V Havířově zabil metanol dalšího muže, otrávil se na návštěvě

  10:54aktualizováno  16:42
Jedovatý alkohol má už pětadvacátou oběť. V havířovské nemocnici ráno zemřel 55letý muž, který bojoval o život už od začátku září. Jeho stav byl od počátku kritický, takřka beznadějný. Měl obrovskou smůlu. Ačkoliv alkohol pil jen mimořádně, otrávil se na návštěvě u známého. Toho pak našli mrtvého v bytě.
Jedovatý alkohol zabíjí v Havířově od začátku září. Ilustrační snímek

Jedovatý alkohol zabíjí v Havířově od začátku září. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Muže žijícího v Havířově-Podlesí přivezli mezi prvními už v pondělí 3. září, kdy ještě nebylo zcela zřejmé, co otravu způsobilo. Pacient měl i akutní zánět slinivky břišní, poruchy vědomí i vidění a vážné oběhové potíže.

"Okamžitě byl připojen na dialýzu a plicní ventilaci, ale z bezvědomí se už neprobudil. Po třech týdnech i přes veškerou resuscitační a intenzivní péči zemřel," uvedl náměstek havířovské nemocnice Jaroslav Lux.

Na jeho velmi špatném stavu se podílelo to, že jedovatého alkoholu se napil zřejmě nekolik dnů před hospitalizací, takže metanol se už přeměnil na velmi toxické látky - kyselinu mravenčí a formaldehyd. Proto také nejdříve toxikologický rozbor krve metanol nezjistil, až analýza Ústavu soudního lékařství v Ostravě potvrdila přítomnost kyseliny mravenčí.

Muž by měl trvalé poškození zraku, možná i mozku

K dispozici ještě nebyl ani speciální norský lék Fomepizol. Proto je velmi pravděpodobné, že i kdyby muž přežil, měl by trvalé poškození zraku, případně mozku.

Kde přesně se napil smrtelné dávky metanolu, nebylo dlouho jasné. Patřil do střední třídy, rozhodně si nekupoval nekolkovaný alkohol, pil výjimečně, protože trpěl chorobou trávícího traktu.

"Když byl ještě při vědomí, tak se dušoval, že žádný alkohol nepil. Později se však ozvala rodina, že několik dnů předtím potkal kamaráda a asi u něj doma si dal nějakého panáka," uvedl náměstek Lux. Jeho známého pak našli mrtvého v bytě.

Už v pátek 21. září zemřela v Havířově 57letá žena, která měla podobný osud jako nyní zesnulý muž. Také ji přivezli do nemocnice v první den metanolové aféry v kritickém stavu a její stav byl beznadějný.

V Ostravě našli mrtvého muže, předtím prý pil tvrdý alkohol

Potvrzených úmrtí na metanol v České republice je tak už pětadvacet. V Moravskoslezském kraji, kde metanolové otravy začaly, zemřelo patnáct lidí.

Navíc kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí 60letého muže, který byl nalezen v pondělí po sedmé ráno v Ostravě.

"Vyšetřovatelé jsou stále v terénu, z prvních informací však nyní vyplývá, že muž měl rovněž rovněž pít alkohol. Případná intoxikace metanolem ale potvrdí až pitva," sdělila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policisté kontaktovali dva muže ve věku 58 a 54 let, kteří údajně popíjeli s mužem, kterého pak našli mrtvého. "Oba absolvovali toxikologické vyšetření, přičemž byla zjištěna otrava metanolem," dodala policejní mluvčí.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cizinec kvůli fotce přelezl zábradlí Bílé věže, spustil záchrannou akci

Policejní zátaras u Bílé věže v Hradci Králové.

Policejní manévry způsobil zahraniční turista, který v Hradci Králové přelezl zábradlí na ochozu 70 metrů vysoké Bílé...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Žena našla ve sněhu u plotu chaty ruční granát, odvezl ho pyrotechnik

Žena v Bublavě na Sokolovsku našla u plotu své chaty ruční granát.

Nemilé překvapení čekalo na devětapadesátiletou ženu ze Sokolovska. Po příjezdu na svou chatu v Bublavě našla u plotu...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz