Kladívko nechtěl u soudu vypovídat, pouze sdělit své prohlášení. Odůvodňoval to mediálním tlakem a obavou, že by mohl říci něco, za co by ho policie mohla stíhat.
Soudce Tomáš Durdík druhý důvod uznal jako zákonný a bývalého senátora poslal domů. Jeho prohlášení odmítl s tím, že pokud odmítl vypovídat, stejně by nebylo procesně využitelné.
Před jednací síní Kladívko uvedl, že nikdy žádnou žádost o úplatek nedal a ani nedostal. „Z pozice řadového senátora jsme neměl nikdy možnost ovlivňovat personální posty v této státní instituci. Můj vliv byl minimální,“ uvedl Kladívko o údajných snahách ovlivnit chod Řízení letového provozu.
Uvedl také, že se nebojí jen trestního stíhání, ale i o vlastní život. „Samozřejmě, obavy mám,“ řekl. Zároveň přiznal, že mu zatím nikdo nevyhrožoval. Opakoval však, že je pro něj prioritní obava o zdraví jeho i rodiny. „Mě tam děsí ta střelba na policii, ta sebevražda.“ řekl.
Narážel tak na to, že když policie v rámci vyšetřování případu zasahovala v bytě podnikatele Skendera Bojku, tak po ní vystřelil. Server Lidovky.cz uvedl, že za to byl Bojku odsouzen ke čtyřem letům vězení. Sebevraždou pak myslel smrt podnikatele Pavla Chovančíka, který se oběsil ve vazební věznici poté, co byl odsouzen v jiném případu.
K soudu přišel i bývalý Kladívkův asistent Milan Čmelík. I on se chtěl původně omezit jen na vyjádření. Když mu však soudce vysvětlil, že mediální kampaň není zákonným důvodem odepření svědectví, rozhodl se vypovídat. Často však uváděl, že už si nepamatuje.
Nepoznal ani několik zlatých mincí, které u něj policie zadržela v roce 2013, když odcházel od senátora Kladívka. „Možná byly menší, nevím. Nedokážu to posoudit, je to už dlouhá doba,“ tvrdil. „To si ani nevybavíte tu krabičku, sáček,“ připomínal soudce obal, ve kterém se mince nacházely. Ani na to však Čmelík nereagoval.
Shodně s vyjádřením bývalého senátora pak vypověděl, že Kladívko chtěl do něčeho investovat a mluvili spolu o zlatu. Obžalovaný Štěpán Prášil mu řekl, že má možnost to zařídit a předal mu mince na ukázku. Čmelík tvrdí, že mu Kladívko řekl, že to není to, co si představoval a nabídku odmítl. Na odchodu ho pak zadržela policie.
U soudu nebyl Čmelík schopen říci, jaká byla cena jedné mince a nevysvětlil ani to, proč Prášil seděl v autě a nešel za Kladívkem, i když spolu v minulosti několikrát mluvili. Soudce se marně ptal, jak se měl senátor rozhodnout, když mu neřekl cenu. „To nebyl můj problém,“ uvedl Čmelík.
To, že se o Řízení letového provozu u senátora mluvilo, Čmelík zaznamenal, ale konkrétní podrobnosti už neví. Odmítl však, že by Kladívko někomu sliboval, že zajistí personální změny v podniku.
Protikorupční policie původně prověřovala, že se skupina podnikatelů, mezi kterými byl i Pavel Chovančík, snažila prostřednictvím Kladívka ovládnout státní podnik Řízení letového provozu. O zlatu se detektivové domnívali, že to byl úplatek, ale nepodařilo se jim to prokázat.
Server Lidovky.cz loni uvedl, že Prášil byl kurýrem mezi Kladívkem a Chovančíkem. Detektivové sice zmapovali, že Chovančík zlato uložil do bezpečnostní schránky a Prášil ho vybral, ale zda bylo směněno za post ve státním podniku už neví. Neodhalili ani, co se se zlatem dále stalo, prostě zmizelo.