Za ubití faráře padly výjimečné tresty

  10:32aktualizováno  10:32
Ústecký soud potrestal výjimečnými tresty vraždu faráře Kubíčka z Třebenic na Litoměřicku. Šestadvacetiletý muž dostal 17 let, jeho 15letý komplic 8,5 roku. Oběť ubili a faru zapálili, aby zahladili stopy. Osmaosmdesátiletý duchovní je přistihl při vloupání.
Rudolf Šamko a nezletilec odsouzení za vraždu faráře

Rudolf Šamko a nezletilec odsouzení za vraždu třebenického faráře Ladislava Kubíčka, 31. března 2005. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Hlavní líčení se kvůli věku mladíka konalo za zavřenými dveřmi. Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Vyhlášení rozsudku už bylo veřejné. Zákon však novinářům zakazuje uvést jméno či jakýkoliv údaj o mladistvém, který by ho mohl identifikovat.

Soudce uložil mužům výjimečné tresty, protože pitva prokázala, že na faráře zaútočili velmi brutálně. Kubíček podle lékařů umíral v krutých bolestech.

"Vražda byla provedena zvláště zavrženíhodným způsobem. S takovou mírou brutality a bezcitnosti se tento soud nesetkává. Poškozeným byl navíc starý člověk, o kterém se všeobecně vědělo, že se snaží lidem kolem sebe všemožně pomáhat," uvedla soudkyně Věra Benešová.

Podnět k vraždě dal mladší z kompliců
Patnáctiletý mladík byl podle výroku soudu tím, kdo dal k vraždě hlavní podnět. Jeho rodiče rozsudek neunesli. Během jeho vyhlašování mladíkova matka slovně napadla soudní senát. "Je to špatně vedený proces," zvolala ještě předtím než ji i s manželem vyvedla justiční stráž ze soudní síně.

Farář Kubíček zemřel po surovém útoku vrahů v ranních hodinách 11. září 2004. Šamko se s nezletilým chlapcem vloupali do třebenické fary, kde chtěli krást. Již předem se domluvili, že pokud je farář vyruší, zabijí ho.

Nápad jít krást na faru pocházel od nezletilce. Chodil za farářem, jeden čas mu dokonce ministroval a na faře to dobře znal.

Při krádeži je farář skutečně vyrušil. Oběma dal dvacetikorunu a vyvedl je ze své ložnice v prvním patře k venkovním dveřím v přízemí. "Dvacetikorunu dával běžně několika mladým lidem z Třebenic jako výpalné, aby nechali faru na pokoji a nekradli tu," vypověděla před soudem farářova služebná.

Vraždili kvůli 60 tisícům
Na chodbě v přízemí začal smrtící útok. Vrazi začali starého pána mlátit pěstí do obličeje a kopat do něj. Kubíček upadl a začal silně krvácet. Muži ho vynesli zpátky do prvního patra a položili před trezor. Znovu do něj kopali a mlátili a chtěli, aby jim řekl kde má od trezoru schované klíče.

"Když do něj začali kopat, tak pan farář nekřičel a ani se nebránil. Vysvětlujeme si to tak, že chtěl před napadením uchránit svou služebnou, která spala v budově," uvedla Benešová.

Kubíček útočníkům řekl, kde jsou klíče od trezoru a podle výpovědi Šamka prý ještě pronesl, aby si všechno vzali. Z trezoru si mladíci vzali 40 tisíc korun, 620 eur a pár dolarů. Peníze byly určené na opravu nedalekého čížkovického kostela.

Ani potom však muži s útokem na faráře neskončili. Tupým předmětem ho udeřili do hlavy tak, že mu vážně poškodili mozek. Pak přinesl nezletilec z vedlejší kuchyně nůž, kterým Šamko bodl faráře do hrudi.

Navíc na jeho bezvládné tělo naházeli hadry, polili ho hořlavinou a zapálili. Kubíček měl popáleniny na 49 procentech kůže.

Mladíka zkazila rodina
Při výměře trestu Šamkovi soud podle předsedkyně senátu přihlédl velkou měrou k tomu, že se přiznal a jeho výpověď přispěla k objasnění hrůzného činu. Svého činu prý litoval, ale znalci upozornili, že to byla jen formální lítost. Podle jejich posudku není náprava Šamka vyloučena, ale je velmi ztížena.

Polehčující okolností u mladíka byl podle soudu pouze jeho nízký věk. Vývoj jeho osobnosti ještě není ukončen, a tak podle znalců má šanci na nápravu. Na chování mladíka se prý negativně projevil vliv rodiny.

Rodina například věděla, že peníze, které přinesl domů, pocházejí z loupeže. Přesto si je vzala a dokonce část mu jich nechala, aby si něco koupil, než půjde do vězení, uvedla soudkyně. Mladík bude umístěn do zvláštní věznice pro mladistvé, kde bude nejméně do svých 19 let.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz