Peníze dostal do krabice zřejmě iluzionista, naznačil Rath ve své řeči

  12:52aktualizováno  15:21
David Rath pronesl tři roky od zatčení závěrečnou řeč. Tvrdí, že bude odsouzen, jelikož je na to politická objednávka a někteří lidé a firmy mají na případu osobní zájem. Uvedl to hned v úvodu řeči, jejíž délku odhadoval nejméně na den a půl. Exposlanec rovněž trvá na tom, že o sedmi milionech v krabici od vína nevěděl. Ve své řeči bude pokračovat v úterý.

Rath, kterému hrozí až 12 let vězení, po výčtu argumentů, proč by neměl být odsouzen, soudu řekl, že chápe důvody, proč naopak musí být odsouzen. „Já chápu důvody, pro něž musím být odsouzen,“ řekl Rath. Podle něj je to politická poptávka, kterou podporuje policie, státní zastupitelství a některá média. Jako druhý důvod uvedl osobní důvod. „Pro některé osoby je to spojeno s kariérním postupem, a mé neodsouzení by bylo překážkou v jejich kariéře,“ uvedl.

Rath dodal, že po jeho zatčení byly ve Sněmovně těsně schváleny některé zákony. ani tentokrát však nejmenoval, jaké konkrétně.

Posledním důvodem pro Rathovo odsouzení jsou podle něj zájmy firem, které, kdyby odsouzen nebyl, by nárokovaly své škody na České republice. „Toto jsou důvody, které beru jako fakt,“ řekl. Soud je podle něj už předem rozhodnut. „Jsme v České republice a tady se leccos rozkecá. Přísedící mají své známé, se kterými se baví, a mně se leccos donese,“ řekl.

Bývalý středočeský hejtman připomněl svou „nezákonnou vazbu“ a zmínil i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. V určité době prý prohlásila, že vše, co veřejnost zná o kauze Rath, sdělila ona nebo policie. Mluvil o tom v souvislosti s tím, že byla vytvořena mediální poptávka na jeho odsouzení.

Peníze dostal do krabice iluzionista

Oblíbeným tématem po celou dobu líčení jsou pro Davida Ratha odposlechy. O nich tvrdí, že jsou zmanipulované, účelově vybírané a jejich přepisy jsou nepřesné. „Já si některé události pamatuji jinak, než jak jsou v odposleších,“ řekl. „Není přece možné přerovnávat čtrnáct milionů a nevydat u toho žádný zvuk,“ zpochybňuje Rath odposlech z domu Kotta a Pancové.

Fotogalerie

Zajímavě také Rath vysvětloval, jak se mu do krabice s vínem dostalo sedm milionů. Podle něj to bylo v době zadržení, kdy ji měl asi metr od svých nohou. „Vždyť na tom je založena činnost kapsářů nebo iluzionistů,“ uvedl Rath a dodal, že si nemusel všimnout, co se s ní děje.

Slova „dárečky, dárečky, Vánoce“, které zaznamenaly odposlechy z února, zase Rath vysvětloval tak, že Kottovi měli ještě dlouho po svátcích doma vánoční výzdobu, a tak na to prý upozornil. „Přijde mi šokující, že někdo automaticky ojedinělý štěk vydává za důkaz předávání a přebírání úplatku,“ uvedl rozhořčeně.

Rath také u soudu tvrdí, že jako hejtman neměl zdaleka tolik pravomocí, jak tvrdí obžaloba. Snaží se dokázat, že nemohl zakázky ovlivňovat. Poukázal například na to, že návrhy schvalovala jak rada, tak také zastupitelstvo kraje a on neměl jak hlasování ovlivnit. 

Státní zástupce Petr Jirát soudu navrhl, aby bývalého poslance a středočeského hejtmana poslal za mříže na devět let (více o jeho návrhu zde). Naopak Rathova ustanovená obhájkyně Marcela Ondřejová žádala zproštění. Podle ní je celý proces vykonstruovaný. Její klient prý netušil, že v krabici, kterou vezl od odsouzeného Petra Kotta není víno, ale sedm milionů korun (více o její řeči zde).

Ze všech devíti obžalovaných čeká na verdikt jen David Rath a Lucie Novanská. Jejich část soudce Robert Pacovský vyloučil kvůli průtahům. Zbytek si vyslechl verdikt už v dubnu. Nejvyšší tresty, 7,5 roku vězení nepravomocně obdrželi Petr Kott a jeho manželka Kateřina, dříve Pancová (více o verdiktu zde).

Rath viní politiky, že ho chtějí odsoudit:

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Opilý cestující vystrčil řidiče z autobusu do křoví a ukradl mu bundu

Ilustrační snímek

Ve středu večer v Broumarské ulici na Černém Mostě napadl opilý cestující řidiče autobusu, který ho žádal, aby...

Dvouletý chlapec vypadl z okna ve třetím patře. Vyvázl s modřinami

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Takřka zázrak se stal na sídlišti v Novém Jičíně. Z okna ve třetího poschodí věžového domu ve středu po poledni vypadl...

VIDEO: Řidič kamionu hazardoval a nebezpečně předjížděl na plné čáře

Řidič kamionu dvakrát nebezpečně předjížděl

Riskování a pro většinu motoristů nepochopitelné chování některých řidičů kamionů pokračuje. V pondělí 18. března...

Najdete na iDNES.cz