Za video, které mohlo ovlivnit volbu prezidenta, míří dva muži k soudu

  13:21aktualizováno  15:15
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 navrhlo obžalovat hlavní aktéry takzvané kauzy Savoy, která údajně mohla ovlivnit loňskou volbu prezidenta. Bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi a expolicistovi Jiřímu Dvořákovi hrozí až pět let vězení.

Oba muži jsou podezřelí, že stojí za únikem videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v hotelu Savoy před volbou prezidenta.

"Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 dnes předalo Městskému státnímu zastupitelství v Praze spisový materiál k takzvané kauze Savoy s návrhem na podání obžaloby na oba obviněné," řekla iDNES.cz mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Městský žalobce, který kauzu dozoruje, nyní materiál prostuduje a rozhodne, zda případ s konečnou platností doputuje k soudu.

Dvořák je podezřelý, že pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Miroslava Šloufa a Jiřího Weigla. Navedl ho k tomu údajně právě Bakeš. Disk prý potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím.

Už krátce po vypuknutí kauzy premiér Mirek Topolánek prohlásil, že za celou kauzou stojí bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a někdejší mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun, který dnes vede marketing ČSSD.

A jak to asi vlastně bylo

Ačkoli oficiální zdroje mlčí, měl zřejmě Topolánek pravdu. Podle informací iDNES.cz se příběh odehrál takto. Vše odstartoval Randákův vyhazov z čela Úřadu pro zahraniční styky a informace, které bývalý šéf civilní rozvědky nemůže ministru Langerovi zapomenout, a proto se spojil s lidmi z ČSSD.

Ti se před volbami dozvěděli o schůzce Šloufa s Weiglem a obrátili se na Randáka s prosbou o pomoc. Bývalý ředitel ÚZSI věděl, že prostory hotelu jsou nahrávány, protože toho již dříve rozvědka využívala, a požádal svého bývalého podřízeného Bakeše, aby mu nahrávku sehnal.

Bakeš jako rozvědčík nemohl do hotelu sám a obrátil se na Dvořáka ze speciálního policejního útvaru zabývajícího se odposlechy. Dvořák přitom nevěděl, jaké hry je součástí, a Bakešovu žádost splnil. 

Nahrávka se tak dostala k Randákovi, který ji předal Dimunovi. Bývalý mluvčí ČSSD ji pak zřejmě poskytl Sabině Slonkové ze serveru Aktuálně.cz, který ji jako první zveřejnil. Slonková svůj zdroj odmítla sdělit i před soudem, a dostala proto pokutu.

Pozadí putování nahrávky se dostalo k Topolánkovi náhodou. BIS tajně a se souhlasem soudu sledovala jednoho z aktérů případu kvůli odlišné kauze. Ten ale náhle začal "řešit" problematické CD. To se totiž stalo horkým zbožím a lidé zapletení do případu nevěděli, co s ním.

Rozvědka se bojí

Bakeš i Dvořák nyní zřejmě stanou před soudem za zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Jenže zatímco rozvědka se snažila svého muže krýt, Dvořákovi zřejmě nikdo nepomohl.

Hned po zveřejnění kauzy vyvstala ve vládě i mezi odborníky otázka, jak je možné, že bývalý ředitel tajné služby má stále takový vliv na její pracovníky. Rozvědka je přitom pod stálým tlakem ministra vnitra Ivana Langera i premiéra Topolánka.

Langer už dříve uvedl, že po svém nástupu měl rozvědku radikálněji reorganizovat. Po kauze Savoy v ní prý provedl "jisté personální změny," nechtěl je ale popsat.

Topolánkova averze prý zase vychází od Marka Dalíka, který měl spory s Randákem. Tajné služby má na úřadu vlády navíc na starosti Dalíkův spolužák Jan Novák.

Nepřátelská konstelace ve špičkách politiky namířená proti rozvědce tak prý mohla stát za snahou někoho z tajné služby vypustit informace o schůzce Šlouf - Weigl a změnit složení vlády.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

VIDEO: Senior prorazil autem nemocniční závoru, pak odjel domů

Řidič prorazil závoru a naboural dvě auta

Fakultní nemocnice v Hradci Králové přišla o jednu ze závor. Prorazil ji starší řidič, když z areálu odjížděl. Za...

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Najdete na iDNES.cz