Záznam telefonátů rozkrývá, proč musel vlak vykolejit

  14:11aktualizováno  14:11
Vy jste tam pustil vlak, teď tam do toho vlítnul! zlobil se operační důstojník mělnické policie na výpravčího z Vraňan. Před několika minutami ho sám žádal o zastavení trati. Rychlík do Děčína přesto večer 19. března vykolejil. Z autentického záznamu vyplývá, že si muži nerozuměli.

Vyšetřování nehody rychlíku u Vraňan policisté ještě neuzavřeli. | foto: Radek CihlaMF DNES

ZÁZNAM TELEFONÁTŮ SI POSLECHNĚTE ZDE

Hlavním viníkem nehody vlaku je někdo úplně jiný. Tři muži před půl desátou večer nastražili na přejezd mezi Vraňany a Cítovem na Mělnicku audi. Zřejmě tak chtěli získat peníze od pojišťovny. Rychlík po střetu s vozidlem vykolejil. Jeden člověk se těžce zranil. - více zde

Kromě tří mužů s audi je obviněn i výpravčí, který sice zastavil provoz vlaků, ale na jiné trati. Na internetu se mezitím objevil záznam komunikace mezi ním a policistou, který mu o autě na kolejích telefonoval.

"Tady policie Mělník, to jsou Vraňany nádraží?" volal operační důstojník na dráhu ihned poté, co se dozvěděl o audi na přejezdu.

"Pane výpravčí, prosím vás, máme teďka zprávu, že na železničním přejezdu mezi Lužcem a Horními Beřkovicemi, na tý hlavní trati, sjel nějakej blbec ze silnice a zůstal viset na kolejích mimo přejezd. Neposílejte tam teď nic. Já tam hned posílám hlídku," pokračoval policista. Záznam hovoru zveřejnil web www.rozzlobenimuzi.com.

"Záznam je autentický," potvrdil iDNES.cz mluvčí mělnické policie Karel Sulek.

Výpravčí policistu ujistil, že po trati nemá jet žádný vlak. Dohodli se, že se později ještě spojí. Hned nato výpravčí zavolal do Straškova s tím, aby úsek uzavřeli. Nechal však zastavit provoz na nesprávné trati.

Policista ani výpravčí po položení sluchátka netušili, že každý myslel jiný přejezd. U Vraňan se sbíhají hned tři železniční tratě: hlavní z Prahy do Děčína a vedlejší od Lužce nad Vltavou a Straškova.

Operační důstojník mluvil o místu mezi Lužcem a Horními Beřkovicemi. Obě obce leží na vedlejších tratích, proto se zřejmě výpravčí rozhodl zastavit provoz tam.

Policistův popis pro výpravčího byl bohužel ten nejméně konkrétní, který v sérii telefonátů mezi záchranáři zazněl. Když policista naváděl hasiče a záchranku, byl mnohem přesnější. "Je to na křižovatce ze šestnácky. Z jedné strany na Lužec a z druhé na Horní Beřkovice. Pojedete na Beřkovice a je to přejezd na trati na Ústí," vysvětloval mělnickým hasičům.

Nehodu stále vyšetřují policisté i železničáři
Odpovědnost za nehodu nadále vyšetřují mělničtí policisté. "Čekáme na znalecké posudky, například z oboru dopravy," upřesnil mluvčí Sulek. Z obecného ohrožení se zodpovídají jak tři muži, tak třiašedesátiletý výpravčí.

"Podle našeho názoru obvinění výpravčího bylo poněkud předčasné," řekl iDNES.cz mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Ani ta ještě vyšetřováni nehody neuzavřela.

"Pro nás je neoddiskutovatelný fakt, že to auto bylo na kolejích nastraženo. Nyní řešíme, zda mohl výpravčí střetu zabránit a zda mu to bylo správně nahlášeno. Nám ale nejde o trestněprávní zodpovědnost, spíše o příčinu," dodal Neusar.

Nehodu vyšetřují i České dráhy. "Chceme vědět, proč k tomu nedorozumění došlo. Nás neuspokojí konstatování, že výpravčí konal, jak měl, ale zastavil jinou trať. Chceme přesně zmapovat všechny kroky, včetně toho, jak to probíhalo na místě nehody," řekl iDNES.cz mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Výpravčího pro a proti

Co mluví pro výpravčího
Jako železničář vidí svět optikou železničního provozu, nikoli silniční sítě. Policista mu řekl: "mezi Lužcem a Horními Beřkovicemi". Obě obce leží na vedlejších tratích, jezdí mezi nimi přímé osobní vlaky, které cestou kříží několik přejezdů. Pro železničáře to tedy bylo poměrně jednoznačné, což potvrdil i v dalším hovoru s policistou po nehodě. Po této trati v inkriminovanou dobu skutečně už žádný vlak jet neměl.

Co mluví proti výpravčímu
Operační důstojník policie ve svém nepříliš přesném popisu řekl také slova "na tý hlavní trati" (která ovšem nevede ani přes Lužec, ani přes Horní Beřkovice). To mělo výpravčího přimět, aby si buď vyžádal přesnější popis, nebo raději rovnou zastavil provoz na všech třech tratích.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

V ulici Na Slupi na pražském Albertově se střetla sanitka s motocyklem. (26....

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR C# DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz