Žena se soudí s lékaři, nechali jí v břiše dvaceticentimetrový dren

  20:43aktualizováno  20:43
Před více než šesti lety zapomněli lékaři při operaci jícnu v břiše Anny Boháčové špendlík s dvaceticentimetrovým drenem. Ten objevil až rentgen, když si pacientka stěžovala na přetrvávající bolesti. Zdravotní problémy má dodnes, i proto se s nemocnicemi od roku 2007 soudí. Od středy o případu rozhoduje Krajský soud v Plzni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal SváčekMF DNES

"Je neuvěřitelné, že podle znaleckých posudků to celé vyznívá tak, jako že když někdo nechá dren se špendlíkem v břiše, je to úplně normální," řekl advokát Boháčové Zdeněk Jankovský.

Soudci odvolacího senátu Krajského soudu v Plzni chtějí po Boháčové dodat dokumentaci s tím, jaké následky jí to způsobilo. Za necelé dva týdny pak chtějí ve věci vynést verdikt.

Složitá anabáze Anny Boháčové začala před téměř sedmi lety. Chystala se na operaci jícnu. Čekala jí studijní cesta do Pekingu, a tak chtěla mít zákrok co nejrychleji za sebou.

V plzeňské fakultní nemocnici však byla čekací doba šest týdnů. Její lékařka jí proto doporučila nemocnici v Domažlicích, kde byla čekací lhůta šestkrát kratší.

Paní Boháčová se tady 14. ledna podrobila operaci, jenže dva dny po propuštění z nemocnice si pacientka stěžovala na silné bolesti břicha. Devět dnů po zákroku ji tedy znovu přijali do nemocnice, aby lékaři zjistili, že bolesti způsobilo protržení jícnu, ke kterému zřejmě došlo při první operaci.

Další operace následovala 1. února, a protože se stav Anny Boháčové stále nelepšil, přistoupili domažličtí lékaři k zákroku i druhý den. Stav ženy se ale stále zhoršoval, takže doktoři rozhodli o okamžitém převozu pacientky do Fakultní nemocnice v Plzni.

Špendlík s drenem objevil až rentgen

Následovalo devět operačních revizí, při nichž lékaři z břicha za pomocí drenů sanovali infekci. Jenže bolesti sužovaly pacientku i nadále.

Teprve v květnu zjistila lékařka, že operatéři zapomněli v břiše špendlík s dvaceticentimetrovým drenem.

"Bylo to někdy v polovině července 2005. Doktorka mi udělala rentgen, a na tom snímku doslova svítil ten špendlík bez hlavičky. Byla jsem šokovaná," řekla MF DNES Anna Boháčová.

Na konci července jí tedy lékaři špendlík i s drenem, který se tam zřejmě dostal při čištění infekce, vyjmuli.

Posudky znalců se v mnohém lišily

Po všech martyriích po nemocnicích se postupem domažlických lékařů začala zabývat policie, která však trestní řízení zastavila. Podle znalců totiž nebylo zcela prokázáno, že by lékaři postupovali špatně.

S tím ale Boháčová ani její advokát Zdeněk Jankovský nesouhlasí. Domažlickou nemocnici i Fakultní nemocnici Plzeň proto v roce 2007 zažalovali.

Okresní soud pracoval s několika znaleckými posudky, které se však, co se týče odvedených výkonů lékařů, v mnohém lišily, a také vyslechl doktory.

Soudce se pak přiklonil na stranu znalců, kteří řekli, že se "vlastně tolik nestalo", a žalobu Boháčové zamítl. Ta se proto odvolala k plzeňskému krajskému soudu, který se případem ve středu opět zabýval.

Podle advokáta Jankovského je evidentních hned několik pochybení - postup domažlických lékařů, kteří podle jeho slov Boháčové protrhli jícen, dále prodleva, která následovala před převozem pacientky do Plzně, kdy už žena bojovala o život, a v neposlední řadě špendlík s drenem zapomenutý v břišní dutině.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Batole zůstalo na nástupišti ve Zlíně, matku se sourozencem vlak odvezl

Ani ne tříletá holčička zůstala sama na nástupišti ve Zlíně, maminka s mladším...

Téměř tříletá dívenka se ocitla sama na nástupišti vlakové zastávky ve Zlíně-Prštném. Matka s holčičkou nejprve...

Motorkář ujížděl před policisty, ale za jízdy spadl. V batohu měl drogy

Motorkář ujížděl před policisty, ale za jízdy spadl. V Batohu měl drogy

V úterý večer policisté v Praze 4 pronásledovali motorkáře, který jim odmítl zastavit. Po pár kilometrech sám z motorky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz