Příznivci Baníku Ostrava v Edenu (9.3.2009) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V Edenu se fandilo slušně. Baníkovci se vyřádili před zápasem

  • 1417
Na stadionu pražské Slavie v Edenu byl klid. Přísná bezpečnostní opatření neprolomil žádný výtržník. Stovky baníkovců byly v Praze už od odpoledne. Fanoušci cestou demolovali vlaky, řádili na nádražích a napadli revizora.

Přísná bezpečnostní opatření, která provázela zápas pražské Slavie proti ostravskému Baníku, se - zdá se - vyplatila. Utkání nenarušila žádná výtržnost, dělobuch ani římská světlice.

Policie musela zasahovat jen proti přibližně sedmi baníkovcům, kteří dělali v metru Strašnická hluk a rušili cestující.

Jak hráli?

Slavia - Baník 1:0

Policejní mluvčí Eva Miklíková nechtěla prozradit, zda vědí o případné dohře fotbalového utkání, kterou by si domluvili hooligans. "Máme ve městě operativce, kteří na vše dohlížejí," sdělila iDNES.cz.

Největší část příznivců ostravského týmu na stadion do Vršovic doprovodili policejní těžkooděnci. Ze vzduchu vše jistil vrtulník.

Obdobný scénář se opakoval při jejich návratu na sever Moravy. Jejich cestu sledoval zpravodaj MF DNES. Podle něj žádné problémy nenastaly a Ostravští v klidu odjeli domů. Tak jako při příjezdu měli vyčleněné zvláštní vagony.

Alcatraz, Mírov, Eden

Přímo na stadionu dohlíželo přes dvě stě pořadatelů. Fanoušci obou týmů na bezpečnostní opatření reagovali rozvinutím transparentu: "Bastila, Alcatraz, Mírov, Eden." Vedení Slavie se od iniciativy fanoušků distancovalo.

Choreografie slávistických fanoušků k bezpečnostní situaci na stadionu.
Choreografie slávistických fanoušků k bezpečnostní situaci na stadionu. Foto: Čtenář iDNES.cz.

Podle ČTK se na stadion nedostalo kvůli opilosti přibližně dvacet lidí. Další dvacítka se neúspěšně pokoušela projít s nebezpečnými předměty. Nevpuštěné fanoušky se prý policie dál hlídat nechystá a dala jim pokyn, aby se rozešli.

Někteří zkusili všelijaké fígle, jak přece jenom na stadion proniknout. Jeden ostravský fanoušek například postával před vstupem a zuřivě žvýkal. Za chvíli vytáhl cigaretu a rychle do sebe začal vtahovat obláčky dýmu, aby z něj nebyl cítit alkohol. Pak se dokonce převlékl. Leč marně.

Od půl třetí v Praze

S občankou

Na stadion Slavie se při zápase s Baníkem dostali jen ti, kteří si koupili lístky nejpozději den před utkáním. Z bezpečnostních důvodů se vstupenky neprodávaly přes internet. Každý divák musel předložit průkaz totožnosti, který souhlasí se jménem uvedeným na vstupence. Když přišel s lístkem někdo jiný, do hlediště ho pořadatelé nepustili.

První vlak s fanoušky EC Comenius přivezl do Prahy-Vršovic na tři desítky baníkovců, které policie ihned po příjezdu, tedy krátce po 14:30, začala směrovat ke stadionu Slavie, vzdálenému půl hodiny chůze.

Další fanoušci dorazili expresem Mojmír cca v 15:30. Podle informací Českých drah jich bylo dvě stě. Na vršovickém nádraží na ně čekalo téměř 300 policistů.

Dav baníkovců došel na stadion pražské Slavie středem Vršovické ulice, kde je uzavřena doprava. Podle zpravodaje MF DNES byli v klidu, jen občas se ozvala nadávka. Mezi příznivci Baníku jsou i fanoušci polského fotbalového týmu z Katovic.

Policie začala fanoušky formovat do průvodu už na nádraží. Nad Vršovicemi krouží policejní vrtulník. "Situaci monitorujeme. Počítali jsme s různými eventualitami a podle vývoje posilujeme či přeskupujeme naše jednotky," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Připraveny byly i České dráhy, které na vršovickém nádraží raději odmontovaly označení na veřejných toaletách. "Dovnitř mne starší paní pustila až po ujištění, že nejsem fanoušek Baníku," řekl zpravodaj MF DNES.

Pořadatelé z pražské Slavie očekávají návštěvu asi třinácti tisíc lidí. Připravovala se na ně tisícovka pořadatelů, zaměstnanců bezpečnostních agentur, policistů a strážníků. - čtěte Čeká se bitva. Do Edenu míří fotbalisté Baníku

Nečekaná zastávka v České Třebové

Nečekaný incident během cesty baníkovců do Prahy se odehrál v České Třebové, kde revizoři společně s policisty vyvedli z vlaku ty největší násilníky cestující načerno. Stovky dalších fanoušků s nimi ale solidárně vystoupily také a vlak EC Comenius se speciálními vagony nechaly odjet.

Fanoušci Baníku Ostrava před odjezdem na fotbalový zápas se Slavií Praha (9. března 2009)"Odhadem 300 lidí demoluje rozestavěné nádraží. Jeden například nastartoval ještěrku a jezdí po staveništi," řekl zpravodaj MF DNES, který cestoval s fanoušky. "Už ve vlaku se fanoušci Baníku chovali agresivně. Spousta lidí cestovala bez lístku. Někteří z nich se dostali do ostrých hádek s revizory a museli vystoupit už v Hranicích na Moravě. Revizoři totiž měli za zády policisty. Opilců cestou stále přibývá," řekl zpravodaj MF DNES. 

Podle ředitele vlakové osobní přepravy Pardubického kraje Michala Štěpána nestihli baníkovci na nádraží napáchat žádné velké škody.

"Zdejší nádraží má zavíratelné rolety. Navíc skupina 180 fotbalových fandů byla nucena spolupracovat a někteří z nich začali být sami nervózní z toho, že nestihnou zápas, takže bylo i v jejich zájmu rychle nádraží opustit," řekl.

Vlak s vyhrazenými vagony nechali odjet

Dalším vlakem, který odjížděl z České Třebové do Prahy před 13. hodinou, byl běžný expres Mojmír bez přidaných vagonů. Přesto se do něj stovky fanoušků nasoukaly.

Strojvedoucí s přeplněnou soupravou odmítl vyjet kvůli obavám o bezpečí cestujících. "Vedení drah se nakonec domluvilo s vlakovou obsluhou, aby pokračovali v cestě," řekl iDNES.cz mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Fanoušci Baníku Ostrava při odjezdu na utkání s pražskou Slávií

"Vlak vyjel ze stanice Česká Třebová o 22 minut později. Fanoušky jsme oddělili od normálních cestujících a vyhradili pro ně speciální vagony, aby je měli policisté pohromadě," podotkl ředitel krajské vlakové osobní přepravy Štěpán.

"Revizor chtěl v České Třebové vyloučit z přepravy dvanáct fanoušků, kteří jeli načerno. Napadli jej a revizor musel v Pardubicích vyhledat ošetření," řekl iDNES.cz mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Pro fanoušky byly ve vlaku EC Comenius připraveny čtyři speciální vagony. V Ostravě do vlaku nastoupily první stovky fanoušků, další fanoušci se přidali cestou. Podle policejní mluvčí Soni Křetínské se příznivci Baníku před odjezdem chovali relativně slušně. "Věděli, že je na ně policie připravena, a proto proběhl nástup v klidu," upřesnila.

Za řádění v Brně prospěšné práce i vězení

Řádění fanoušků na stadionu před zápasem 1 FC Brno a Baník Ostrava Fanoušci Baníku řádili už 22. února během zápasu proti 1. FC Brno. Chuligáni prolomili zábrany a zaútočili i na ochranku. Prověřili tak nová pravidla bezpečnosti na stadionech, kdy jsou za ni zodpovědní pořadatelé a policie chodí do ochozů, jen když ochranka situaci nezvládá. V Brně museli policisté na stadion hned dvakrát. Po jejich zásahu skončilo v cele pět baníkovců.

Třem mužům ve věku 28 a 29 let soudce v takzvaném zkráceném řízení vyměřil trest obecně prospěšných prací - dvěma na 250 hodin, třetímu na 400 hodin. Po dobu trestu také žádný z nich nesmí na žádný zápas ČMFS. Čtvrtý - Polák - byl vyhoštěn ze země, zákaz pobytu má na pět let.

Nejtvrdší trest, čtyři měsíce vězení, dostal jednatřicetiletý Aleš Badinka. Soudy mu navíc mohou přeměnit předchozí tresty; z podmínky za výtržnictví a ublížení na zdraví může být půlroční pobyt ve vězení, neodpracovaných 400 hodin obecně prospěšných prací pak znamená dalších 200 dnů odnětí svobody.