Žalobkyně chce pro Janouška 10 let za pokus o vraždu

  15:48aktualizováno  15:48
Státní zástupkyně tvrdí, že Roman Janoušek při nehodě v roce 2012 dobře viděl ženu, kterou srazil. Trvá na tom, že to z jeho strany byl pokus o vraždu. Pro Janouška žádá trest na spodní hranici sazby, která je deset až osmnáct let. Obhájce nesouhlasí s tím, že by lobbistův čin byl úmyslný.

Roman Janoušek (vpravo) se svým advokátem Vítem Širokým před hlavním líčením u Městského soudu v Praze. Za pokus o vraždu mu hrozí až osmnáctiletý trest vězení. (16. července 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Žalobkyně uvedla, že sražená žena utrpěla těžkou újmu na zdraví a především poranění hlavy a hrudníku ji bezprostředně ohrožovala na životě. Janoušek ji podle svědků i znalců před svým vozem dobře viděl. "Věděl, že pokud se proti ní rozjede, může způsobit její smrt. Přinejmenším nepřímý úmysl je v tomto případě patrný," uvedla státní zástupkyně. Připomněla i to, že po nehodě nezastavil.

Svědci i dechová zkouška podle ní jasně prokázali, že Janoušek byl pod vlivem alkoholu. Často také četla z odposlechů zaznamenaných v den nehody. Ty podle ní jasně dokazují, že Janoušek dobře věděl, co se stalo. "Vona ti udělala dvojitej kotrmelec, trojitý salto," citovala Janouška v závěrečné řeči (více o odposleších zde).

Janouškovy telefonáty po nehodě:

Při rozhodování o výši navrhovaného trestu přihlédla k tomu, že dosud nebyl Janoušek trestán, a také k tomu, že je podle posudků u něj možná resocializace. Přitížilo mu podle ní to, že se nikdy zcela nepřiznal.

Janouškův advokát Vít Široký řekl, že ani on ani jeho klient nepopírají, "že došlo k těžké újmě". Podle obhájce však není možné čin chápat jako úmyslný a už vůbec nesouhlasí s tím, že se jedná o pokus vraždy.

Státní zástupkyně odkázala v závěrečné věci i na případ projednávaný u pražského městského soudu v roce 2012. Zloděj tehdy srazil muže jeho vlastním autem a dostal vysoký trest. Vít Široký oponoval, že je řada případů, kdy řidič najížděl při kontrole na policistu ve vysoké rychlosti a nikdo nebyl obviněn z vraždy.

Ohledně Janouška mluvil i o nestandardních praktikách policie. Jako příklad uvedl odposlechy, které se objevily až nyní, a přitom jsou z roku 2012. Ty podle něj především dokazují, v jakém stavu se jeho klient nacházel po nehodě. Mluvil taky i společenské objednávce na vysoký trest pro jeho klienta.

Široký také mluvil o vlivu hematomu, který lékaři objevili u Janouška a kvůli němuž musel podstoupit operaci hlavy. Podle obhájce mohl ovlivnit vnímání Janouška v době nehody. Znalci ale u soudu tvrdili opak (více o tvrzení znalců zde).

Právě posudek neurochirurgů ohledně hematomu a ovlivnění stavu alkoholem je podle Širokého něco, co se nedá vyvrátit. Podle něj by soud měl klienta zprostit. 

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

Nehoda sanitek komplikovala dopravu v Plzeňské ulici v Praze

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Farmářka ze Šumperska byla bez peněz, třicet krav nechala pojít hladem

Zanedbaný skot na farmě obviněné chovatelky ze Šumperska, která pro své stádo...

Přes třicet zvířat uhynulo chovatelce skotu ze Šumperska, která pro své stádo nezajistila dostatek krmiva. Původně v...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONSTRUKCE (ELEKTROSCHÉMATA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz