Žádáme jen mírnější trest, nechceme být drzí, říká advokát Salačové

  12:32aktualizováno  16:37
Ivana Salačová popsala praktiky v kauze Rath, kterých se sama zúčastnila. Získala tak statut spolupracující obviněné a státní zástupce pro ni žádá podmínečný trest. Její advokát Vojtěch Veverka řekl, že mu zákon umožňuje žádat i zproštění, ale nevyužije toho. On i klientka tak chtějí jen mírnější podmínku.

Ivana Salačová (vpředu) před jednáním Krajského soudu v Praze. (3. března 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vojtěch Veverka ve středu požádal soud, aby směl mluvit až po ostatních advokátech. „Hlavním antagonistou není pro mě státní zástupce, ale advokáti ostatních obžalovaných,“ uvedl. Soudce Robert Pacovský mu však nevyhověl. 

Závěrečné řeči v kauze Rath

V závěrečné řeči Veverka uvedl, že statut spolupracující obviněné umožňuje i úplné zproštění trestu. „Nedomáhám se zproštění obžaloby, i když bych mohl. Takový návrh by mohl být vnímán jako drzý a po poradě s paní obžalovanou k němu nepřistupuji,“ řekl Veverka.

„Paní obžalovaná prokázala významnou odvahu postavit se ostatním spoluobžalovaným a jejím obhájcům, v médiích to nazvali grilováním. Podle mě je to od ní projev odvahy a ne charakterového selhání. Je mi jasné, že ostatním obviněným to příjemné není, a že u nás má spolupráce s policií z minulé doby příchuť čehosi špatného,“ vysvětlil zvláštní pozici Salačové.

Státní zástupce Petr Jirát pro ni navrhl tříletý trest podmínečně odložený na zkušební dobu pěti let. Dále peněžní trest do výše jednoho milionu a zákaz činnosti na tři až čtyři roky (více o navržených trestech zde).

Fotogalerie

Salačová o návrhu trestu ve středu řekla, že je s ním spokojená. „S návrhem jsem spokojená, řekla bych nadmíru spokojená. Čekala jsem, že to bude vyšší,“ uvedla. Přesto její obhájce žádal jeho zmírnění o rok, a to ve výši trestu i délce podmínky.

Většinu času však Veverka věnoval tvrzením a výtkám ostatních obhájců, které se během dlouhého líčení objevily. Vysvětlil, že je logické, aby spolupracující obviněný získal výhodu, která se odrazí ve výsledném trestu. „Jak jinak lze motivovat spolupachatele trestného činu než snížením represe?“ položil řečnickou otázku. V zahraničí jsou podle něj spolupracující obvinění zcela běžnou praxí.

K námitce, že Salačová měnila svou výpověď, uvedl, že to bylo poté, co se rozhodla pro spolupráci. „Nebyla nejprve rozhodnuta být spolupracující obviněnou,“ řekl s tím, že je přesvědčen, že pak už jeho klientka mluvila spontánně a pravdivě, což podle něj dokazují i odposlechy.

Rozhodně odmítl, že by Salačová vypovídala málo. „Sečetl jsem to na deset a půl hodiny čistého času, po který paní obžalovaná vypovídala u tohoto soudu. Když do toho započítáme i dobu, kdy se pouštěly její výpovědi z přípravného řízení, tak její výpověď zabrala šest jednacích dní,“ spočítal Veverka. Za takového martyria, které si prožila, je podle něj téměř zázrak, že za celou dobu se jen jednou citově zhroutila.

Opravu Buštěhradu není s čím srovnávat, klient je nevinný

Jako čtvrtý zahájil svou závěrečnou řeč Filip Svoboda, který hájí Pavla Drážďanského, jednatele ze společnosti Konstruktiva Branko. Podle obžaloby získala firma za úplatek zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

Svoboda podobně jako dříve Sokol napadl, že stíhání dozorovalo zastupitelství v Ústí nad Labem a nikoli v Praze. I on se opřel do Salačové a nazval ji nevěrohodnou svědkyní (více o závěrečné řeči obhájce Sokola zde).

„Rekonstrukce zámku Buštěhrad byla provedena řádným a správným způsobem, cena je obvyklá a nepředražená,“ zdůraznil. „Orgány trestního řízení doslova šibovaly s cenou, aby vyšel zisk,“ řekl obhájce. Podle něj není možné mluvit o cenovém nadhodnocení zakázky, když není s čím srovnávat. Vina jeho klienta se tak prý neprokázala a měl by být zproštěn obžaloby.

Na zproštění viny trvá i advokát Martina Jireše, šéfa představenstva společnosti Puro Klima. Ten je obžalován z uplácení, což však právník Jan Měšťák odmítl. Zápis „Martin - Kotva - DD“ v Kottově diáři, který je jedním z důkazů obžaloby o schůzce a předání úplatku, podle obhájce nic nedokazuje. „Obžaloba zcela nesprávně přisuzuje jméno Martin mému klientovi, jako kdyby snad v České republice byl jen jediný Martin,“ řekl Měšťák.

O předání úplatků nesvědčí podle advokáta ani otisky prstů, které nalezli  vyšetřovatelé na dvou obálkách. „Žaloba si tady zaměnila obálku s jejím obsahem,“ uvedl advokát s tím, že na penězích se Jirešovy otisky nenašly.

Podobně podle obhájce žaloba vytváří i další účelové konstrukce a spojení u jednotlivých zakázek. Odmítl například, že některé firmy byly diskriminovány slučováním zakázek do velkých celků. „Pokud se některé firmy považují za diskriminované, měly by investovat do svého rozvoje tak, aby podmínky řízení příště splnily,“ uvedl.

Obžaloba Jireše také viní, že si po dohodě s Lucií Novanskou mohl vytvořit zadávací dokumentaci takovou, aby jeho firmě vyhovovala. To advokát odmítá. Že měl připomínky k zakázce, prý není trestné. „Zákon takovou činnost nezakazuje a v žádném případě nejde o nezákonnou výhodu,“ řekl.

Odmítl také, že by jeho klient byl členem nějaké organizované skupiny. Prostorové odposlechy podle Měšťáka nezachycují, že by se Jireš s ostatními bavil o ovlivňování zakázek. „Nebylo prokázáno, že by věděl, že Rath, Kott a Pancová spolu udržují nějakou komunikaci,“ řekl advokát. Na závěr připomněl, že jeho klient má rodinu, dvě děti, nebyl nikdy trestán a nespáchal ani přestupek.

Dění u soudu v úterý před zahájením závěrečných řečí

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Ženu z Nové Vsi zabil soused, který ji už dříve napadl sekerou, tvrdí bratr

Na zahradě před domem v Nové Vsi na Praze-východ našli středočeští kriminalisté tělo ženy. Následně zadrželi muže,...

Na přehradě si někdo udělal ohňostroj, roztavil kus plastového mola

Policisté z Plumlova na Prostějovsku pátrají po ohňostrůjci z tamní přehrady. Odpálená pyrotechnika zapálila kus...

Soud zrušil milencům trest za pokus o vraždu bohatého manžela

Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek brněnského krajského soudu, který poslal na 16 let do vězení dvojici milenců za...

Muži vyhodili z okna bytovky v Mostě sedačku, zranila kolemjdoucí ženu

Část sedací soupravy, kterou dva muži vyhodili z okna bytu ve druhém patře, zranila chodkyni v Mostě. Obviněným, kterým...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz