Klientelismus v justici nás zaskočil, říká šéf ÚOOZ o korupční kauze

  12:55aktualizováno  12:55
S takovým systémem a důkladnou sítí kontaktů se detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvykle nesetkávají. O čtveřici lidí z justice, obviněných mimo jiné z přijetí úplatků, to řekl šéf útvaru Robert Šlachta. Policisté v kauze vazebně stíhají soudce Ondřeje Havlína. Obviněný je údajně i státní zástupce František Fiala.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) – Robert Šlachta (10. října 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Za naše detektivy můžu říci, že se jednalo o naprosto ojedinělý případ v tom, že tam fungoval klientelistický systém. Způsob komunikace, vzájemné vazby byly tak silné, že nás to velmi zarazilo," uvedl v ČT Šlachta.

Svá slova nechtěl konkretizovat s ohledem na to, že vyšetřování stále probíhá. "Informace se potom objeví u soudu," doplnil. Česká televize tvrdí, že Havlín měl mimo jiné blízko k lobbistovi Miroslavu Šloufovi, spolupracovníkovi a příteli budoucího prezidenta Miloše Zemana.

Šlachta ještě podotkl, že v kauze policisté nevycházejí z poznatků Bezpečnostní informační služby, ale z celé řady poznatků policie a ze "spolupráce s občany".

"Pro nás to nebyla jednoduchá realizace, pokud vstupujeme do justice, musíme mít stoprocentní jistotu, že věc dotáhneme do důkladného závěru," doplnil. "S každým prověřováním jdeme za soudci, kteří nám úkony povolují. A celé je to, řekl bych, na jedné hromadě. Takže pro nás to bylo složité. Hlavně v tom, že to muselo být v naprostém utajení a žádná informace se nesměla dostat tam, kam by nepatřila, protože pak by se případ nedostal do takového závěru," doplnil Šlachta.

Soudce Havlín

Havlín působil v letech 1993 až 1998 jako velvyslanec v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska, připomíná ČTK. Z postu jej v roce 2000 odvolala vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana. Kritizovala Havlínovy urážlivé výroky, údajně také přejel nohu celníkovi.

Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník v ČT řekl, že ho Havlínova profesní kariéra velmi zaskočila. To, že Havlín mohl na čas přerušit soudcovskou funkci, dělat velvyslance, "odejít odtamtud s ostudou" a zase se vrátit do justice, označil za nepochopitelné.

Podle informací iDNES.cz se Havlín do taláru po diplomatické odbočce vrátit už neměl. Jeho nadřízení to odmítli. On se ale soudil a z rozhodnutí soudu se do funkce strážce zákona vrátil.

Čtveřici lidí z justice a další dva mimo ni zadrželi detektivové ve čtvrtek. Celá věc vyšla najevo v hrubých obrysech v pátek a teprve o den později šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová upřesnila, že obviněni jsou mimo jiné soudce, státní zástupce, právník a advokátní koncipient. (více o kauze čtěte zde).

Už v pátek bylo jasné, že soudcem je Ondřej Havlín z Obvodního soudu pro Prahu 2. Potvrdili to jeho nadřízení. Havlín je stíhán vazebně. V sobotu média informovala, že obviněným státním zástupcem je František Fiala. Na fotografiích ze zásahu je skutečně člověk, jenž se mu velmi podobá. Oficiálně ale jeho obvinění zatím nikdo nepotvrdil.

"Ani jména, ani další podrobnosti nyní sdělovat nemohu," sdělila iDNES.cz Lenka Bradáčová.

Ministr Blažek doufá, že se Havlín vzdá funkce soudce

Moderátor ČT Václav Moravec v nedělní diskusi uvedl, že má informace o tom, že se Havlín vyšetřovatelům doznal. "Můžu říct, že v současné době jsme na tom s důkazní situací dobře," naznačil Šlachta. K samotnému doznání se vyjadřovat nechtěl s tím, že by nerad poskytoval obviněným jakýkoliv návod.

Podle Moravce soudce prostřednictvím svých vazeb usiloval, aby byl přeložen na Vrchní soud v Praze. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ovšem sdělil, že takový krok by musel odsouhlasit. "Nevím o žádné žádosti, která by na ministerstvu byla," řekl Blažek.

Ten už ve čtvrtek podnikl první krok k tomu, aby bylo s Havlínem vedeno kárné řízení. Po neděli mu chce přímo do vazební věznice poslat obsílku se svým rozhodnutím. Blažek doufá, že Havlína to přiměje k tomu, aby se funkce soudce sám vzdal. Pokud to neudělá, bude mu i během vyšetřování a pobytu ve vazbě plynout půlka platu.

"Osobně předpokládám a doufám, že se funkce vzdá sám, protože mu dojde, že svým jednáním poškozuje postavení soudce. Pokud k tomu nedojde, řízení proběhne a dočasné zproštění funkce nabude právní moci, protože tady se nemáme o čem bavit," uvedl Blažek.

Ministr také uvedl, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ho informoval o svém úmyslu prozkoumat případ. "Pravděpodobně v nejbližších dnech mi předá návrh na zahájení kárného řízení, což mi připadá lepší, než kdyby toto udělal sám ministr," tvrdí Blažek.

Ani policisté, ani státní zástupci dosud nesdělili, co je podstatou kauzy. Tedy proč celou věc vyšetřují. Bradáčová jen uvedla, že šestice byla obviněná z pěti trestných činů včetně vydírání a úplatkaření.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Invalida si vyjel na houby, po poruše vozíku ho našel až policejní vrtulník

Vrtulník s termovizí při prohledávání lesů v okolí Vlčnova, kde se ztratila

Velká pátrací akce se rozjela ve středečních večerních hodinách na Prostějovsku, kde se muž senior vydal na elektrickém...

Za vraždu prostitutky 17 let vězení a vyhoštění, znásilnění se neprokázalo

Ukrajinec Andrii Matsola před ústeckým krajským soudem (14. srpna 2019).

Za loňskou vraždu prostitutky v Teplicích poslal ústecký krajský soud Ukrajince Andrie Matsolu na sedmnáct a půl roku...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz