I patnáct let vězení je málo, zavrhl soudce matku za vraždu novorozence

  11:00aktualizováno  11:00
Pražský vrchní soud zamítl odvolání ženy, která loni v Litoměřicích zavraždila novorozence. Zdravou holčičku po porodu hodila do záchodové mísy a druhý den v tašce do popelnice. Soudce potvrdil verdikt soudu ústeckého, krkavčí matku poslal za mříže na 15 let.

Krkavčí matka před soudem v Ústí nad Labem | foto: iDNES.cz

Žena tvrdila, že na "likvidaci" tělíčka se podílel i její tehdejší přítel. Spolu s obhájcem žádala, aby soud zrušil původní verdikt a rozhodoval znovu.

"Po jeho vystoupení jsem byla úplně zoufalá. Viděla jsem ho po devíti měsících a doufala, že v něm bude kousek citu, že mě nenechá vzít vinu jen na sebe. On mi tehdy pomáhal a dost. Chtěla bych s ním konfrontaci, do očí by to nedokázal zopakovat," řekla tichým hlasem obžalovaná  jednadvacetiletá Marie H.

Senát vrchního soudu však tato argumentace ani v nejmenším neobměkčila. "I kdyby by to byla pravda, tak to na verdikt i výši trestu nemá vliv," byl nekompromisní předseda senátu Jiří Lněnička.

Navíc uvedl, že dívka má nějaké vzdělání a není úplně mdlého rozumu, aby jí nebylo jasné, že se její přítel - drogový dealer a kriminálník - nepřizná. Jeho výpověď pro ni navíc nemohla být úplným šokem, stejně už vypovídal v přípravném řízení a zápis o tom měla žena k dispozici.

Jiří Lněnička řekl, že kdyby o trestu rozhodoval vrchní soud, uložil by ještě delší než patnáctiletý trest. Podle něj bylo možné použít přísnější kvalifikaci, protože žena vraždila s rozmyslem. O tom svědčí, že těhotenství celou dobu tajila, nikomu se nesvěřila a nenavštěvovala lékaře. Protože se ale proti předchozímu verdiktu odvolala jen matka a ne státní zástupce, nebylo možné uložený trest zvýšit.

Zbavila se tělíčka a byla veselá

Žena v minulosti před soudem tvrdila, že její přítel, se kterým se živila prodejem drog, spal po pervitinovém večírku ve vedlejší místnosti. Těhotenství před ním tajila, po porodu vše uklidila a stopy, které se jí nepovedlo zakrýt, omlouvala tím, že jí tekla krev z nosu.

Těsně před vynesením prvního rozsudku zcela změnila výpověď. Řekla, že jí přítel po porodu dítě vzal, a neví, co s ním udělal. Druhý den jí měl říct, ať odnese do popelnice igelitové tašky, ve kterých viděla krvavé hadry. "Myslela jsem, že jsou to už jen nějaké zbytky," řekla.

"Soud považuje tuto výpověď za naprosto účelovou, vedenou snahou obviněné vyvinit se z trestního jednání," shrnula v únoru soudkyně Jana Kurešová.

Svědci, se kterými si žena den po činu jela do Teplic pro drogy, vypověděli, že byla veselá, a poté, co vyhodila igelitky s tělíčkem a placentou, se dokonce radovala, že v popelnici našla figurku panáčka.

"Nevěděla jsem, že to děťátko bylo živé, vůbec se nehýbalo," tvrdila žena. Na otázku, co chtěla udělat s dítětem, pokud mu nehodlala ublížit, však odpovědět nedokázala.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

GIBS obvinila policejního odboráře ze zpronevěry členských příspěvků

Ilustrační snímek

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila odborníka na balistiku a policejního odboráře Pavla Štěpána ze...

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Najdete na iDNES.cz