Znalci se přeli s obhájcem, jak havaroval Trpišovský na dálnici D1

  17:25aktualizováno  17:25
Jako vybržďujícího piráta popsali Aleše Trpišovského před nehodou znalci z Ústavu soudního inženýrství. Podle nich řidič, jedoucí za ním po dálnici v prosinci 2010 neměl šanci střet odvrátit. Obhájce ale zjistil, že se znalci jinou variantou než vybržďováním nezabývali.

Aleš Trpišovský u Krajského soudu v Praze (29. 5. 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Aleš Vémola a Marek Semela z Ústavu soudního inženýrství VUT v Brně zkoumali jízdu a především střet, kvůli kterému stanul před soudem Aleš Trpišovský. Už na počátku úterního líčení uvedli, že podkladů neměli mnoho.

Nejprve kolem 11. kilometru dálnice D1 mělo dojít k vybržďování Fordu Escort, jehož řidič tvrdí, že musel až zastavit, ke střetu ale nedošlo.

"Ze záznamu kamer je zřejmé, že k podjetí fordu došlo, ale už není vidět, zda došlo k úplnému zastavení," konstatoval Marek Semela. Záznam podle něj neumožňuje zjistit nějaké další údaje, například rychlost vozů.

Havárii na 30. kilometru dálnice žádná kamera nenatočila. Znalci proto vycházeli z údajů mýtných bran před nehodou a zejména z poničení obou vozů. Podle jejich zjištění se mercedes Aleše Trpišovského po podjetí zařadil zpět do levého pruhu asi 15 metrů před mercedes vybržďovaného řidiče. V době jejich střetu byl rozdíl rychlostí asi 40 kilometrů v hodině.

"Vzhledem k tomu, že se nejednalo o pevnou překážku, nemuseli vnímat náraz jako silný," uvedl Aleš Vémola. Oba vozy byly kvůli intenzivnímu brzdění nakloněny směrem kupředu. Proto Trpišovského mercedes skončil bez většího poškození, zatímco druhý, který vjel pod záď prvního auta, byl výrazně poničen. Oprava vyšla na 416 tisíc korun.

Obhájce Michal Pacovský ale se závěrem znalců nesouhlasil. Podle něho vůbec nevzali do úvahy variantu, že k žádnému podjetí nedošlo a druhý z řidičů prostě nevěnoval pozornost řízení a jednoduše nedobrzdil, když Aleš Trpišovský reagoval na situaci před sebou.

"Vycházeli jsme z výpovědí svědků. Jiná varianta se tam neobjevila," bránil se Vémola. Podle Pacovského jde ale jen o tvrzení řidiče druhého mercedesu(více o jeho výpovědi zde). Znalci tak na jeho dotaz museli uvést, že se jinou variantou nezabývali.

Obhájce Pacovský také připomněl, že mercedes, který zezadu narazil do auta jeho klienta, měl radar, který hlídá vzdálenost mezi vozy. Pokud podle radaru není bezpečná, sám začne brzdit. Systém byl ale vypnutý.

"Na českých silnicích se s ním prakticky nedá jezdit. Lidově řečeno, to auto by couvalo," reagoval Vémola poté, co připustil, že by zapnutý radar dokázal srážce zabránit.

V tu dobu už v jednací síni padala slova o tom, že obhájce "školí" znalce. Po některých dotazech ale naopak znalci "školili" obhájce. "Kdyby to byla běžná nehoda, tak se takovými detaily nezabýváme. Mému klientovi ale hrozí až dvanáct let vězení," hájil svůj postup Pacovský.

Soudce Ivo Zelinka nakonec jednání odročil. Plánuje vyslechnout další znalce  z oboru dopravy a soudního lékaře.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Lehla si v Černošicích na koleje. Vlak už nedobrzdil, provoz byl zastaven

V Černošicích u Prahy přejel v sobotu vlak ženu, která si lehla do kolejiště. Nehodu nepřežila, šlo pravděpodobně o...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Policisté zadrželi dvojnásobného vraha z Německa, zabíjel před 24 lety

Několik mezinárodně hledaných zločinců zadrželi v posledních týdnech policisté z Národní jednotky cíleného pátrání....

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz