Uzunoglu označil svědka za atentátníka na papeže

  16:55aktualizováno  25. srpna 15:22
Dalším kolem líčení pokračuje u Obvodního soudu pro Prahu 4 dvanáctiletý proces s česko-německým lékařem kurdského původu Yektou Uzunogluem. U soudu se objevil svědek Gürken Gönen, který se soudu dlouho vyhýbal. Právě jeho podle obžaloby Uzunoglu s třemi kumpány v roce 1994 mučil.
Soud s kurdským lékařem se táhne už dvanáct let. Ilustrační foto.

Soud s kurdským lékařem se táhne už dvanáct let. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL:
Yekta Uzunoglu: případ, o který už nikdo nestojí

Gürken Gönen je spornou postavou procesu. Tvrdí, že ho Uzunoglu mučil, ale ten od počátku zpochybňuje svědkovu důvěryhodnost. Gönen se podle něj dostal do Čech s pomocí turecké komunistické strany jako agent a je napojen na Uzunogluovy obchodní konkurenty. Ti se údajně snažili dostat kurdského lékaře za mříže.

Gönen u soudu svá předchozí obvinění zopakoval. Trval na tom, že ho Uzunoglu a jeho lidé před lety unesli a bili. "Jednal (Uzunoglu) asi v nějaké paranoie, někdo mu zřejmě řekl nepravdivou informaci, že proti němu něco podnikám. Ale já jsem se do té doby považoval za jeho přítele," prohlásil před soudem.

Uzunoglu opět zpochybnil svědkovu důvěryhodnost. Dvě hodiny předsedu senátu přesvědčoval, že jméno Gürken Gönen je falešná identita a že jde zřejmě ve skutečnosti o Mustafu Özera, který je mezinárodně hledán za podíl na organizaci pokusu o atentát na papeže Jana Pavla II. před 25 lety. "Vyplývá to alespoň ze zprávy tureckého policejního prezidenta," tvrdí Uzunoglu.

Údajný terorista sice přiznal, že v Čechách kdysi žil a podnikal na falešný pas, ale prohlásil, že nyní je jeho identita skutečná. "Má totožnost je ověřena i geneticky, přijela sem kvůli tomu má matka i sestra," tvrdí. Navíc mu prý bylo v době atentátu na papeže pouhých 12 let.

Novinář Respektu Jaroslav Spurný už před lety Gönenova obvinění zpochybnil. Že ho Uzunoglu nemohl mučit potvrzovala podle něj i sama policie. Ta na Kurda nasadila sledovačku, která potvrdila, že v době, kdy měl Gönena mučit, se nacházel zcela na jiném místě.

Podle Spurného o mučení neexistuje žádná lékařská zpráva, soudní znalec ho potvrdil na základě fotografií. Soudní znalec také letos před soudem připustil, že Gönenova zranění mohla být kašírovaná.

Kdo je Yekta Uzunoglu

Yekta Uzunoglu je původem Kurd. V Praze vystudoval lékařství a usadil se v Československu a Německu. "Byl aktivním účastníkem organizace Lékaři bez hranic, v jejichž řadách poskytoval pomoc válkou a vyhlazováním sužovanému kurdskému lidu.

Podílel se na vydání kurdské gramatiky. Přeložil do kurdštiny nejen části Bible, ale i několik děl Karla Čapka. Do češtiny přeložil a vydal přísloví kurdského lidu," chválí Uznoglua web uzunoglu.info, určený na jeho podporu.

Uzunoglu se aktivně zabýval kurdskou kulturou. Spolupracoval s Kurdským institutem ve Francii a byl jedním ze zakladatelů Kurdského institutu v Německu.

Proti Yektovi Uzunuoglovi stojí v procesu Gürken Gönen. Tvrdí, že ho Uzunoglu v roce 1994 nechal mučit a že se jedná o osobnost se sadistickými sklony. Uzunoglu byl obviněn celkem asi ze sedmnácti trestných činů, ale žádný z nich dosud nebyl prokázán.

Novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný, který se případem dlouhodobě zabývá, považuje Gönenova obvinění za nepravděpodobná. "Uzunoglu je noblesní člověk, žádný sadista," řekl iDNES.cz.

Podle Matouše Jíry z advokátní kanceláře, která Uzunoglua zastupuje, se nevěrohodnost Gönena prokazuje i u soudu, kde popírá své dřívější výpovědi.

Na Uzunogluovu stranu se staví i množství českých politiků. Bývalý ministr vnitra Jan Ruml se lékaři omluvil za to, že na případ nedohlížel. Uzunoglua podporují i senátor Jaromír Štětina, Karel Schwarzenberg nebo Jiřina Šiklová.

Yekta Uzunoglu je laureátem Ceny Františka Kriegla pro rok 2006, kterou uděluje Nadace Charty 77.
Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Najdete na iDNES.cz