Za smrt záchranáře soud snížil trest

  15:47aktualizováno  15:47
Ostrava - Odvolací senát ostravského soudu snížil o čtyři měsíce trest Dušanu Bachorkovi. V opilosti zavinil nehodu se sanitkou, při které zemřel dvaatřicetiletý záchranář. Další dva zdravotníci byli těžce zraněni. Bývalý náměstek závodu Odra Ostravsko-karvinských dolů jde nakonec za mříže na 26 měsíců, protože soud část viny přesunul na záchranáře.

"Kdyby se připoutal, nemusel by zemřít," vysvětlil snížení trestu pro Bachorka soudce. Proti rozsudku už není odvolání a právní zástupce obžalovaného pouze může podat k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání.

Bachorek se k rozsudku odmítl vyjádřit a okamžitě z budovy soudu odešel. Jeho právní zástupce však naznačil, že se na nejvyšší soud nakonec opravdu obrátí.

Okresní soud v říjnu 2001 Bachorka, který byl náměstkem závodu Odra Ostravsko-karvinských dolů, odsoudil za ublížení na zdraví a ohrožení v opilosti na dva a půl roku do vězení.

Bachorek, který tvrdí, že hlavní vinu nese mrtvý řidič, se proti rozsudku ihned odvolal. Porota o odvolání napoprvé nerozhodla. Odročila jednání na červenec, a to především kvůli tomu, aby se doplnily znalecké posudky.

"Pro rozhodnutí musíme mít k dispozici vyjádření dvou znalců z oboru zdravotnictví k otázce, jaká zranění by řidič utrpěl, kdyby byl ve voze připoután, a zda by tato zranění byla smrtelná," uvedl předseda senátu Bohumír Vidura.

Martínek při srážce se Bachorkovým autem Hyundai proletěl oknem sanitky. Byl na místě mrtev. Znalci měli říci, zda by srážka dopadla tak tragicky, kdyby byl řidič připoután bezpečnostním pásem.

Nehoda se stala v červenci 1999 v dopravní špičce na křižovatce v Ostravě-Přívoze. Zdravotníci spěchali v sanitce Mercedes s nemocným dítětem do nemocnice.

Bachorek, který měl podle odhadu znalců víc než jednu a půl promile alkoholu v krvi, se vřítil do křižovatky rychlostí nejméně sedmdesát pět kilometrů v hodině. Povolená rychlost přitom byla padesát kilometrů.

Měl hlasitě puštěné rádio. Když do křižovatky, zřejmě na červenou, zleva vjela rychlostí asi pětatřicet kilometrů v hodině sanitka se zapnutou sirénou a majákem, dali ji přednost všichni řidiči, až na Bachorka.

Ten, posilněn whiskou, ještě zrychlil, protože chtěl stihnout projet křižovatku na zelenou. Opilost hrála podle samosoudkyně okresního soudu, která ho odsoudila k nepodmíněného trestu, zásadní roli. Záchranář byl na místě mrtev, další dva těžce zraněni.

Dušan Bachorek se hájil mimo jiné tím, že pil sice whisky, avšak těsně před jízdou, takže se podle něho nemohl alkohol ještě vstřebat do krve. S tím prý počítal.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Soud by pustil vedoucího, který zneužíval skauty, žalobce podal stížnost

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl, který byl odsouzen na deset let za...

Okresní soud Brno-venkov vyhověl žádosti bývalého skautského vedoucího Martina Mertla, který si odpykával trest za...

Zloději kradli hlavně octavie. Když chtěli zakrýt stopy, auta zapálili

Zloději raději auta zapálili, když jim byli policisté na stopě.

Desítky vozů, zejména Škody Octavie druhé generace, ukradli během čtyř měsíců dva muži v Moravskoslezském kraji, ale i...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz