Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Diskuse k článku

Není možné držet všechny schizofreniky v léčebnách, říkají odborníci

Od počátku roku zavraždili schizofrenici nejméně čtyři lidi a další tři se pokusili zabít. Mezi oběťmi jsou i dvě děti. Odborníci tvrdí, že nikdy nebude možné podobným útokům zcela zabránit. Současný vyšší počet útoků připisují náhodě, ale i benevolentnějším nařízením pro léčebny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Radka.seznam

Zase se šetří na nepravém místě?

Nechápu, jak taková zvířata mohou pustit mezi normální lidi a zejména k dětem... RvRvRv A to se nechci zvířat vůbec dotknout.

0/0
20.6.2012 18:56

marvin1

Zkreslování reality

POČET VRAŽD V ČR roce 2011 stejný jako v roce předcházejícím - 173.

To už ti schizofrenici letos asi vyrovnat opravdu nestihnou.

0/0
16.6.2012 8:44

dudomai

Jsem matkou schizofrenika

a velmi se mne dotýká způsob jakým je prezentována tato nemoc a  lidé ní nemocní. Informace bývají podány zjednodušeně,zkresleně, mnohdy naprosto mylně.Dlouho jsem informace o nemoci"studovala",zúčastnila se přednášek odborníků a edukačních programů.Založila jsem OS jež spolupracuje s psychiatrickou léčebnou a mezi duševně nemocnými lidmi se pohybuji"nějaký pátek" Není důvod se těchto lidí bát více než kohokoli jiného,celý problém tkví v systému nastavení péče, tabuizaci tématu,neinformovanosti...Při správné diagnostice,správně nastavené léčbě nemocný člověk může žít plnohodnotný život a může být přínosem společnosti.Mnozí z nich jsou inteligentně nadprůměrní,kulturně vzdělaní a umělecky nadanými osobnostmi..Určitě každý ve svém okolí znáte nějakého agresora,bezcitného pitomce,despotu,bezohledné "hovado" a denně čtete články typu černé kroniky,kdy zemře tragicky člověk protože jiný tomu chtěl....... a pokud není někde napsáno, že to je schizofrenik snad se nad tím ani nepozastavíte.

+2/0
15.6.2012 21:15

_m-

Re: Jsem matkou schizofrenika

Hezký příspěvek, ale naprosto zbytečný - tihle vševědové jsou nepřesvědčitelní, všechny odlišné by raději inernovali.

. Můj syn trpí OCD, takže vím o čem je psychocká nemoc, i když jiná. Ale tihle tady si nedokážou představit, že by jejich děti mohly onemocnět - psychická nemoc je pro ně pořád ještě synonymem špatné výchovy v kombinaci s nízkou inteligencí, Ani se nepúkouším, že můj syn má kromě IQ v pásmu geniality a úžasného uměleckého nadání ještě vysoké EQ - posílené právě prožitým utrpením.

Když jsem se tenkrát ptala psychitra - proč se to proboha stalo zrovna jemu, tak chytrýmu a nadanýmu, tak mi řekl - Právě proto. Hlupákovi se to nestane.

Držím palce vám i synoviR^

0/0
15.6.2012 21:36

dudomai

Re: Jsem matkou schizofrenika

děkuji za povzbuzení a stejně vnímejte i vy mou podporu :-) Jsem si vědoma toho co píšete a i toho, že ani mnozí nejbližší nemocných neumí s tímto "pracovat", nikdo na ně nemá čas, psychiatři si plní jen tu část vypsat recept atd..... je to na obsáhlou diskuzi

0/0
16.6.2012 6:31

thorough2

Re: Jsem matkou schizofrenika

Píšete jen o jedné straně mince. Druhá strana mince jsou neléčení schizofrenici kteří mohou být nebezpeční a před kterými se musí společnost chránit např. v podobě vynucené léčby. Není nejmenší důvod před tou druhou stranou mince zavírat oči.

+1/0
17.6.2012 21:35

oracle29

To víte že je možné držet je za mřížemi

proč by asi nebylo? Je to jen otázka nákladů....Pokud nebere léky, pokoutně se rozmnožuje a sem tam vraždí tak mi to dokonce připadá jako nejlepší řešení!!

+2/0
15.6.2012 14:22

občanská neposlušnost

Dobře, možné to není ale

proč je cpát všechny do vlády, to fakt nechápu.

0/0
15.6.2012 13:35

milan2561

Schizofrenici vládnou světu!

Myslím ty co blábolí o nesmrtelné duši, posmrtném životě, posledním soudu na konci světa, lásce, spasení, církvi jako tělu, tělu jako oběti, vykoupení z hříchů, svobodné vůli atd atd a to ještě můžete přidat islám, budhismus a pod.

x

To, že lidi mají v hlavách bludy je normální, nenormální je, když jsou se svými bludama samotní.

+3/0
15.6.2012 12:34

Hulvat

Re: Schizofrenici vládnou světu!

Máme zbytečný strach, už se to bere za spřávný konec, sice opačný, ale nejsme bez ochrany a naše děti také ne neboť jak čtu v novém článku : Uniie chce zakázat obrázky mimin na obalech dětských mléčných výživ. Opravdu nad námi bdí a my se tu slovně překřičujeme o nějaké psychické nemoci....

+1/0
15.6.2012 13:19

losynka2

Už chápu proč je psychické onemocnění

ostudou a téměř vstupenkou,když ne rovnou na popraviště,tak alespoň do kriminálu či doživotní separace.Většina těchto odborníků,se stejně nenávistně,ale hlavně ignorantsky staví k lidem s poruchou psychiky i v reálném životě.

Pak se stává to,že i lidé,kteří dokáží v počátcích své choroby poznat a připustit,že něco není v pořádku,k psychiatrovi nejdou, protože by byli dehonestováni a vyobcováni (ztráta partnera,zaměstnání apod.).Přičemž,každý kdo se o tuto problematiku zajímá, ví, že jedním z nejdůležitějších momentů při léčbě schizofrenika je podpora rodiny, okolí, navození klidu a bezpečí,pochopitelně s léčbou medikamenty. Na kterou ovšem může rodina, pokud má důvěru pacienta nenásilně dohlížet a včas zasáhnout v případě zhoršování stavu apod. Nebezpeční jsou hlavně ti, kteří tuto podporu nemají, neléčí se vůbec.Nefunguje tady rodina,ale ani společnost, která by měla umět takovému člověku pomoci, aniž on by se musel bát, že bude do smrti označkován a mnohými považován za lidský odpad.

+2/0
15.6.2012 12:31

daadyy

Re: Už chápu proč je psychické onemocnění

R^

0/0
15.6.2012 13:35

_m-

Re: Už chápu proč je psychické onemocnění

:-/R^

0/0
15.6.2012 13:40

cholera

Re: Už chápu proč je psychické onemocnění

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu, prosím. Ať tu o vás nemusíme číst.

0/0
15.6.2012 14:38

Doucha

Re: Už chápu proč je psychické onemocnění

Co to je za řeči. Jestliže dotyčný evidentně nedodržuje léčebné pokyny a nebere medikaci, je velmi nebezpečný. Což tyto případy jasně dokázaly. V tom případě patří do ústavu a pod zámek.

+1/0
15.6.2012 17:39

Pierre de Croissant

schizofrenie je tzv. nemoc třetin

1/3 se vyléčí, 1/3 má opakování nemoci a 1/3 je trvale nemocná.

Zjednodušeně pochopitelně.

0/0
15.6.2012 12:06

on7.

ve spolecnosti,

kde je duverive neparanoidni jednani trestano se nedivme paranoikum

0/0
15.6.2012 11:41

nocturnohelix

Re: ve spolecnosti,

Důvěřuj, ale prověřuj. Ne každý opatrný a nedůvěřivý člověk je paranoik.

0/0
15.6.2012 11:54

nocturnohelix

Je pravda, že počet vražd spáchaných diagnostikovanými

schizofreniky je vzhledem k jejich počtu v populaci cca %, proporcionálně zhruba stejný jako u "zdravé" části populace. To platí ovšem jen při velkém zjednodušení a dělení společnosti na schizofreniky a zbytek. Drtivá většina pachatelů vražd jsou totiž psychopaté, tedy lidé rovněž duševně postižení. Normální, inteligentní člověk nevraždí, ať již v afektu tak po "zralé" úvaze. Je tedy jasné, že u většiny duševních poruch prudce roste riziko závažných poruch konání, vč. vraždy. Je povinností řádně fungující společnosti aby ochránila tu skupinu občanů, kteří se tímto a podobným způsobem neprojevují. Způsob ochrany nechť je předmětem široké diskuze, ale měl by být účinný a neměl by preferovat práva potencionálního (vzhledem ke sníženým ovládacím schopnostem) vraha před právy z tohoto hlediska neproblematického člověka. Komu se zdá být tento návrh náckovským, měl by urychleně sám vyhledat odbornou pomoc. S jeho mozkem není zcela jistě něco v pořádku. Demokracie je realizovaný postoj většiny

+2/0
15.6.2012 11:37

cassul

Re: Je pravda, že počet vražd spáchaných diagnostikovanými

Což o to, teorie to je možná správná, ale nedovedu si to představit v praxi. Něco jako povinné vyšetření celé populace, každé dva roky? A kdo se nedostaví, toho necháme předvést v klepetech? Navíc psychické poruchy a nemoci se obtížně diagnostikují, žádný odpovědný psychiatr nedá výsledek o duševní nemoci (nebo zdraví) po půlhodinovém rozhovoru, na to potřebuje mnohonásobně víc prostoru a ještě to bude samé možná, zdá se a pravděpodobně...

Já souhlasím, že lidé s duševní poruchou můžou být rizikem, ale obtíže a buzerace spojená s jejich plošným vyhledáváním mi přijde jako mnohem víc problematická...

0/0
15.6.2012 11:44

nocturnohelix

Re: Je pravda, že počet vražd spáchaných diagnostikovanými

Nejde přeci o nějaké plošné vyhledávání. Jedná se především o ty, u kterých s podobné jednání již projevilo, a to i opakovaně. Přesto jsou, jak je vidět, opakovaně zdrojem nebezpečí pro svoje okolí. Patří k nim agresoři a devianti všeho druhu, jejichž projevy jsou velmi pestré, společné mají jen to, že ohrožují druhé na zdraví a životě. Ve věznicích a různých ústavech jich je více než dost. Jde o to, zabránit jim v pobytu mezi ostatními lidmi natrvalo.

+1/0
15.6.2012 11:52

mim7

Re: Je pravda, že počet vražd spáchaných diagnostikovanými

Vaše svérázná diagnostika neodpovídá skutečnosti. Drtivá většina pachatelů vražd jsou normální lidi odpovědní za své činy - jinak by nebylo možné prakticky nikoho odsoudit a museli by všichni skončit v blázinci.

0/0
18.6.2012 16:21

veselabublinka

To mu věřím,

ale neléčenýmu  schizofreniku by měla být léčba nařízena!!! Dnešní stav kdy vím, že schizofrenik je neléčený a nikdo s tím nic nemůže udělat dokud něco neprovede je opravdu špatný!! ;-(

+3/0
15.6.2012 11:35

_m-

Re: To mu věřím,

A jak víš, že je schizofrenik?

+1/0
15.6.2012 11:36

Pierre de Croissant

Re: To mu věřím,

neléčený v tomto případě znamená, že se dříve léčil a pak přestal.

0/0
15.6.2012 12:04

tommy008

Re: To mu věřím,

a jak takove leceni vypada? Nekdo tu psal ze 1/3 se uzdravi, takze jak pozname ze se uzdravil?

0/0
15.6.2012 12:31

Hulvat

Re: To mu věřím,

A když se neuzdraví, tož se musí dál léčit, protože pokud se tomu vyhne a léčebný řežim nedodrží, stává se nebezpečím pro ostatní a v tom případě by měla následovat represe.  Když zemřelo pár lidí na ptačí chřipku, tak se mohl celý svět zbláznit, slepice se vybíjely hlava nehlava. Jistě, šlo jen o slípky... či před tím o krávy... a hlavně asi prachy. Z těch nemocných, co letos vraždili, byl někdo předtím uznán jako uzdravený? Nebo nedodržovali určitý režim??

+1/0
15.6.2012 13:02

veselabublinka

Re: To mu věřím,

Švagr má schizofrenii a několik let odmítá léčbu!!!A my jako rodina s tím nemůžem nic udělat! Kontaktovali jsme jeho lékaře, primáře psychiatrie a policii a dokut něco neprovede tak nic!;-(

0/0
15.6.2012 13:41

kockazpassau

Re: To mu věřím,

a co třeba lidi bez domova? U nich se schizofrenie klidně může rozvinout až v těžké životní situaci.

0/0
15.6.2012 11:52

hilsner_urquell

Často se taky stane

že je schizofrenie nabo jiná duševní choroba diagnostikována až potom, co nemocný spáchá nějakej zločin. Sám osd sebe se asi nikdo k psychiatrovi nepohrne. Takže ti s diagnózou budou nejspíš pořád menšina z celkovýho počtu "magorů"...

+1/0
15.6.2012 11:11

on7.

Re: Často se taky stane

svet je plnej blaznu a opravdovej chlap je vzacnost

PS: tuhle pisen jsem nikdy nepochopil, bo opravdovy chlap musi byt trochu blazen

0/0
15.6.2012 11:16

_m-

Re: Často se taky stane

No, on se s tím nikdo k psychiatrovi nehrne hlavně proto, že netuší, že on je nemocný. On je zdraví a nemocní, případně špatní jsou ti okolo něj.

0/0
15.6.2012 11:36

IARK - Duhový Králíček

Re: Často se taky stane

No, ona ta lecba ma take casto neprijemne vedlejsi ucinky

+1/0
15.6.2012 11:38

cassul

Re: Často se taky stane

To je mimochodem součást té choroby...

0/0
15.6.2012 11:39

IARK - Duhový Králíček

Re: Často se taky stane

vazne?

0/0
15.6.2012 11:41

_m-

Re: Často se taky stane

Děkuji za info, dosud jsem to netušila.

0/0
15.6.2012 13:39

Králík z klobouku

Medicína dělá zázraky

Řešení je jednoduché. Každý, kdo ve volbách volí jinou politickou stranu, než tu jedinou správnou, která chce pro občany to nejlepší, je ze své podstaty blázen a zločinec. Tedy takovým lidem bez diskuse udělat drobný mikrochirurgický zákrok na mozku (protože medicína jde, jak už napsal můj podřečník, mílovými kroky kupředu) a všichni pak budou šťastní a spokojení a bezpeční.

+1/0
15.6.2012 10:55

Světlonoš_v05

Re: Medicína dělá zázraky

kdysi jsem to chtěl. Mám známého neurochirurga a chtěl jsem nechal voperovat stimulační elektrodu do centra štěstí v mozku (v oblasti septa). Dokonce bych si to i zaplatil. Bohužel mi to nechtěl udělat. Prý psychochirurgii nedělá

+1/0
15.6.2012 11:06

Králík z klobouku

Re: Medicína dělá zázraky

Pokud by to bylo možné, tak by se kolem toho roztočily ještě větší kšefty než kolem klasických drog nebo antidepresiv. Místo na viagru by na ulicích byly reklamy na elektrody a zaručeně nezkorumpovaní poslanci by těm elektrodám zajistili ještě větší podporu než slunečním elektrárnám.

0/0
15.6.2012 11:11

Světlonoš_v05

Re: Medicína dělá zázraky

ono to možné je, jen se to nedělá. Jsou známé pokusy, kdy to udělali myším a dali jim do klece páčku, kterou mohly mačkat a tím si to centrum slasti stimulovat. Ty myši tu páčku mačkaly a mačkaly a dokonce i stravu přestaly jíst a pošly hladem a vyčerpáním. U lidí by to vedlo k naprosté ztrátě vnější motivace, když stačí jen zmáčknout tlačítko.

+1/0
15.6.2012 11:13

on7.

Re: Medicína dělá zázraky

ne kazdemu jde jen o rozkos

0/0
15.6.2012 11:15

Světlonoš_v05

Re: Medicína dělá zázraky

samozřejmě že ano. Každý člověk vyhledává slast a vyhýbá se bolesti. To je naprosto základní princip fungování lidské mysli, na takovém principu funguje mozek a celá psychika. Dokonce i Thales a Epikuros tak fungovali

0/0
15.6.2012 11:17

on7.

Re: Medicína dělá zázraky

a co treba Diogenes?

0/0
15.6.2012 11:21

Světlonoš_v05

Re: Medicína dělá zázraky

ten ochlasta ze sudu? Pro toho to samozřejmě platí taky

0/0
15.6.2012 11:23

on7.

Re: Medicína dělá zázraky

dobra, tak kazdy shledava "rozkos" v necem jinem a je otazkou, zda stimulace centra rozkose pokryje vsechny tyto moznosti

0/0
15.6.2012 11:26

hanspunk

Re: Medicína dělá zázraky

Inu, každému působí rozkoš něco jiného a život Diogenův je celkem solidní ukázka masochismu.

+1/0
15.6.2012 11:24

daadyy

Re: Medicína dělá zázraky

kde se to dá koupit?

0/0
15.6.2012 11:17

Světlonoš_v05

Re: Medicína dělá zázraky

různé firmy dnes vyrábí různé stimulační elektrody. Vygooglujte si "deep brain stimulation". Používá se to v léčbě různých duševních a neurologických nemocí. Koupit elektrody není takový problém. Problém bude asi najít doktora, který Vám to voperuje.

0/0
15.6.2012 11:20

Králík z klobouku

Re: Medicína dělá zázraky

Tak já myslím, že lidstvo vyvinulo docela pestrou škálu technologií, jak různá mozková centra stimulovat. Proto tu máme alkoholový, tabákový a turistický průmysl, spoustu všelijakého lákavého zboží atd. No a inu, někoho ten alkohol, hrací automat, čokoláda nebo novej auťák vedou k sociální a osobností zkáze, a jiného zase potěší a dodají mu více inspirace a energie. S elektrodama by tomu nejspíš nebylo jinak.

0/0
15.6.2012 11:20

hanspunk

Re: Medicína dělá zázraky

A jelikož jsou v alkoholu, tabáku atd. prachy, nikdo si moc nepřeje, aby se dostala na trh elektroda štěstí, která by valnou část těchto požitkářských model stavěla na vedlejší kolej. Ach jo, takže zase nic.

0/0
15.6.2012 11:27

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Najdete na iDNES.cz