SERIÁL: Slavné případy české kriminalistiky
Tři z pětadvaceti lidí byli na místě mrtví, dalších sedmnáct bylo zraněno. Za volantem Pragy RN seděla řidička z povolání, dvaadvacetiletá Olga Hepnarová.
Tragická bilance byla však nakonec ještě otřesnější, protože v nemocnici zemřelo dalších pět lidí. Hepnarová tak usmrtila celkem osm lidí, šest zranila těžce a šest lehce.
Řidička: Na chodník jsme vjela úmyslně
Mladá žena mohla být spokojená... Jak sama tvrdila, vjela s náklaďákem na chodník úmyslně a pokračovala v jízdě s cílem zabít, případně zranit co nejvíc lidí. Chtěla se pomstít společnosti, rodičům… Prostě všem, neboť se k ní chovají neustále jen nepřátelsky.
Jako dítě odmítala z různých důvodů chodit do školy, a když vystřídala čtyři se stále stejným výsledkem, lékaři doporučili Dětskou psychiatrickou léčebnu v Opařanech. Tam se jí nakonec podařilo dokončit devítiletku. Vyučila se uměleckou knihařkou a nastoupila do práce v Chebu.
Ve třinácti se Hepnarová pokusila zabít
Pro špatnou pracovní morálku byla ale záhy propuštěna. Postupně změnila několik zaměstnavatelů, ale buď odešla sama ještě během zkušební doby, nebo ji - opět kvůli morálce - vyhodili. Zaměstnavatelé se shodli, že Hepnarová byla zvláštní, uzavřená, neměla přátele, nebyla oblíbená.
Mívala období rozdílných nálad. Často se dostávala do konfliktních situací. Ve třinácti letech se pokusila o sebevraždu kvůli nedorozumění ve škole. Říkala, že se k ní pořád všichni chovají špatně, včetně rodičů. Často uvažovala, jak se pomstít. Přemýšlela o vykolejení vlaku, výbuchu v uzavřené místnosti, použití zbraně...
Smrtící jízdu měla promyšlenou
Nakonec se rozhodla, že vjede s nákladním vozem do lidí. Vše měla promyšlené. Vybrala si tramvajovou zastávku, kam se dá sjet se svahu, aby byl automobil co nejvíc rozjetý, aby obrubník nebyl příliš vysoký a aby tam bylo hodně lidí. Nakonec se rozhodla pro stanici Strossmayerovo náměstí. O její chladnokrevnosti svědčí i fakt, že při prvním projetí se jí zdálo, že na zastávce čeká málo lidí. Svou pomstu tak uskutečnila až při druhém okruhu.
Žena byla souzena za vraždu
Vyšetřování krvavé nehody prokázalo, že se trestného činu podle § 219 trestního zákoníku, tedy vraždy, dopustila po dlouhodobé úvaze a cílevědomé přípravě s tím, že si byla plně vědoma následků.
Hepnarová netrpí žádnou duševní chorobou, která by měla vliv na její rozpoznávací a ovládací schopnosti, prohlásili znalci z oboru psychiatrie, psychologie i sexuologie. Shodli se, že krátce před činem, v jeho průběhu i po něm si žena počínala rozvážně a chladnokrevně, nejevila známky poruchy vědomí, ani nebyla pod vlivem bludů, halucinací nebo apatické nálady.
Olga Hepnarová byla uznána vinnou v plném rozsahu obžaloby a odsouzena k nejvyššímu možnému trestu. Rozsudek smrti byl vykonán zrovna v Roce ženy, na což sice někteří upozorňovali, nicméně šlo o zločin tak chladnokrevný, že nebylo možné učinit žádné (ani ideologické) ústupky.