Zadržený přiznal: Faráře jsem zabil

  15:47aktualizováno  15:47
Muž, který přiznal, že zabil faráře z Dubu nad Moravou, čeká v cele na obvinění. Sám se policistům přihlásil po sedmé ráno. "Policisté mu v nejbližších hodinách sdělí obvinění z vraždy. Krajskému státnímu zástupci podáme podnět k vydání návrhu na vzetí do vazby," potvrdila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Kolem šesté ráno našli lidé z Dubu svého duchovního se sekerou v hlavě. Nebožtík ležel u kostela.

"Osmadvacetiletý muž z Kralic na Hané v okrese Prostějov vypověděl, že zabil faráře v Dubu nad Moravou a přiznal se i k přepadení řidiče taxislužby v Kralicích. Taxikář byl přepaden krátce po půlnoci," řekla Bednarčíková.

"S jeho vozidlem odjel do Dubu. Tam mu auto vypovědělo službu. Odstavil ho a vydal se na faru, kde žil farář sám . Po zazvonění prišel mladíkovi otevřít. Když otevřel, pachatel ho napadl," doplnila.

Detektivové hledají motiv
Mluvčí dodala, že podezřelý už byl trestán za násilnou trestnou činnost. Policisté zkoumají motiv i jeho další trestnou činnost.

Není zatím jasné, zda chtěl něco ukrást nebo měl k faráři nějaký vztah. "Nemám informace, že by se z kostela či fary něco ztratilo. Ani o motivu nic nevíme. Byla to pro nás rána. Farář byl nesmírně důvěřivý, zřejmě na to doplatil," řekl ČTK sekretář olomouckého arcibiskupa Petr Gatnar.

Kde leží Dub nad Moravou 

Místní jsou zděšeni
Mrtvého našli lidé ležet v pyžamu před dveřmi. Kolem šesté ráno přišli na mši. Do kostela se vchází ze dvora, kde je také vchod do fary. Proč faráře Cyrila Vrbíka někdo zabil, se lidé jen dohadují.

Je to hrozné, shodují se a nechápou, že někdo může vztáhnout ruku na duchovního.

Pětasedmdesátiletý Cyril Vrbík působil v obci pětadvacet let. "Je to hrozné neštěstí. Byli jsme velcí kamarádi. Čtrnáct let jsem u něho dělal kostelníka," řekl se slzami v očích Josef Juga.

"Byl vstřícný, důvěřivý. Možná až moc důvěřivý. Musel vraha znát, jinak si to nedovedu představit," říká šedesátiletý muž z obce Tučapy, která patří do farnosti.

"Všichni se o tom baví. Kdo by mu chtěl ublížit a proč? Říkají, že možná slyšel nějaké zvuky a vyšel ven a někoho vyrušil. Nebo u sebe nechal někoho přespat," krčí rameny Helena Macherová, která pracuje v místní hospodě. Štamgasti se shodují: Je to katastrofa, v dnešní době nemáme žádnou ochranu.

"To není člověk, to je dobytek, kdo to udělal," ulevil si muž, který se obává o život, proto nechce zveřejnit své jméno. Jeho známý z Věrovan si posteskl: "Moje děti teď měly jít k přijímání. Nemůžu tomu uvěřit."

Starosta obce Jindřich Bartošek potvrzuje, že farář nechával na faře přespat lidi v nouzi. "Kdo neměl kam jít, pomohl, vyhověl a nabídl lidem na několik dní přístřeší," vysvětlil. "Je to krutá rána pro obec. Vycházeli jsem spolu velmi dobře," dodal.

Lidé z Dubu si myslí, že by policie měla tvrdě zakročit. "Je to strašná věc. Vedle kostela je základní škola. Lidé se budou bát tam posílat děti, jestli vraha rychle nechytnou," upozorňuje Danuše Matoušková.


Případy vražd farářů


20. prosince 1989 - Zavražděn byl devětasedmdesátiletý farář Josef Konopistský z Načeradce na Benešovsku. V únoru 1990 byl z vraždy obviněn čtyřiačtyřicetiletý dvakrát soudně trestaný dělník z okresu Benešov, který faráře napadl a způsobil mu smrtelné zranění.

Červenec 1990 - Sedmašedesátiletého duchovního Jaroslava Kadlece z pražského kostela Na Slupi utloukl neznámý pachatel.

19. dubna 1995 - V budově farního úřadu ve Čkyni na Prachaticku bylo nalezeno tělo sedmdesátiletého katolického faráře Jana Preislera. Kněz zemřel ve večerních hodinách předchozího dne po útoku pachatele, který jej zranil na hlavě a zasadil mu sedm bodnořezných ran. Jako podezřelý z vraždy byl vzat do vazby sedmadvacetiletý Libor Pretl. Soud ho později pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil.

15. září 1996 - Na faře v Brandýse nad Labem byl zavražděn šestašedesátiletý římskokatolický farář Jaroslav Zbořil. Před smrtí poskytl čtyřiadvacetiletému bezdomovci Josefu Florovi práci a malý výdělek. Flora osudného dne zasadil faráři 13 bodných ran. U soudu se hájil tím, že ho kněz sexuálně obtěžoval. Soud mu vyměřil 13 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Vrchní soud mu trest později zkrátil na 11,5 roku.

22. října 2002 - Katolického faráře Cyrila Vrbíka z Dubu nad Moravou na Olomoucku ráno zabil vrah sekerou přímo před farou. Kriminalisté zadrželi osmadvacetiletého muže, kterého ze zločinu podezřívají. Podezřelý před vraždou přepadl na Prostějovsku taxikáře, ukradl mu vůz a dojel s ním do Dubu nad Moravou.

(zdroj čtk)

Kostel v Dubu nad Moravou na Olomoucku, u kterého lidé našli zavražděného faráře, 22. října 2002

Josef Juga, kostelník v dubském kostele Panny Marie, zametá místo v přízemí pod podloubím místní fary, kde lidé ráno našli tělo zavražděného faráře Cyrila Vrbíka, 22. října 2002

Kostelník v dubském kostele Panny Marie Josef Juga ukazuje místo, kde lidé ráno našli tělo zavražděného faráře Cyrila Vrbíka, 22. října 2002

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Batole se opařilo čajem na hrudníku a ruce, letěl pro ně vrtulník

K vážné nehodě nedaleko Sedlčan letěl vrtulník (22.12.2018)

Záchranáři ráno zasahovali u opařeného batolete na Mladoboleslavsku, které na sebe svrhlo horký čaj. Vrtulník dítě...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Najdete na iDNES.cz