Marek Dalík do vazby nemusí, rozhodl soud. Doma na něj čekal Topolánek

  12:41aktualizováno  15:57
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl návrh státního zástupce a neposlal lobbistu a blízkého přítele expremiéra Topolánka Marka Dalíka do vazby. Nehrozí prý, že by utekl nebo ovlivňoval svědky. Policisté Dalíka obvinili z podvodu v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur.

"Soud nevyhověl mému návrhu na uvalení vazby, a to jak útěkové, tak koluzní a propustil obviněného ze zadržení," prohlásil po jednání státní zástupce Jan Kořán.

Podle Dalíkova advokáta Tomáše Sokola důvody, které uvedlo státní zastupitelství v žádosti o vazbu, nejsou podložené. "Nejsou osvědčovány faktickými důkazy, které by svědčily jednak o tom, že by klient mohl uprchnout, a jednak, že by mohl ovlivňovat potenciální svědky," řekl novinářům lobbistův právník.

Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungové bylo jedním z důvodů, proč soudkyně vazbu neuvalila, i to, že Dalík podrobně popsal své majetkové a rodinné poměry.

"Uvedl, že rodinné a finanční zázemí má pouze v České republice. Podle soudkyně ani hrozba vysokého trestu neodůvodnila důvod vazby útěkové," vysvětlila Jungová. Dalíkovi tak zůstal i cestovní pas, může proto kdykoli ze země vycestovat.

Bradáčová má na vazbu jiný názor

Ovlivňování svědků podle soudu také nehrozí, nacházejí se totiž ve Spojených státech a Izraeli. Dalík navíc slíbil, že bude při vyšetřování spolupracovat s policisty a státním zástupcem.

Marek Dalík se ve středu před novináři neukázal ani před, ani po vazebním zasedání, které trvalo téměř dvě hodiny. Eskorta ho totiž do jednací síně přivedla druhou, pro veřejnost nepřístupnou chodbou.

Dalík jel od soudu rovnou domů na pražské Hradčany, kde na něj už čekal expremiér Mirek Topolánek. Ten se po příjezdu svého blízkého přítele zdržel asi půl hodiny a pak odjel domů taxíkem.

Zatkli ho cestou z baru

Obvinění Dalíka

Podle informací MF DNES policisté Dalíka zadrželi, když šel v noci na pondělí ze známé pražské restaurace SaSaZu. Následně ho detektivové obvinili z podvodu.

Na Marka Dalíka poukázal manažer rakouské zbrojovky Steyr, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou. Vypověděl, že po něm a jeho firmě lobbista Marek Dalík na podzim 2007 žádal osmnáct milionů eur (podle tehdejšího kurzu cca 480 milionů korun) jako provizi za uskutečnění obchodu.

Zdroj blízký vyšetřování už dříve vysvětlil, že policie v tuto chvíli nedokáže prokázat, zda si Dalík řekl jménem politiků o úplatek. Proto nebyl obviněn z korupce, ale z podvodu. Současné důkazy zatím svědčí o tom, že si řekl o peníze za něco, co nebyl schopen ovlivnit.

Zástupce zbrojovky informaci o požadovaných milionech předal i americkým diplomatům. MF DNES loni upozornila, že americká ambasáda v Praze napsala během minulých let minimálně třikrát své centrále ve Washingtonu tajnou zprávu, v níž na hlášení od Steyru upozorňuje.

Autoři: ,
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Soud řeší 19 let starou brutální vraždu v Nuslích, dělník vinu popírá

Kauzu mimořádně brutální novoroční vraždy, která se udála v jednom z nuselských činžáků před 19 lety, začal řešit senát...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz