V hořícím letounu zahynuli dva lidé

  19:42aktualizováno  19:42
Sportovní letoun se zřítil u Lipiny na Chrudimsku. V troskách zahynuli oba členové posádky. Jednomotorový stroj začal po pádu hořet. Požár museli zlikvidovat hasiči. Policie místo nehody uzavřela a čeká na závěry letecké inspekce.

"Letadlo zcela shořelo," sdělila iDNES Vendula Horáková, mluvčí krajského Hasičského záchranného sboru v Pardubicích, podle níž u nehody zasahovala chrudimská jednotka.

"Je to tady uzavřené. Podrobnosti o letu či jeho posádce policie zatím tají a čeká na příjezd leteckých inspektorů," hlásil krátce po 16. hodině fotoreportér MF DNES.

Letoun Zlín 142 se zřítil u místa pojmenovaného Lipina, které leží zhruba deset kilometrů od Chrudimi.

Letadlo vyrazilo z letiště v Podhořanech ve 14.30 hodin. "Byl to kondiční let," řekl ČTK jeden z tamních pracovníků Richard Santus.

O deset minut později stroj havaroval. "Událost byla prakticky ihned nahlášena telefonicky," sdělila iDNES chrudimská policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Místní lidé se dohadují, že osmadvacetiletý zkušený pilot ukazoval své společnici, jejíž totožnost policie zatím nezná, chalupu svých rodičů v Pohořalce.

"Kroužil nízko. Bylo krásně, myslela jsem si, že chtějí fotit. Pak letadlo spadlo a plameny šlehaly snad patnáct metrů vysoko," popsala ČTK nehodu žena, která havárii sledovala z Lipiny.

Jen o několik kilometrů dál v roce 2000 tragicky zahynul šéf bojové přípravy vzdušných sil a plukovník Generálního štábu Armády České republiky Ján Malo. Jeho letadlo L-29 se tehdy zřítilo do kukuřičného pole.

Zlín 142 je dvoumístný jednomotorový dolnoplošník. Rozpětí křídel je přes devět metrů, délka letounu, který má dolet 950 kilometrů, je přes sedm metrů. Cestovní rychlost je 180 kilometrů za hodinu.

Havárie malých civilních letadel od roku 1998

26. května 1998 - Dvoumístné motorové letadlo typu Pilatus PC-12 se zřítilo u Šlapanic na Brněnsku do obilného pole tři minuty poté, co odstartovalo z letiště v Brně-Tuřanech. V troskách letounu zahynul pětašedesátiletý Němec a jeho třicetiletá dcera, která stroj pilotovala.
20. června 1998 - Dvoumotorové pětimístné letadlo L-200 Morava se zřítilo do pole u obce Račice nad Trotinou na Královéhradecku. Čtyři lidé byli středně těžce zraněni.
28. června 1998 - Malé motorové letadlo se při výcvikovém letu z neznámých příčin zřítilo do pole nedaleko obce Skalička na Přerovsku. Jeden z členů posádky vyvázl s lehkým zraněním, druhý  utrpěl komplikované poranění páteře a nohy.
29. července 1998 - Letadlo Z-137 se zřítilo u obce Ivanovice na Hané na Vyškovsku na pole poté, co zavadilo o elektrické dráty. Pilot utrpěl lehké zranění, letadlo v hodnotě půl milionu korun bylo zcela zničeno.
1. června 1999 - Dvoumístné letadlo Zlín se zřítilo mezi obcemi Řestoky a Honbice na Chrudimsku. Stroj se po dopadu na zem vzňal a jeho dvoučlenná posádka na místě zemřela.
6. července 1999 - Při nehodě motorového letadla L-60 Brigadýr a bezmotorového letounu VSO-10 u Jamného nad Orlicí na Ústeckoorlicku utrpěli oba piloti vážná zranění.
19. července 1999 - Malý dvoumístný letoun francouzské výroby havaroval při přistávacím manévru v blízkosti letiště v Olomouci-Neředíně. Pilot ani jeho spolucestující nehodu nepřežili.
15. července 2000 - Vlečný letoun Z-226, který vytáhl větroně a vracel se zpět, se při přistávání zřítil na letišti Aeroklubu v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku. Pilot utrpěl středně těžká zranění.
7. srpna 2000 - Během sportovní letecké a modelářské akce na letišti v Rakovníku havaroval sportovní letoun Jodel 117; dopadl do pole několik set metrů od letištní plochy. Pasažér zemřel na následky zranění dva dny po nehodě, vážně zraněn byl i pilot.
10. srpna 2001 - Sportovní letadlo L-60 Brigadýr havarovalo v prostoru strakonického letiště. Pilot a tři parašutisté, z nichž jeden byl nucen použít záložní padák, stačili letadlo opustit. Škoda byla odhadnuta na jeden milion korun.
20. června 2002 - Malé sportovní letadlo polské výroby Wilga 35A se zřítilo v Rudolticích u Sobotína na Šumpersku. Pilot v kopcovitém terénu nezvládl nouzové přistání a se čtyřmístným letounem narazil do svahu 15 metrů od rodinného domu. Při havárii zahynul pilotův spolupracovník. Jeho dvanáctiletý syn a pilot se vážně poranili. Poslední člen posádky utrpěl lehké zranění.
21. prosince 2002 - Tři němečtí občané ve věku 73, 60 a 23 let zahynuli při nehodě malého dopravního letadla, které spadlo krátce po startu z letiště v Brně-Tuřanech. Jednomotorový stroj Trinidad 20 dopadl nedaleko od obce Sokolnice na Brněnsku.
18. října 2003 - Při pádu cvičného letadla Zlín u obce Mokrá Lhota na Benešovsku zahynuli dva lidé. Letadlo, které patří letecké škole Beno Air, se zřítilo krátce po startu z letiště Nesvačily. Pilot i jeho instruktor byli na místě mrtví.
7. prosince 2003 - Motorové letadlo se zřítilo do lesa u Lipiny na Chrudimsku, jeho dvoučlenná osádka zahynula. Letoun začal po pádu hořet.

ZDROJ: ČTK

Muž si prohlíží ohořelé trosky letounu Zlín 142, v němž u Lipiny na Chrudimsku zahynuli dva lidé. (7. prosince 2003)

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Prodavač kebabu nerozuměl lupiči. Ten akci vzdal a tvrdil, že je to vtip

Loupež (ilustrační foto)

Zpackanou loupež vyšetřují policisté z Přerovska. Maskovaný opilý muž přišel do jedné z tamních prodejen občerstvení s...

Najdete na iDNES.cz