V pankrácké věznici zemřel vrah, jenž sekerou pozabíjel vlastní rodinu

  12:58aktualizováno  12:58
Trojnásobný vrah z Hradce Králové odsouzený na doživotí zemřel ve věznici na Pankráci. Třiašedesátiletý Pavel Peca před 19 lety v Plotištích nad Labem zabil sekerou svou bývalou manželku i dvě dcery.

Pavel Peca v budově Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Jaroslav BednářČTK

Podle Hradeckého deníku zemřel Peca v minulých dnech ve vězeňské nemocnici na pražské Pankráci, kam byl přemístěn z věznice v Rýnovicích.

Už příští rok by si býval mohl zažádat o podmínečné prominutí doživotního trestu za vzorné chování. Jeden z nejbrutálnějších českých vrahů prý podlehl rakovině.

Ale popořádku. Bylo pozdní středeční odpoledne 19. května 1993 a Pavel Peca si v hradecké restauraci U Letců objednával jednoho panáka za druhým. Právě zapíjel masakr, při kterém sekerou zabil svou bývalou manželku Zdenu (41) a dcery Petru (19) i teprve čtrnáctiletou Radku.

Opíjel se už před vraždou

V den trojnásobné vraždy Peca, jenž byl zaměstnaný jako řidič multikáry, už dopoledne popíjel v hradecké hospodě Na Malém růžku. Cestou domů se stavil Na Pláckách na další tři piva.

Doma se pak střetl s bývalou manželkou, s níž se rozvedl už v roce 1987, ale dál spolu žili ve společné domácnosti. Vynadala mu, že je z něj zase cítit pivo. Peca v dřevníku vzal sekeru, nejprve devíti ranami zabil Petru a dalšími sedmi usmrtil ženu, jež přišla své dceři na pomoc.

Poté si sedl ke stolu, začal psát šestnáctistránkový dopis a čekal na nejmladší dceru. Ani ta nedostala šanci přežít, přestože nad zakrvácenými těly prosila o život a bránila se.

Sám se prý zabít nedokázal

"Jsem posera, nedokážu to," napsal Peca na poslední stránku, když vysvětloval, že se chtěl zabít, avšak nenašel odvahu. Krajský tribunál jej sice odsoudil jen k 25 letům vězení, ale vrchní soud i po nátlaku veřejnosti rozsudek zrušil a uložil mu doživotí.

O jeho povaze svědčí i dopis z vazební věznice. "Myslím, že bych mohl manželku a dcery vidět ve věčném království. Já se totiž začínám obracet k Bohu. Problém ovšem je, jestli se do nebe dostanou manželka s dcerami, když jsou nevěřící."

Bratr a strýc obětí Bohumil Ulrich má ale jasno. "Cítím obrovskou úlevu. Vždy jsem si říkal, že ho musím přežít, byť jen o jediný den," řekl Deníku Ulrich.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Najdete na iDNES.cz