Výtvarník ze Ztohoven nezaplatil pokutu za semafory, dostal měsíc vězení

  11:13aktualizováno  11:13
Obvodní soud pro Prahu 7 poslal výtvarníka skupiny Ztohoven Davida Honse, který si uměleckým jménem říká Roman Týc, na měsíc do vězení. Nezaplatil totiž pokutu 60 tisíc korun. Tu mu vyměřil soud za výměnu skel u semaforů. Obhájce zvažuje stížnost k městskému soudu.

Roman Týc vyměnil v roce 2007 v Praze skla na 50 semaforech pro chodce. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Soudkyně v závěrečné řeči uvedla, že vězení zvolila proto, že peněžitý trest 60 tisíc korun by odsouzený podle vlastních slov nezaplatil.

Umělec už v pondělí zaslal soudkyni Janě Miklové otevřený dopis. V něm potvrdil, že uloženou pokutu nezaplatí jako projev nesouhlasu se systémem. Po vynesení rozsudku ale telefon nezvedl.

Obhájce Michael Pokorný už předchozí rozsudek označil za nepřiměřený povaze obvinění a označil ho jako formalistický. Soud by měl podle něj vykládat právo se zřetelem k tomu, jak je společností vnímán čin.

Soudkyně připustila, že veřejnost vnímá pozitivně uměleckou stránku Honsova činu, ale zdůraznila, že umělec svým jednáním způsobil škodu, kterou město podle spisu vyčíslilo na zhruba 82 tisíc korun.

David Brudňák sleduje Romana Týce - Oba muži na snímku používají pseudonym

Figurky vedly psa nebo močily

Honse, jednoho ze zakladatelů umělecké skupiny Ztohoven, soud viní z poškozování cizí věci.

V Praze vyměnil skla na 50 semaforech pro chodce. Na jeho verzích semaforů například figurka seděla na bobku, vedla psa na procházku, polehávala, močila, popíjela z lahve, na dalším měla amputovanou nohu.

Například na pražské Letné, na křižovatce přímo před ministerstvem vnitra, se v neděli 8. dubna 2007 chodcům objevila figurka "ukřižovaná", u Národního divadla se zase místo červeného pána rozsvítila červená postavička v sukni.

"Štvalo mě, jak jsou panáčci na semaforech toporní, nudní, smutní," vysvětlil tehdy Roman Týc iDNES.cz pohnutky, kterého k "Akci semafor" vedly (čtěte více). Za to mu soud před třemi lety nařídil zaplatit škodu a uložil mu pokutu 60 tisíc korun (čtěte více).

"Poprvé a vlastně v té míře i naposledy jsem zažil takové množství spontánních reakcí na moje dílo, což ve mně rozhodně nevyvolávalo pocit viny nebo snad pocitu, že dělám něco špatného, pro společnost nepřípustného," popsal výtvarník v otevřeném dopisu soudkyni, který podepsal jako Občan Roman Týc.

Doplnil, že tehdy viděl ženy, muže, děti, staré i mladé, jak se smějí a někteří přecházejí přechod tam a zpět a ukazují si na panáčky.

"Ano, věděl jsem, že tím riskuji trable, ale mýlil jsem se v tom, že ten projekt společnost pochopí a přijme ho jako dar," poznamenal umělec.

Dodal, že dodnes výměnu skel v semaforech nevnímá jako trestný čin ani jako přestupek, ba právě naopak. "Nezištně, bez nároku na honorář v plném vědomí jsem uskutečnil tento projekt, o kterém jsem přesvědčen, že byl na dobu instalace přínosem pro společnost," uvedl v otevřeném dopisu.

Atomový hřib, zakryté srdce i obrazy z popela zesnulých

Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Její členové se například před lety "nabourali" do vysílání České televize a v pořadu ČT2 Panorama odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš.

Zakryli také červené neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla.

Týc na sebe upozornil i hrou Seber policajtovi čepici, jeho byla i socha ohořelého muže Ohnívání vystavená na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.

Letos v září vzbudil kontroverzní umělec Týc rozruch, když vytvořil obrazy z popela zesnulých a vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. Tvrdil, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách. Údajně tak chtěl otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti (čtěte více).

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Za ubití psa smetákem dostal muž podmínku, majitel se rozsudku nedožil

Soused zabil seniorovi psa

Trest dvaceti měsíců vězení s odkladem na tři roky si u okresního soudu ve Zlíně vyslechl v úterý jednačtyřicetiletý...

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz