Líčení u ostravského soudu v kauze Vítkov provází přísná bezpečnostní opatření

Líčení u ostravského soudu v kauze Vítkov provází přísná bezpečnostní opatření | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vítkovští žháři ukrývali nacistické symboly. Sbírka zaskočila i znalce

  • 520
Desátým dnem projednává Krajský soud v Ostravě vítkovskou žhářskou kauzu. U soudu hovoří znalci z oboru kriminalistické a chemické expertízy a odborníci na extremismus. Podle nich obžalovaní měli doma předměty nebo oblečení s nacistickou tematikou. Sbírka svou rozsáhlostí a obsahem znalce překvapila.

Soud se zabývá například 110 stránkovým posudkem odborníka na pravicový extremismus a ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Michala Mazla. Podle něj policisté při domovních prohlídkách u obžalovaných zabavili stovky předmětů s nacistickou a neonacistickou tematikou.

"Nic koncentrovanějšího a rozsáhlejšího si neumím představit. Našel jsem tam úplně všechno, co má s neonacismem co do činění - ohromný záběr hudební scény nebo přihlášení se ke gerilovým formám boje. To je na škále nebezpečnosti nejhorší," upozornil Mazel.

Podle něj má znaky rasové nesnášenlivosti, tedy symboliku a argumentaci charakteristickou pro moderní neonacismus, devadesát procent zabavených předmětů. Nezávadný byl jen monitoring úřadů a organizací, které extremisty sledují nebo se někdy zabývaly jejich činností.

Na zabavených předmětech byla například číselná symbolika. "Číslo 88 označuje Heil Hitler, 18 iniciály Adolfa Hitlera, označení C18 zase britskou neonacistickou teroristickou organizaci," popsal Mazel.

ZABAVENÉ PŘEDMĚTY

CD a DVD nosiče s tisícovkou fotografií, hudbou a filmy

Dobové protektorátní tiskoviny

Protektorátní projevy českých politiků po atentátu na Heydricha

Audionahrávka projevu českého nacisty Romana Skružného

Oblečení značek Lonsdale a Thor Steinar

Časopisy - například Čistý domov

Texty kapely Adler

Peněženka s vyobrazením Mussoliniho

Korespondence s lidmi, kteří jsou ve vězení za rasové trestné činy

Přívěsky

Kalendář s historickými daty, odkazují například na narození Hitlera

Seznamy nepřátel pravicových extremistů s osobními údaji

Manuál, jak se chovat při kontaktu s policií

Obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava protestoval proti spojování data 1907 s ultrapravicí. Podle Mazla může číslo znamenat datum narození nacisty Horsta Wessela, autora pochodové písně SA a hymny NSDAP.

"Můj klient má tričko s číslem 1907, je to rok založení opavského fotbalového klubu," tvrdí Pěnkava.

U obžalovaného Václava Cojocaru policisté našli neonacistický časopis s texty, kde jsou Romové označování za odpad či bestie. Vyzývají k rasové čistce. "Cikáni jsou z***á špinavá verbež," uvádí časopis Čistý domov. "Takové citáty nejsou vůbec v zajištěných materiálech výjimečné," komentoval to znalec.

Jaromír Lukeš zase měl například peněženku s podobiznou Benita Mussoliniho spolu s jedním z jeho propagandistických hesel. "Koupil jsem ji v běžném italském kamenném obchodě se suvenýry," hájil se Lukeš.

"Podstatná část materiálů jsou jakýmsi dokumentem pro zasvěcené, tedy lidi, kteří rozumí dané symbolice a tajným znamením. Obsah textů naopak nevyžaduje žádný hlubší rozbor. Razantnější nenávist si nelze představit," dodal Mazel.

Na materiálech je podle Mazla dobře vidět, jak jsou myšlenky neonacismu pro držitele materiálů významné. "Systematicky materiály shromažďují a vyhledávají si je. Je to až sběratelské úsilí mít jich co nejvíce," uvedl znalec. Důvody jejich snahy by se daly shrnout do věty: "Musíme něco udělat pro naše hnutí."

Obžalovaní doma měli i listiny nepřátel

Podle něj měli obžalovaní doma také soupisky nepřátel včetně osobních údajů novináře, soudkyně a úředníka, jenž rozhodoval v jedné z věcí související s extremismem.

"Vytváření takových listin je mezi neonacisty populární. V českém neonacistickém prostředí ale nedosáhlo takové kvality jako v Polsku, tam už na základě takových seznamů došlo i k závažným násilným činům," komentoval soudu Mazel.

Cojocaru a Müller už na začátku procesu popřeli, že by byli aktivními členy neonacistických buněk. "Chtěl jsem jen někam patřit," uvedl Müller. "Líbila se mi ta móda. Bundy, které nosili," hájil se Cojocaru.

Dnes po přednesení závěru posudku uvedl, že všechny věci, které u něj policisté našli, dostal jen náhodou na různých akcích. "Nic jsem neshromažďoval, neměly pro mě žádný význam. Proto jsem je doma jen schoval a dál nešířil," tvrdil.

Důležitou roli bude při vynesení trestu zřejmě hrát také posudek experta Stanislava Vydráře. Ten zkoumal zbytky skleněných lahví a textilií ve vyhořelém domku. Uvedl, že v něm nenašli policisté nic, co by tam nepatřilo.

Již dříve obžalovaní uváděli, že to byl sklad nakradených věcí, spekulovalo se také o tom, že v domku bylo uskladněné větší množství benzinu nebo domácích spotřebičů, proto byl požár tak ničivý. To ale expert vyvrátil.

KAUZA VÍTKOV

Podle vyšetřovatelů obžalovaní David Vaculík, Jaromír Lukeš, Václav Cojocaru a Ivo Müller v noci na 19. dubna 2009 zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově a do oken hodili tři zápalné lahve. Následný požár zranil tři lidi.

Nejvážněji byla zraněná tehdy dvouletá Natálie. Utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Dítě bylo v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a otravě krve.

Vyhořelý dům statik nařídil strhnout. Nové bydlení získala rodina díky sbírce, kterou vyhlásil obecní úřad.

,

Video