Obžalovaný z korupce na ministerstvu: Já nic, já jen technik

  10:17aktualizováno  16:57
Před Městský soud v Praze předstoupili v úterý bývalý náměstek ministra práce Vladimír Šiška a ředitel IT odboru Milan Hojer, kvůli kterým v Česku zkolaboval systém na vyplácení sociálních dávek. Obžaloba je viní, že nabídli jako úplatek ve formě zakázky za 100 milionů podnikateli, aby stáhl stížnost na antimonopolní úřad.

Exnáměstek Vladimír Šiška (vlevo) a bývalý ředitel odboru informatiky ministerstva práce a sociálních věcí Milan Hojer (vpravo) před jednáním Městského soudu v Praze. (8. dubna 2014) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Kauza nepřímo stála post i ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Šiška šel dokonce po zatčení do vazby, zatímco Hojer byl vyšetřován na svobodě.

Jako první vypovídal Hojer a obžalobu odmítl. "Není pravda, že bych panu inženýrovi nabídl úplatek na přidělení zakázky na přepis informačního systému. Jednání začala už před mým nástupem. Pan Procházka si cenu 100 milionů za zakázku stanovil sám," začal vypovídal bývalý IT odborník ministerstva práce Milan Hojer.

Zároveň tvrdil, že počítačové programy na vyplácení dávek za doby, kdy byl ve funkci, fungovaly a média některé věci špatně pochopila. "Není pravda, že by z nových systémů nebyly vypláceny sociální dávky," hájil je Hojer.

Celou dobu při své výpovědi zdůrazňoval, že měl na ministerstvu na starosti jen technické detaily v počítačových systémech a rozhodování o investicích a zakázkách nepatřilo do jeho kompetence. "Pokud jsem se vyjadřoval k cenám, tak jen jestli jsou přiměřené," dodal Hojer. Připustil, že s korunním svědkem Procházkou jednal, ale opět jen o technických detailech.

Soudce Petr Novák mu pak připomenul, že jednání, ze kterého je obžalován, je nahrané a ptal se ho znovu, zda na výpovědi trvá. Hojer zopakoval, že ano.

Šiška: Pil jsem kafe a o techniku se nestaral

Ještě snad jasněji a ostřeji odmítl obžalobu bývalý náměstek Šiška.
"Nesouhlasím, že bych měl někoho uplácet. Nesouhlasím, že bych zneužil pravomoci. Žádný trestný čin jsem nespáchal," řekl Šiška.

Fotogalerie

Dodal, že jednání s ním si vymohl pan Procházka. Tvrdil, že nikomu nenabízel žádnou zakázku, protože ta již byla přidělená a firma OK System na ní pracovala.
"Při takových jednáních jsem si vypil kafe a do technických specifikací se nepouštěl, to nebyla moje věc," zlehčil to v jedné chvíli Šiška.

Připustil pouze,  že chtěl při jednání stlačit cenu za zakázku dolů, protože firma požadovala za práce 100 milionů a na ministerstvu byli ochotni podle Šišky dát jen 70 milionů.

Zakázka za stažení stížnosti

Podle obžaloby nabídli oba muži úplatek ve formě veřejné zakázky za 100 milionů podnikateli Martinu Procházkovi z firmy OK systems, za to, že stáhne své podání na antiminopolní úřad proti dodatkům ke smlouvám, které uzavřelo MPSV s novými dodavateli.

Podle žalobkyně Bohuslavy Friedlové učinili svoji nabídku Procházkovi opakovaně v červenci a srpnu 2012 v Šiškově i Hojerově kanceláři a pak i v kavárně.

Šiška a Hojer byli podle policie domluveni s jinými firmami, například se společností Vítkovice IT Solutions. Firma Vítkovice IT Solutions však hned po skončení líčení reagovala svým prohlášením, že byla pouze jedním ze subdodavatelů a  odmítla, že by se účastnila jakéhokoli nezákonného jednání. Odvolala se na to, že žalobce stíhání jejích manažerů zrušil.

Upravený kufr

Procházka popsal, že mu v černu 2012 Vladimír Šiška při společenské události sdělil osudnou větu: "Vy jste to podali na ÚOHS, na ministerstvu končíte."
Pak Procházka absolvoval několik schůzek s obžalovaným Hojerem. "Hojer mi řekl, že abychom mohli pokračovat v naší významné zakázce, musíme stáhnout naše podání na antimonopolní úřad," uvedl Procházka.

Během léta měl několikrát pocit,  že pro něj nepřijatelná podmínka stáhnout podání, padla, jenže pak ji Hojer zase zopakoval. "Po poradě s právníky jsem vše oznámil příslušným složkám (policii - pozn.red.), protože podle nich ministerstvo jednalo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," uváděl Procházka.
Následně si Procházka vyžádal jednání přímo se Šiškou, které už monitorovala policie, a ani na něm se obě strany nedohodly.

Procházku pak nejvíc griloval právník Vladimíra Šišky Tomáš Sokol. Jednak se z něj snažil dostat, jestli svědka policie nějak neinstruovala. Procházka odmítl, že by dostal nějaké instrukce. Jen policistům přiblížil, co ho asi na schůzce čeká a co on asi řekne.

Pak se ještě Procházka soudce Petra Nováka raději přeptal, jestli smí mluvit o "utajovaných skutečnostech" a když mu to soudce schválil, popsal, jak si "policie půjčila před schůzkou jeho kufr a nainstalovala tam nějaké zařízení, o němž on nic bližšího neví".

Podobně se Sokol zeptal Procházky napřímo, jestli mu byl nabídnut nějaký úplatek. To ovšem Procházka přímo nepotvrdil. "Setkal jsem se s nestandardní situací. Byly spojovány dvě věci, které být spojovány neměly," uvedl Procházka.

Jeho vyjádření může obhajobě pomoci. Jednání bude pokračovat ve středu, kdy by měl vypovídat bývalý ministr práce Jaromír Drábek.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Vyšetřování vraždy na pumpě v Nelahozevsi skončilo, případ převezme žalobce

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Středočeští kriminalisté ukončili vyšetřování vraždy, která se stala loni v prosinci na benzinové čerpací stanici v...

O nenávistném komentáři pod fotkou zadržených běženců rozhodne soud

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic...

Plzeňští úředníci zrušili ženě pravomocně vyměřenou pokutu za nenávistný komentář na Facebooku k zadržení běženců na...

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz