Za faul má fotbalista zaplatit 130 tisíc. Teď prosí o pomoc veřejnost

  2:56aktualizováno  2:56
Fauloval jste na polovině hřiště, zaplaťte téměř sto třicet tisíc korun. Tak rozhodl Okresní soud v Olomouci, který loni v červenci projednával zákrok Romana Domese na Lukáše Magnu ve fotbalovém utkání II. třídy okresního přeboru mezi Velkým Týncem a Novou Hradečnou. Domes se teď obrátil na veřejnost s prosbou o finanční pomoc.

Roman Domes byl odsouzen k náhradě škody za zlomeni nohy protihráči. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Předepsaná částka činí polovinu mého ročního platu. Narodilo se mi první dítě, a tak bude moje rodina vystavena zvýšeným finančním nákladům. Proto se na vás obracím s prosbou o pomoc překonat moji těžkou situaci a získat jakékoliv finance na uhrazení předepsané částky," napsal pětadvacetiletý řidič z povolání v žádosti, kterou zaslal i redakci MF DNES.

Pykat, přesněji platit, má za tvrdý skluz. V listopadu 2008 zasáhl Magnu kopačkou po odehrání míče do lýtka stojné levé nohy, čímž mu způsobil dvojnásobnou otevřenou zlomeninu holenní kosti.

Magna podal trestní oznámení a soud uznal Domese vinným z ublížení na zdraví z nedbalosti. Kromě úhrady škody ho soudkyně Markéta Langerová podmínečně odsoudila k trestu odnětí svobody na osm měsíců.

Bývalý fotbalista Lukáš Magna, kterého zranil Roman Domes v zápase s Novou Hradečnou.

"Já jsem se nechtěl soudit o milion, chtěl jsem jen to, co mi dluží. Ležel jsem patnáct dní v nemocnici, nemohl jsem chodit, jíst, týden jsem se vůbec nemyl," líčil automechanik Magna. V pracovní neschopnosti po pěti operacích strávil tři měsíce.

"Každý fotbalista ví, co svým zákrokem může udělat a musí si uvědomit, že protihráč splácí třeba hypotéku. Já nepřijdu do banky a neřeknu: Počkejte mi tři měsíce, to mi udělal při fotbale. Nikdo vám nepočká. Přijde exekutor," dodává.

Domes se s poškozenými – s Magnou a jeho pojišťovnou Metal-Aliance – dohodl na splátkovém kalendáři,odsouzený fotbalista splácí Metal-Aliance měsíčně dva tisíce, celkem jí zaplatí 68 562 korun. Magna vyčíslil škodu na 59 762 korun, z toho bolestné činí 35 tisíc. Poslední splátku má Domes uhradit do 31. března 2011.

Automatické pojištění z odpovědnosti chybí

Jeho případ znovu upozornil všechny registrované fotbalisty na situaci kolem pojistky. Automaticky při registraci v Českomoravském fotbalovém svazu (ČMFS) sice získávají základní úrazové pojištění u Kooperativy, které zprostředkoval Český svaz tělesné výchovy, ale pojištění z odpovědnosti chybí. Čili hráč, který i z neúmyslné nedbalosti způsobí druhému škodu, ji musí zaplatit za svého. Rozhodne-li tak soud.

"Každý hráč by se měl připojistit osobně. Kde by vzal svaz peníze na pojistky?" ptá sekretář Olomouckého krajského fotbalového svazu Jiří Lužný.

"Znamená to, že každý zraněný sportovec by se mohl obrátit na soud. Ten, kdo zranění, byť neúmyslně v zápalu hry, anebo jen vlivem většího fyzického nasazení způsobil, by se nedoplatil. To by bylo lepší nesportovat," tvrdí Magna.

Ředitel legislativně právního oddělení Pavel Hamerník z ČMFS si uvědomuje nedokonalost systému. Podle něj je to však problém i vyspělejších fotbalových zemí, jakou je například Anglie. "Jestli by si měli hráči platit vlastní pojistky, záleží na jejich odpovědném rozhodnutí. Ale není na škodu se i na úrovni svazu zabývat tím, zda není zapotřebí vymyslet lepší systém," řekl Hamerník.

Česká justice odsoudila už tři amatérské fotbalisty za faul během hry, který spáchali neúmyslně. Dá se očekávat, že podobných verdiktů bude přibývat. "Je na uvážení soudce, jak vyhodnotí situaci. Obava, že soudy budou zahlceny fotbalovými fauly, je na místě," připouští Hamerník.

"Zranění je smutné. Ale teď se můžeme soudit o každý faul," krčí rameny Lužný. Otázkou zůstává, v jaké míře si mohou amatérští fotbalisté připojištění dovolit. Pokud budete za faul platit, mějte na paměti, že zdraví si za peníze nekoupíte. Pro začátek by jistě neškodilo více respektu k protihráči.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Najdete na iDNES.cz