Výbuch ve Frenštátě považuji za kriminální čin, řekl policejní prezident

  11:28aktualizováno  13:21
Nedělní tragický výbuch ve frenštátském paneláku nebyl nešťastnou náhodou, ale promyšleným činem. K této verzi se nyní policie nejvíc přiklání. Viníkem je podle ní nejspíše sedmapadesátiletý muž, který bydlel v přízemí. Policejní ředitel Martin Červíček mluví o těžkém kriminálním činu.

"Považuji to za velmi závažný kriminální čin," řekl novinářům v Ostravě policejní prezident Martin Červíček.

Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Tuhý později dodal, že se zatím nepotvrdilo, že by muž zabarikádoval sousedům únikové cesty, jak o tom hovoří některé informace médií. "Ještě jsme zcela nezavrhli ani nešťastnou náhodu nebo nedbalost, ale prioritní je pro nás nyní úmyslný čin," zjemnil Tuhý výrok policejního prezidenta.

Krajský policejní šéf potvrdil, že požár v domě měl více ohnisek, odmítl však specifikovat, jaké stopy vedou vyšetřovatele k podezření o úmyslném činu.

Muž z přízemí, jemuž je podle zpřesněných informací 57 let,  byl problémovým sousedem. Do společného fondu sdružení vlastníků nic neplatil, tížila ho řada exekucí. Když mu odpojili plyn, začal si prý topit a vařit na propanbutanových lahvích. Podle jedné verze měl exekuci i na byt a do konce minulého týdne se musel vystěhovat (více se o muži dočtete zde).

Muž nemohl nakládat s bytem, exekutor ho prodal v dražbě

Z veřejně dostupných dokumentů společenství vlastníků domu vyplývá, že společně se svou ženou dlužili na nájemném a příspěvcích do fondu oprav přes 140 tisíc korun.

"Z veřejných rejstříků je patrné, že exekuce na dům vedena nebyla. Soud nařídil exekuci pouze proti jednomu z obyvatel, na jehož bytovou jednotku bylo vydáno zástavní právo," řekla ČTK mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. V praxi to znamená, že muž s tímto majetkem nemohl disponovat.

Exekutoři byt v elektronické dražbě prodali. První termín dražby byl nařízen na začátek loňského roku. Proti tomu se ale majitel odvolal. Dražba se uskutečnila v novém termínu a loni 12. července byl byt prodán. Podle některých dohadů jej měl majitel v těchto dnech opustit. Souvislosti s výbuchem Báčová odmítla. "Žádnou souvislost mezi neštěstím ve Frenštátě a dluhovými problémy jednoho z obyvatel nalézt nelze," řekla.

Domluva nebyla možná

Sdružení vlastníků bytů ve sporu s dlužníkem zastupovala novojičínská advokátka Ivana Quittová. Ta si na případ dobře pamatuje a je ochotna přeživším obyvatelům i nadále pomáhat. "Prostřednictvím SMS jsme byla v kontaktu s pověřeným vlastníkem. Na dalším postupu se ještě musíme domluvit," řekla.

Ze sporu si vzpomíná i na problémového dlužníka. Nevybavuje si ale, že by v minulosti dalším spoluvlastníkům vyhrožoval. "Problémový byl především v tom, že se s ním další majitelé bytů nebyli schopni domluvit. Nebyl ochoten si plnit své povinnosti," dodala.

Při nedělní explozi v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm zemřelo minimálně pět lidí, z toho tři děti ve věku od dvou do deseti let. Jedenáct obyvatel domu utrpělo zranění, popálený manželský pár zůstává v kritickém stavu (o stavu zraněných čtěte více zde). Mezi oběťmi je i domnělý viník.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus. Šofér říká, že se řídil navigací

Policejní hlídka kupodivu zastavila autobus na témže místě, protože řidič...

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

VIDEO: Seznámení v baru skončilo pokusem o znásilnění, muž ženu pokousal

Cigaretová pauza skončila pokusem o znásilnění.

Kriminalisté hledají muže podezřelého z pokusu o znásilnění, které se odehrálo na ulici před barem v Praze 8. Ženě, s...

Cizinec dostal osm let za prodej drog, po půl roce jej zprostili obžaloby

Vazební věznice Hradec Králové

Loni v létě uložil senát českobudějovického krajského soudu pětačtyřicetiletému Vietnamci osm let vězení za výrobu a...

Najdete na iDNES.cz