Ústavní soud nařídil znovu projednat Muchovo dědictví

  15:35aktualizováno  15:35
Soud se bude muset znovu zabývat dědictvím po malíři Alfonsu Muchovi. Rozhodl tak Ústavní soud, u kterého si stěžovala nemanželská dcera Muchova syna Jarmila Plocková. Soudy nižší instance jí totiž vyloučily z dědického řízení. Podle ústavních soudců tak porušily její právo na spravedlivý proces.
O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud.

O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud. | foto: archiv MF DNES

O dědictví po spisovateli Jiřím Muchovi, jehož součástí je i dílo jeho otce, světoznámého malíře, tak teď bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1.

Plocková nedávno prokázala, že je dcerou spisovatele Jiřího Muchy. Její nároky ale zpochybňovali ostatní dědicové.

Jako dědici po Jiřím Muchovi byli již dříve určeni jeho manželka Geraldine Muchová a syn John Mucha. Veškerá autorská práva po Alfonsu Muchovi i část majetku následně vložili do lichtenštejnské nadace Mucha Trust.

Nejslavnější Muchovo dílo Slovanská epopej je ale v majetku města Prahy a řada dalších děl v majetku Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie, upozorňuje Plocková.

Finanční odhad Muchova díla v majetku lichtenštejnského trustu je podle ní čtyři miliony korun. "Podle mne je majetek, zahrnující například i cenné šperky, až stonásobně podhodnocen. Nemáme ani jeho soupis," uvedla Plocková.

Za jakých podmínek byl majetek na trust převeden, Plocková ani její advokáti nevědí. "Budu v první řadě usilovat o soupis Muchovy pozůstalosti a vyhlášení (jeho díla) za kulturní památku," uvedla.

Spor se točil kolem dopisu
Jádrem sporu byl dopis z ledna 1992, kterým se údajně Plocková přihlásila do dědického řízení po svém otci, spisovateli Jiřím Muchovi. Dopis se nikdy nenašel, ostatní dědici jeho existenci zpochybnili.

Pokud by se Plocková včas do řízení nepřihlásila, její šance na dědictví by se výrazně zmenšily. Jiří Mucha zemřel v dubnu 1991. Plocková odeslání ztraceného dopisu prokazovala podacím lístkem z pošty. Advokát protistrany ale tvrdil, že to nijak neprokazuje, co dopis obsahoval.

Ústavní soud upozornil, že notář o nároku Plockové musel vědět a měl jej v dané lhůtě po úmrtí Muchy vzít v úvahu - dokazuje to totiž jiný dopis, který byl součástí spisu.

Při rozhodování ústavních soudců hrál významnou roli verdikt pražského městského soudu, který v říjnu 2002 definitivně rozhodl, že Plocková je dcerou Jiřího Muchy.

Plocková rozhodnutí Ústavního soudu uvítala. "Je to tečka za třináctiletým úsilím. Věděla jsem, že mám pravdu, a teď se mi to prokázalo," řekla novinářům po vyhlášení verdiktu.

Geraldine Muchová a John Mucha napsali, že jsou z verdiktu v šoku. "Toto rozhodnutí naprosto bezprecedentním způsobem porušuje zákon o Ústavním soudu a zpochybňuje jeho smysl," uvedli. Dodali, že jsou rozhodnuti učinit "všechny nezbytné kroky k ochraně svých základních lidských práv".

Plocková spolu s Jiřím Muchou rozpracovávala nerealizované návrhy Alfonse Muchy. Jiří prý její práci považoval za kvalitní. Proto písemně vyjádřil přání, aby získala exkluzivní práva na navrhování a výrobu předmětů, například šperků inspirovaných dílem Alfonse Muchy. Muchova rodina podle ní nejprve souhlasila, po smrti Jiřího ale začala být proti.

Otcovství potvrdila i genetika
Muchova rodina se prostřednictvím svého právního zástupce snažila příbuznost Plockové vyvrátit například genetickým testem. Ten byl proveden z krevního vzorku uchovaného v jedné z francouzských nemocnic, kde byl Jiří Mucha operován. Pravděpodobnost otcovství byla prokázána na 99,99 procenta.

Jiří Mucha byl dvakrát ženatý - jeho první ženou byla skladatelka Vítězslava Kaprálová, druhou Geraldine Thomsenová pocházející ze Skotska. Od poloviny 50. let s Muchou žila spisovatelka Marta Kadlečíková. Právě od ní se Plocková poprvé dozvěděla, že je Muchovou dcerou.

Po smrti Jiřího Muchy v roce 1991 se univerzální dědičkou stala jeho žena Geraldine, která se synem Johnem žije ve Velké Británii.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Do kamionu na dálnici D7 narazilo auto, silnici zasypalo krmivo

Na dálnici D7 u Prahy se srazilo auto s kamionem, přiletěl vrtulník. (21. 3....

Na dálnici D7 u Brandýska na Kladensku se dopoledne srazilo auto s kamionem. Řidiče musel do nemocnice přepravit...

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že...

V malé kleci a bez bariér. Ústecká krajská veterina našla tři týrané lvy

Ilustrační snímek

Ve zcela nevyhovujících podmínkách byli na Lounsku umístěni tři lvi. Dospělé šelmy různého pohlaví žily v minizoo...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz