Žena, která úmyslně srazila známého, u soudu plakala. Trest nezvrátila

  15:43aktualizováno  15:43
Jedenáct let vězení a povinnost se léčit ze závislosti na alkoholu pro Radku Horákovou platí. Žena z Mnichovic na Benešovsku loni přejela autem svého známého, se kterým se předtím pohádala. Soud jí neuvěřil, že to byla jen nehoda. Do muže narazila zezadu, bez brzdění a ještě kvůli tomu musela vjet do protisměru.

Eskorta přivádí obžalovanou Radku Horákovou | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

„Už je to víc než rok od té události a není den, kdy bych na to nemyslela. Stále si to nedokážu vysvětlit a nedokážu se s tím smířit. Kdybych tak mohla zmírnit bolest všem, komu smrt Jaroslava přinesla smutek a utrpení. Kdyby se to vůbec nestalo,“ vyjádřila se Horáková v úterý u Vrchního soudu v Praze. Poté se jí zlomil hlas a rozplakala se.

Její obhájkyně připomněla, že Horáková strávila téměř rok ve vazbě, čímž trpí celá její rodina. „Byly jí odebrány nezletilé děti, šestnáctiletá dcera a jedenáctiletý syn. Ty jsou bez matky, v nejistotě. Matka obžalované se zhroutila, léčila se na psychiatrii, ale nikdy se s tím nevyrovnala a letos na jaře zemřela,“ uvedla obhájkyně. Strádá prý také otec Horákové, který je nyní zcela sám. 

Horáková svou vinu od začátku popírala. Přiznávala, že Jaroslava V. srazila, ale prý to byla dopravní nehoda a usmrcení z nedbalosti. S Jaroslavem se pohádali poté, co jí vyznal lásku a ona ho odmítla. Odešel a ona se po nějaké době vydala autem za ním, i když před tím pila alkohol. Prý chtěla, aby si vše „vyříkali“. Hodlala u něj zastavit, ale pak si to rozmyslela. „Zasvítilo slunce, neviděla jsem ho, a najednou ležel na zemi a já jsem mu stlačovala hrudník,“ uvedla. 

Muž nevrávoral a pod auto se sám nepřipletl

Odvolací senát Jiřího Lněničky jí však verzi o oslnění sluncem neuvěřil. S tímto argumentem přišla Horáková totiž až najednou u vrchního soudu, dříve nic takového nezmiňovala. Navíc podle protokolu z místa a podle znalců z oboru dopravy nebrzdila a musela kvůli srážce vybočit ze svého směru jízdy a přejet do protisměru. 

Lněnička také odmítl, že by poškozený muž mohl pod auto spadnout vlivem požitého alkoholu. „Podnapilý nebyl, rozhodně ne tolik, že by nad sebou ztratil vládu. Měl v sobě 0,6 promile alkoholu,“ uvedl soudce.

Jedenáctiletý trest pro Horákovou podle Lněničky rozhodně není příliš přísný. „V minulosti byla již třikrát odsouzená, trestného činu se dopustila ve zkušební době a intenzita její trestné činnosti se stupňuje,“ vysvětlil, proč trest nezmírnil. Horáková má také zákaz řízení na devět let a povinnost podrobit se protialkoholní léčbě.

Kromě obžalované chtěli verdikt Krajského soudu v Praze změnit i pozůstalí po Jaroslavovi V. Jeho třem sourozencům přiznal soud po 175 tisících korunách, matce o něco víc. Žádali dohromady částku ve výši šest milionů korun (o nárocích čtěte zde). Lněnička je s dalšími nároky odkázal na občanskoprávní řízení. „Je třeba zohlednit, že se nejedná o nějakou řádně fungující rodinu. Pokud měli o poškozeného takový zájem, nenechali by ho žít způsobem, jakým žil, to znamená způsobem bezdomovce,“ uzavřel Lněnička.

S Jaroslavem V. se Horáková seznámila u metra Roztyly. Doprovodil jí, povídali si a přitom se prý spřátelili. Koupila mu pivo a později ho pozvala do Mnichovic, kde žila. Jaroslav tam začal dojíždět, za stravu jí pomáhal na zahradě. Zůstával několik dní až týden, poté opět odjížděl.

Radka Horáková u Krajského soudu v Praze: 

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Rodina se živila prodejem drog, peníze utráceli v hazardu a v nevěstincích

Policisté na území Prahy a středních Čech dopadli devět členů jedné rodiny,...

Policisté na území Prahy a středních Čech dopadli devět členů jedné rodiny, kteří se společně podíleli na výrobě...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Na dálnici D5 se srazil autobus s náklaďákem a kamionem. (4. května 2018)

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Za přípravu dvou vražd dostal Egypťan u soudu v Brně šest let

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní  přichází ke Krajskému soudu v Brně....

Za přípravu vraždy své bývalé partnerky a jejího domnělého přítele potrestal brněnský krajský soud obžalovaného...

Najdete na iDNES.cz