Desátý ročník Mezinárodní protikorupční konference se uskutečnil v pražském Kongresovém centru ve dnech 8. až 11. října 2001.

Desátý ročník Mezinárodní protikorupční konference se uskutečnil v pražském Kongresovém centru ve dnech 8. až 11. října 2001. | foto: Nguyen Phuong Thao

Transparency International čelí obvinění ze zpronevěry

  • 14
Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International má problém. Podle týdeníku Euro je podezřelá ze zpronevěry státní dotace. Situace je o to závažnější, že Transparency International se právě takové jednání ve státní správě snaží sledovat a potírat.

Podle Eura policie vyšetřuje, jak v roce 2001 naložila s třicetimilionovou dotací, kterou jí poskytlo ministerstvo financí. Šlo o bezúročnou půjčku. Podle týdeníku z ní ale organizace vrátila státu jen polovinu.

Peníze Transparency International (TI) využila na pořádání Mezinárodní protikorupční konference. Ta se uskutečnila v pražském Kongresovém centru v říjnu 2001. Zasedání zaštítil i tehdejší premiér Miloš Zeman.

Euro však pochybuje o jednání ministerstva. "Není totiž možné, aby TI jakožto občanské sdružení dostala ze státního rozpočtu návratnou finanční výpomoc či půjčku."

Transparency se brání
"Když to následně zjistilo ministerstvo financí, tehdy šéfované Pavlem Mertlíkem, rozhodlo, že místo půjčky poskytne na pořádání konference neinvestiční dotaci," citovala ČTK týdeník.

Mertlík, dnes zaměstnanec Raiffeisenbank, si na situaci moc dobře nepamatuje.

"Vláda tehdy přidělila organizaci nějaký druh půjčky," sdělil bývalý ministr financí iDNES.cz. "Ovšem nic víc k tomu nevím," dodal. O kauze se prý dozvěděl až dnes po přečtení článku.

Česká pobočka TI se brání. Její ředitelka Adriana Krnáčová poskytla médiím vyjádření, ve kterém proti informaci protestuje. Vyúčtování státní dotace prý proběhlo řádně a ministerstvo financí jednoznačně schválilo jeho správnost.

Občané za svá práva
"Okolnosti případu, především pak jeho načasování, nás proto vedou k důvodným obavám, že cílem trestního oznámení je diskreditovat vytrvalou snahu o důsledné odhalovaní případů korupce, zejména korupce politické," vyjádřila se Krnáčová.

Krnáčová popisuje i situaci z roku 2001. Podle ní tehdy občanské sdružení z této částky vyčerpalo zhruba polovinu a 14 a půl milionu Kč vrátilo ministerstvu financí zpět.

Jak uvedlo Euro, za trestním oznámením stojí členové sdružení Občané za svá práva. Tomu předsedá Karel Berka, bývalý pražský zastupitel za ČSSD a také šéf Úřadu pro státní informační systém.

V minulosti už inicioval třeba trestní oznámení na Vladimíra Mlynáře v kauze Testcom servis. (více zde) Aktuální oznámení na protikorupční konferenci podal za Stranu občanské sebeobrany.


Video