Soud rozplétá druhou kauzu Dbalého. Není mi dobře, odmítl vypovídat

  • 39
Městský soud v Praze v pondělí začal řešit druhou kauzu bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Podle obžaloby rozdával nemocniční zakázky za úplatky. Dbalý se u pondělního jednání odmítl k obvinění vyjádřit, necítil se prý dobře.

Hlavní líčení se podařilo zahájit až téměř po roce. Od loňského května totiž soudkyně několikrát jednání musela zrušit kvůli zdravotním omluvenkám, které Dbalý soudu posílal. Lékařské posudky již dříve uvedly, že muž trpí duševní poruchou kvůli nadměrnému užívání kokainu a alkoholu.

Když soudkyně Hana Hrnčířová dala Dbalému, jemuž hrozí až dvanáctileté vězení, možnost vyjádřit se k obviněním, odmítl vypovídat. „Není mi dobře. Chtěl bych vypovídat jako poslední,“ žádal soudkyni.

Jeho obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová následně novinářům řekla, že zhoršený stav jejího klienta patrně souvisí s psychickými problémy. Dodala však, že tento týden by se k obžalobě mohl vyjádřit.

„Ve věcech tohoto typu aspoň podle mých zkušeností buď obžalovaný odmítá vypovídat, nebo využije možnosti učinit čtené prohlášení a neumožní kladení otázek. Trestní řád to umožňuje,“ reagoval žalobce Zdeněk Matula.

Dvanáct milionů na úplatcích, tvrdí obžaloba

Spolu s Dbalým v kauze čelí obžalobě dalších pět lidí. Figuruje mezi nimi advokát David Michal, bývalý šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp, účetní Emilie Bialešová, právník Roman Žďárek a bývalý náměstek středočeského hejtmana Josef Kantůrek.

Obžaloba uvádí, že Dbalý jako ředitel nemocnice sjednával se svými známými nezákonně smlouvy na poradenskou činnost a právní služby. Jenže podle státního zástupce Homolka služby externích poradců nepotřebovala. Tito externisté měli Dbalému za uzavření smluv platit, čímž si údajně přišel na 12 milionů korun.

Takto obžaloba popisuje mechanismus předávání úplatků: Dbalý se v roce 2007 se svým známým Čápem domluvil, že jej zaměstná na poloviční úvazek jako konzultanta. Čáp měl inkasovat tři tisíce korun za hodinu, za to měl Dbalému měsíčně platit 20 tisíc korun. Peníze si muži předávali v restauracích v Praze. Podle státního zástupce Matuly tím oba porušili zákon o zadávání veřejných zakázek a Dbalý pak zneužil svého postavení, neboť bylo jasné, že nasmlouvané služby Čáp nesplní, a poškodil tak nemocnici.

Podle obžaloby Čáp vyfakturoval přes tři miliony korun, jež mu nemocnice se souhlasem ředitele vyplatila. Dbalý od něj zpět prý dostal 760 tisíc. Na stejném principu údajně fungovaly smlouvy s dalším obžalovaným Kantůrkem.

Do případu je podle obžaloby zapletený i právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která bývá spojována s lobbistou Ivem Rittigem. Dbalý měl právníkům údajně nezákonně zadávat zakázky na právní služby. Nemocnice Na Homolce kanceláři vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu. Podle žalobce měl za to Dbalý na oplátku dostat od Michala na úplatcích nejméně 2,3 milionu.

Další bod obžaloby se týká zakázek pro Žďárka a Bialešovou. Ve spolupráci s Dbalým měli upravit tendr tak, aby jejich sdružení vyhrálo zakázku na účetní a medicínsko-právní služby. Tím vznikla nemocnici škoda za téměř 50 milionů. Od Bialešové měl Dbalý získat 8,5 milionu

Dbalého deník jako Žáby v mlíku

Obžalovaný Zdeněk Čáp své vyjádření pouze přečetl. Smlouvy na konzultace podle něj nebyly uzavřeny pouze „na oko“. Obžaloba vychází z deníků Dbalého, kam si zapisoval mimo jiné i schůzky s Čápem. Čáp potvrdil, že drtivá většina schůzek se uskutečnila, ale odmítl, že by na nich předával Dbalému úplatky. Policie podle něj informace z deníku mylně interpretovala.

Dbalému prý pouze platil útratu v restauraci, věnoval mu lahve alkoholu, doutníky a další podobné dary. „Já toto nenazývám úplatky, ale standardní péčí o klienta,“ uvedl Čáp.

Pondělní výpovědi zpestřila i kulturně-historická vložka, o kterou se postaral advokát Michal. Kritizoval, že kriminalisté i žalobce považují Dbalého deník za důkaz. Právník naopak jeho zápisky přirovnal ke knize Žáby v mlíku, která alternativně popisuje období před druhou světovou válku. „Stejně jako diář obsahuje údaje pravdivé, například obsazení schůzek, tak také údaje nepravdivé a neověřitelné jako obsah schůzek,“ uvedl Michal.

Činy popsané v obžalobě advokát odmítl. Práce advokátní kanceláře pro nemocnici podle něj měla reálné výsledky. Nicméně na dotazy soudkyně Michal přiznal, že se s Dbalým za jeho přítomnosti několikrát sešel i Rittig.

Proces u pražského městského soudu nejspíš potrvá poměrně dlouho. Soudkyně Hrnčířová poznamenala, že je naplánovaný výslech až 43 svědků. Mezi nimi například bývalého policisty Igora Gáboríka, který je obviněný z vynášení informací od policie.

Exředitel nemocnice Dbalý je rovněž v jiném řízení obžalován za nákup gama nože a obviněn je také ve třetí větvi svého případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.


Video