrologů. Znalci "s kulatým razítkem" ale nevypovídali. Soudkyně je chce vyslechnout 5. května, na kdy případ odročila.

Maminka jednoho ze zesnulých chlapců soudní síň opustila už před začátkem výpovědí. Její zmocněnec Jan Rotrekl, který seděl vedle žalobce, po skončení hlavního líčení uvedl, že jeho klientka zvažuje podání žaloby na radnici kvůli odškodnému.

Primátorka Zlína Irena Ondrová opakovaně prohlásila, že se jednání o takové věci nebrání. Chce ale počkat na výsledek soudu. U přelíčení byl přítomen její náměstek Hynek Steska. "Ctíme u našich lidí presumpci neviny. Osobně jsem přesvědčen, že se nedopustili zásadních pochybení," řekl Steska.

Pajasan žláznatý spadl 22. ledna krátce po třinácté hodině poblíž trolejbusové zastávky v centru Zlína na skupinu lidí. Dva dvanáctiletí chlapci po pádu zemřeli. Další čtyři lidé byli zraněni, jedna žena těžce.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Najdete na iDNES.cz