Růžička musí za zpronevěru zaplatit 400 tisíc, jinak půjde do vězení

  11:55aktualizováno  12:19
Obvodní soud pro Prahu 10 potrestal hokejového trenéra Vladimíra Růžičku peněžitým trestem 400 tisíc korun za zpronevěru půl milionu. Sumu obdržel od podnikatele Miroslava Palaščáka, otce jednoho ze svěřenců hokejové Slavie. Neuvedl ji však v účetnictví, později ji vrátil. Pokud Růžička peněžitý trest neuhradí, půjde na 16 měsíců do vězení.

„Soud má za to, že postačí uložení samostatného peněžitého trestu. Není žádného důvodu ukládat trest exemplární,“ vysvětlil soudce Tome Frankič, proč zvolil peněžitý trest, který „jistě bude v majetkových možnostech pana obžalovaného uhradit“. Polehčující okolností byla pro Růžičku dosavadní bezúhonnost a to, že Palaščák dostal své peníze nakonec zpátky.

Soudce také dospěl k závěru, že hokejový klub Slavie není poškozenou stranou. Peníze nikdy nepřešly do vlastnictví klubu vzhledem k tomu, že nebyla uzavřena platná darovací smlouva. Slavie má svůj nárok na náhradu škody vymáhat v občanskoprávním řízení.

Úterní verdikt není pravomocný. Růžička, kterému hrozilo až pět let vězení a který kvůli kauze opustil funkci reprezentačního kouče, vinu odmítá. Státní zástupkyně pro Růžičku navrhovala podmíněný trest 1,5 roku s tříletou zkušební dobou a peněžitý trest 500 000 korun. Růžičkovi advokáti žádali zproštění viny, podle nich skutek nebyl trestným činem. Obhájci i státní zástupkyně si nechali lhůtu na odvolání.

Fotogalerie

Palaščák v úterý před soudem vystoupil jako svědek a překvapivě předložil soudu další část dosud nezveřejněné nahrávky s Růžičkou. Podnikatel uvedl, že na nahrávce Růžička potvrzuje, že podobný dar nepřijímá poprvé. Soudce Frankič však po zhlédnutí nahrávky prohlásil, že na ní není nic podstatného.

Podnikatel před soudem také prohlásil, že trenér Růžička je pro něj symbolem parazitování na hokeji. Podle Palaščáka to byl propracovaný systém spočívající v tom, že hráči byla ukončena smlouva, ale vzápětí přišla nabídka, že pokud rodina hráče poskytne sponzorský dar, hráč může pokračovat.

Svědci Jiří Poletín a Tomáš Rosen, kteří dříve figurovali ve vedení hokejové Slavie, v úterý uvedli, že Růžička klubu věnoval veškerý svůj čas. Shodli se ale, že nebyl zcela důsledný ve vyřizování formalit a věnoval se především sportovní stránce.

Palaščák nedodal „papíry“, tvrdil Růžička

Palaščák kauzu odstartoval zveřejněním nahrávky z roku 2014, na níž se baví s Růžičkou jako tehdejším trenérem hokejové Slavie. Nahrávka měla dokázat, že podnikatel dal kouči v letech 2012 a 2013 dvakrát 250 tisíc korun za to, aby Palaščákův syn hrál v prvním týmu Slavie. Policie následně navrhla trenéra obžalovat ze zpronevěry (více zde).

K soudu v úterý dorazil Miroslav Palaščák:

Růžička tvrdil, že peníze od Palaščáka měly být sponzorským darem pro Slavii. „Odmítám to jednání. To, že jsem spáchal trestný čin. Přijal jsem od Palaščáka dvakrát 250 tisíc, načež Palaščák měl dodat věci, které by byly vyřízeny papírově. Ty nikdy nedodal,“ řekl v srpnu Růžička u soudu.

„Když to trvalo déle, tak jsem na jeho účet dobrovolně poslal 500 tisíc s tím, že on už nic neurgoval,“ dodal Růžička. Peníze vrátil až v listopadu 2014 z účtu své manželky Evy.

Před soudem v srpnu také vypovídali bývalí či současní manažeři hokejové Slavie. Čtyři z nich vypověděli, že jim Růžička o žádném sponzorském daru nic neřekl a v účetnictví Slavie se nic takového neobjevilo. Pouze jeden z nich, Tomáš Kotouč, sdělil, že mu Růžička oznámil, že „Slavie má dostat cosi od Palaščáka“.

V úterý se před soudem podobně vyjádřil i Tomáš Rosen, který v té době byl členem představenstva. Růžička se mu o sponzorském daru či reklamním plnění od Palaščáka zmínil. Podle Rosena se čekalo, že podnikatel dodá další doklady k daru.

Při úterním líčení několikrát zaznělo jméno Jiřího Moučka, který při minulém odmítl vypovídat, jelikož se obával vlastního stíhání. Ačkoli Mouček neměl s klubem oficiálně nic společného, účastnil se jednání mezi Palaščákem a Růžičkou. Svědci ho popsali jako člověka, který se pohyboval kolem Růžičky a některých hokejistů. Sháněl prý drobné sponzory.

Soud vyhověl Růžičkově žádosti, aby líčení proběhlo bez jeho přítomnosti (více o soudu čtěte zde).

Nahrávka, která odstartovala celou kauzu:

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Najdete na iDNES.cz