Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli ceně CyberKnifu

  14:18aktualizováno  18:32
Ministerstvo financí ve čtvrtek podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle resortu nakoupila ostravská fakultní nemocnice příliš draho ozařovací přístroj. Nemocnici tehdy vedl Svatopluk Němeček. „S trestním oznámením nemám problém,“ reagoval na informaci ministr zdravotnictví.

Přístroj CyberKnife. | foto: Onkologická klinika, FN Ostrava

„Trestní oznámení jsme podali ve čtvrtek na Vrchní státní zastupitelství Olomouc,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka.

Vrchní státní zastupitelství ústy jednoho ze státních zástupců iDNES.cz o půl třetí odpoledne uvedlo, že zatím nemůže potvrdit, že oznámení na úřad dorazilo. „Žádné podání tohoto druhu z naší evidence nyní nevyplývá, ovšem čistě teoreticky tu může být, jen nám ho ještě nevygenerovala datová schránka, a tedy se zatím neobjevilo v systému,“ uvedl státní zástupce, který si nepřál být jmenován.

Aktualizace informace

Vrchní státní zastupitelství v v pondělí 24. listopadu na dotaz iDNES.cz potvrdilo, že trestní oznámení ze strany Ministerstva financí obdrželo.

Trestní oznámení ministra financí nám bylo doručeno 20. listopadu. Další informaci k tomuto v tuto chvíli nemůžu poskytnout, protože je to příliš čerstvé,“ řekl iDNES.cz Petr Šereda, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Obecně se postupuje tak, že s podáním se vždy seznámí některý ze státních zástupců, vyhodnotí jej a určí takzvanou věcnou příslušnost, tedy to, které státní zastupitelství by se věcí mělo zabývat. Trestní oznámení následně příslušné zastupitelství předá policii s pokyny, co zhruba mají policisté udělat.

To, zda policisté a státní zástupci zahájí trestní řízení, nebo věc odloží ad acta, záleží i na tom, jak moc je oznámení konkrétní či jak konkrétní jsou jimi vyžádané dodatečné informace.

Datum a čas aktualizace: 24. 11. 2014, 11:02

Oznámení podal resort na neznámého pachatele. „Ve spojitosti s nákupem zdravotnického přístroje CyberKnife Fakultní nemocnicí Ostrava,“ stojí v tiskové zprávě Ministerstva financí.

Němeček: Problém s trestním oznámením nemám

CyberKnife je ozařovací přístroj, který si Fakultní nemocnice Ostrava koupila za 200 milionů, dalších 30 milionů stály stavební úpravy. Alespoň podle zpráv při uvedení CyberKnifu do provozu, což bylo v srpnu 2010 (více o zahájení provozu CyberKnifu čtěte zde).

Nákup spadal do doby, kdy nemocnici vedl současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. S ním má ministr financí Adrej Babiš dlouhodobé spory. Babiš ve středu po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že nejde osobně o Němečka, ale o neprůhlednost toku veřejných peněz ve zdravotnictví (více čtěte zde). V minulosti ale již otevřeně řekl, že kdyby Němeček ve funkci za ANO, už by na ministerstvu nebyl (více čtěte zde).

„Police už sice tuto věc prošetřovala a následně odložila, ale pokud to udělá znovu, nemám s tím problém, mé svědomí je čisté. Zároveň jsem velice rád, že tento přístroj už zachránil životy stovek pacientů s rakovinou ,“ komentoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček fakt, že Ministerstvo financí se rozhodlo podat trestní oznámení.

Deset milionů dolarů místo tří milionů

Ostravská nemocnice už od nákupu CyberKnifu čelí podezření, že nákup byl předražen.  V minulosti se mluvilo i o dvojnásobně vyšší ceně. Lékaři i tehdejší ředitel Němeček to ale opakovaně odmítli (více čtěte zde).

Ministerstvo financí ale po letech opět celou záležitost vzkřísilo. „Podle dostupných zjištění se ceny obdobných přístrojů se v roce 2009 pohybovaly od tří do šesti milionů amerických dolarů, přičemž FN Ostrava tehdy zaplatila cca deset milionů dolarů,“ uvedlo ministerstvo.

Proti informaci se ale ohradila Fakultní nemocnice Ostrava. „Cena přístroje v korelaci s běžnými lineárními urychlovači (jejich cena se na trhu v ČR v plném vybavení pohybuje okolo 120 milionů korun) plně odpovídala tomu, že jde o zařízení úplně jiných kvalit,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

„Musím zdůraznit, že zásadním faktem je nesrovnatelnost trhu USA a České republiky. I soukromý investor Protonové centrum Praha pořídil své přístrojové vybavení dvakrát dráže, než by jej pořídil v USA. Těžko můžeme podezřívat soukromého investora z toho, že by úmyslně nakupoval dráže,“ dodal Oborný. Protonové centrum Praha ale má potíže získat smlouvy se zdravotními pojišťovnami (o aktuálním vývoji sporu čtěte zde).

Předem daný dodavatel

Cenu nemocnice hájí také tím, že její přístroj nemá srovnání kvůli individuálně nastavených službám a parametrům. „Naše nemocnice pořídila přístroj v nejvyšší konfiguraci (včetně úplné novinky robotického stolu), součástí přístroje bylo softwarové vybavení a jeho automatický upgrade zdarma po dobu životnosti přístroje. V ceně přístroje je rovněž garance funkčnosti přístroje po 95 procent doby jeho činnosti. Dalším důležitým faktem je vyškolení týmu, který s přístrojem pracuje v ceně. Veškeré náhradní díly a servisní práce jsou zdarma. Pro zajímavost uvádíme, že před téměř dvěma lety došlo k poruše zdroje záření v ceně mnoha milionů korun, který byl vyměněn zdarma,“ popsal Oborný.

V srpnu 2010 však představitelé nemocnice hovořili o tom, že roční servis bude stát nemocnici osm milionů korun. Konkrétně to řekl přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl. Bylo to v kontextu toho, že VZP odmítala s nemocnicí nasmlouvat úhradu ozařování na CyberKnifu. VZP později své stanovisko změnila. „Téměř rok jsme jednali s VZP o ceně. V pátek jsme dostali konečnou nabídku, která je pro nás likvidační. Pojišťovna nabízí jen osm tisíc korun za jedno ozáření na přístroji za 200 milionů korun, kde jen roční servis bude stát osm milionů,“ řekl Feltl před více než čtyřmi roky (jeho vyjádření najdete zde).

Oborný ve čtvrtek připustil, že nemocnice nijak nákup přístroje nesoutěžila. Podle něj si jej nemohla pořídit přímo od výrobce nebo jiné firmy, protože jeho dodavatel měl v Česku exkluzivní zastoupení, tedy i monopol.

Ministerstvo financí však trvá na svém. „Ministerstvo financí má podezření, že nebylo jednáno s péčí řádného hospodáře a mohlo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku,“ dodal resort.

Ministerstvo dále uvedlo, že podává trestní oznámení z toho důvodu, že prostředky na nákup přístroje byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku (FNM) na základě usnesení vlády z roku 2009. „Prostředky bývalého FNM jsou spravovány MF, které je také právním nástupcem FNM a tím pádem vystupuje jako poškozená strana,“ vysvětluje ministerstvo.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Řidič kabrioletu dostal na Jablonecku smyk, auto se převrátilo

Červený kabriolet skončil koly vzhůru.

Koly vzhůru skončil v sobotu dopoledne kabriolet, jehož řidič dostal na Jablonecku smyk a skončil mimo vozovku. Muž...

Žena se synem si přála vidět policii v akci, a tak ji volala sama na sebe

Ilustrační snímek

Policisté ve Smiřicích na Královéhradecku čtyřikrát pátrali po opilé matce, která nožem ohrožuje dvě děti. Vždy to...

Řidič si dal pivo a rum, při nehodě s autem vyskočil na betonový ostrůvek

Šofér, který uvázl s autem  na středovém ostrůvku, nadýchal kolem tří promile...

Na betonovém ostrůvku uprostřed křižovatky a s koly ve vzduchu zakončil svoji jízdu ve Vejprnicích na Plzeňsku opilý...

Najdete na iDNES.cz