Mírov zatrhl vězni studium po internetu, trestanec žádal milion odškodné

  13:52aktualizováno  13:52
Vězeň Albert Žirovnický neuspěl s žalobou o 1,3 milionu korun na Vězeňskou službu, která mu neumožnila vysokoškolské studium. Zahraniční školu chtěl studovat přes internet. Nejde to z bezpečnostních důvodů, odmítla jeho snahu věznice. Žirovnický to považuje za diskriminaci a úmyslnou výrobu recidivistů.

Žirovnický, který si odpykává 16 let za vraždu, hodlal studovat e-learningem, tedy prostřednictvím internetu. Ve věznici ho k němu ale nepustili. „Nechtěl jsem od státu ani korunu, šlo mi jen o přístup,“ sdělil vězeň ve středu senátu Městského soudu v Praze. Soudce Lubomír Velc ale jeho žalobu zamítl a potvrdil tak dřívější soudní rozhodnutí.

Albert Žirovnický

Žirovnický byl ve druhé polovině 90. let šéfem pražského Discolandu Sylvie. V roce 2000 ho policisté obvinili z vraždy jeho známého Milana Hosnedla, který byl uškrcen 13. října 2000. Žirovnický byl za tento čin odsouzen k 16 letům vězení. Ve věznicích má pověst kverulanta, který tvrdošíjně upozorňuje na to, co se mu nelíbí. Někdy mu soudy dají za pravdu, většinou ale bývá neúspěšný. Na svobodu by se měl dostat koncem roku 2018.

„Vězeňská služba nepovoluje odsouzeným využívat elektronickou poštu, která je základním předpokladem e-learningu,“ napsal v roce 2008 Žirovnickému tehdejší ředitel pro výkon trestu Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Milan Hospodka. Odůvodnil to bezpečností.

Žirovnický takové rozhodnutí považuje za diskriminační, podle Listiny základních práv a svobod má mít v jeho výkladu na vzdělání právo každý. S tím ale nesouhlasil právní zástupce Vězeňské služby. Případná diskriminace se podle něj může posuzovat jen ve vztahu k ostatním vězňům. „Neprokázal, že s ním bylo jednáno jinak než s osobami ve srovnatelném postavení,“ uvedl u soudu.

Muž, který si nyní odpykává trest na Mírově, považuje znemožnění vzdělání za záměrný tah vězeňské služby. „Vězeňská služba vyrábí recidivisty. Jinak by se zavíraly věznice a propouštěli pracovníci Vězeňské služby. Vězeňská služba kupčí s lacinou prací vězňů,“ řekl.

Vzdělávání ve věznicích je možné, ale jen omezeně

V České republice vězni mají možnost vysokoškolského vzdělání, ale jen v omezené míře. Podle Hospodky bylo už v době, kdy Žirovnický usiloval o studium, možné absolvovat bakalářský program na Masarykově univerzitě v Brně distanční formou. „Odsouzení jsou k absolvování konzultací a zkoušek eskortováni do Vazební věznice Brno, kam za nimi docházejí příslušní pedagogové. Připravují se samostatně a zpravidla ve svém osobním volnu v kmenových věznicích,“ uvedl Hospodka v dopise Žirovnickému, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Vězňové z mírnějších typů věznic mohou studovat i jiné školy v regionu a docházet na konzultace a zkoušky, pokud jim to ředitel věznice povolí. O rozšíření možností studia i na internet se ale neuvažuje a ani nyní to Vězeňská služba nikomu neumožnila. „Přístup k internetu je z bezpečnostních důvodů zakázán vnitřní řádem konkrétní věznice,“ sdělil mluvčí Vězeňské služby Robert Blanda a dodal, že to platí i pro vězně s méně přísným režimem.

Stížností a žalob podal desítky, některé byly úspěšné

Žaloba kvůli odepření vzdělání není jediným soudním sporem, který Žirovnický vede. V současnosti se například domáhá kompenzace za průtahy v řízení. Opakovaně také žádal o obnovu svého procesu, soudy mu ale nevyhověly. Podal i řadu stížností na úřady. Například za nesprávný postup při domovní prohlídce a zadržení chtěl od ministerstva vnitra 50 milionů korun (čtěte zde), další peníze neúspěšně žádal po ministerstvu spravedlnosti za údajné pochybení při povolení odposlechů.

Žirovnický si stěžoval také na to, že ve vězení mu v roce 2007 nezákonně odebrali vzorek DNA, ačkoli ten již v té době v databázi byl ze staršího odběru. V tomto případě soudkyně dospěla k závěru, že to bylo administrativní pochybení, kterým ale Žirovnickému nevznikla žádná újma (více zde). Jeho nárok na 300 tisíc korun zamítla.

Jindy se žaloby vězně dostaly až k Ústavnímu soudu, který mu dal v něčem za pravdu. Určil například, že i kázeňské tresty vězňů může prozkoumat soud. Žirovnický se tehdy odvolával proti pětidenní samotce. Podobně se ho Ústavní soud zastal poté, co nižší soudy odmítly vězňovu stížnost, že jako nekuřák je ve věznici vystaven kouři z cigaret (více zde).

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zloděj ukradl z prodejny elektrokolo, dveře se před ním samy otevřely

Zloděj využil v Plzni příležitosti, kdy se mu v noci samy otevřely dveře do prodejny s koly, kolem níž procházel. V...

Vykradli jim čokoládovnu a chtěli skončit, pomohli jim sami zákazníci

Majitelé brněnské čokoládovny Chocolate Hill se těšili, že si konečně tento týden otevřou vlastní kamennou prodejnu,...

Nákladnímu autu se během jízdy uvolnilo kolo a narazilo do autobusu

Dopravní policisté zjišťují, jak je možné, že se v Domažlicích nákladnímu autu během jízdy uvolnilo zadní kolo. To poté...

Opilý řidič srazil na chodníku ženu se dvěma dětmi, nadýchal 2,5 promile

Opilý řidič Fabie ve čtvrtek odpoledne v obci Veleň nezvládl svůj vůz a vjel na chodník, kde srazil ženu se dvěma...

Najdete na iDNES.cz