Za týden zahynulo na silnicích 25 lidí, nejvíc od počátku roku

  9:29aktualizováno  15:23
České silnice mají za sebou zatím nejtragičtější týden letošního roku. Od pondělí do neděle zahynulo při nehodách pětadvacet lidí. Do nepříznivé statistiky se zapsalo především úterý s osmi mrtvými.

Při nehodě u Rudníku na Trutnovsku zahynuli v úterý čtyři lidé a pátý skončil vážně zraněný v nemocnici, | foto: HZS Královéhradeckého kraje

"Policisté v uplynulém týdnu vyšetřovali 3 078 nehod. O život přišlo 25 lidí, dalších 506 bylo zraněno, z toho 70 těžce. Škoda se odhaduje na více než 153 miliony korun," uvedla mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Nejvíc tragických nehod zaznamenali policisté na východě Čech, kde zemřelo jedenáct lidí. O víkendu tam proto připravili několik dopravních akcí. - čtěte Sedmnáct mrtvých přimělo policii k víkendové akci

"My jsme v těchto dnech hodně aktivní. Dopravně-bezpečnostních akcí nebo zvýšeného dohledu je poměrně dost. Jsme si vědomi, že se jedná o určitý výkyv a musíme na něj zareagovat především v souvislosti s letní rekreační sezonou. My tak učiníme, ale nebude to jen o klasických stanovištích, bude to i o větším monitoringu za provozu," řekl iDNES. cz ředitel dopravní policie Martin Červíček.

. Co je třeba změnit

Návrhy řešení odborníků na dopravu

Pavel Kuchálik, ABA: Je třeba celý komplex opatření. Na prvním místě musí své chování změnit řidiči. Samozřejmě, že opatření ze strany policie nebo technické změny na silnicích  a jejich zkvalitnění mají vliv, ale dokud budou lidé jezdit tak, jak jezdí, tak nehodovost nebude klesat, spíš naopak. Zmínil bych ještě autoškoly. Pokud dnes lze řidičský průkaz doslova koupit, tak to samozřejmě nepřispívá ke kvalitě řidičů.

Stanislav Huml, dopravní expert: Na prvním místě je třeba zlepšit prevenci. Ta nyní naprosto chybí. Není kloudně slyšet o Besipu, nezaznamenal jsem žádné kampaně, nic. Na druhém místě je to pak mravenčí, poctivá práce policie na silnicích.

František Bublan, bývalý ministr vnitra: Stávající situaci nespasí jedno výjimečné opatření, je potřeba permanentní kontroly a celkově vetší dohled policistů. Je to dopad nového silničního zákona, kde jsme se omezili pouze na represe. Bodový systém není špatný, ale potřeboval by upravit, aby například přejetí plné čáry bylo považováno za větší hřích. V neposlední řadě je to důsledek opomíjení morálního stavu společnosti, lidé k sobě nejsou ohleduplní. V tomto směru by se mělo více pracovat s mládeží a učit je například formou etické výchovy, jak se mají k sobě navzájem chovat.

Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení Besip: V první řadě chybí silniční prevence. Teď se chystá drsná kampaň, která ukáže následky dopravních nehod. Také samozřejmě chybí dohled a vymahatelnost práva. K aktivitám Besipu můžu říct, že kontinuálně probíhá multimediální show pro začínající řidiče s názvem The Action a projekt "Domluvme se", který je zaměřen na alkohol za volantem a který podporují různé známé osobnosti.

Podle něj není ale změna k lepšímu jen otázkou represe. "Každý by měl mít v sobě toho svého policajta a reagovat na to, co se na silnicích děje. Uvědomit si, že může dojít k tragédii," uvedl Červíček.

Vážná nehoda motorkáře v Nové Dědině u Frýdlantu nad Ostravicí

K vyššímu počtu mrtvých přispěly nehody motorkářů
Výrazně se do tragické statistiky zapsaly nehody motorkářů. "Z osmi usmrcených v sobotu a v neděli bylo pět motocyklistů - čtyři řidiči a jeden spolujezdec," uvedla mluvčí policejního prezidia Bednarčíková.

Dva mrtvé si vyžádala nedělní srážka v Pardubicích. Pětadvacetiletý muž, který jel na motorce s přítelkyní, narazil do terénního vozu Jeep Grand Cherokee. Sám zemřel na místě, žena po převozu do nemocnice. - čtěte Pět motorkářů a tři další lidé zemřeli o víkendu navzdory policejním akcím

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Ztraceného muže hledali v noci policisté. Objevili ho utopeného v řece

Splav na řece Nežárce, kde policisté objevili tělo utonulého muže.

Policisté hledali v noci z úterý na středu nedaleko Dolního Žďáru na Jindřichohradecku ztraceného muže. Ten spadl do...

Náklaďák z kafilerie prudce zabrzdil, dálnici pokryly vnitřnosti

Několik desítek metrů dálnice D46 pokryl na Prostějovsku odpad z kafilerie,...

Odolnost hasičů otestoval na Prostějovsku zásah na dálnici D46. Po té projížděl nákladní vůz převážející otevřené...

Policisté vyřešili záhadnou nehodu u Plas, auto srazil ze silnice kamion

Mrtvou ženu v autě našli dnes po poledni pracovníci drah v Plasích na Plzeňsku.

Nejdřív srážka s kamionem, jehož řidič dál pokračoval v cestě. Pak asi půl kilometru trvající nekontrolovaná jízda...

Najdete na iDNES.cz