Totožnost poslední oběti vlakového neštěstí ověří DNA

  11:08aktualizováno  19:06
Policie už zřejmě zná jména všech sedmi obětí nehody vlaku ve Studénce. Totožností šesti si je jista, v případě jedné ženy bude mít jistotu až po testu DNA. Policisté se domnívají, že pochází se severní Moravy. Ve Studénce pokračuje odstraňování trosek vlaku a zříceného mostu.

Z trati je potřeba odklidit trosky téměř 90 tun těžké lokomotivy, dvou velmi vážně poškozených vozů a dalších dvou vykolejených vozů a také zřícenou mostní konstrukci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ještě ráno neznali policisté identitu dvou obětí, třicetiletou ženu z Olomouce ale během dne identifikovali příbuzní.

Páteční tragická nehoda rychlíku jedoucího z Krakova do Prahy si vyžádala sedm obětí a sedm desítek zraněných. Po srážce vlaku se zřícenou mostní konstrukcí zahynuly na místě čtyři ženy a dva muži, další muž ukrajinské národnosti zemřel později v nemocnici.

Kromě poslední z žen jsou podle mluvčí novojičínské policie Mirky Šálkové Michálkové mezi mrtvými dvě Češky ve věku 30 až 40 let a Polka, jejíž totožnost se podle mluvčí podařilo určit v noci. Nehodu dále nepřežil ani devatenáctiletý mladík a muž do 30 let, oba Češi.

V šesti nemocnicích zůstává 33 zraněných, stav některých je nadále vážný. Část pacientů by měla být propuštěna do domácího léčení zítra.

. Čtěte také: Věřím, že se lidé nezačnou bát jezdit vlakem

Rozhovor s mluvčím Českých drah

Ve Studénce mezitím pokračuje odstraňování následků nehody. Policie ho v noci na sobotu zastavila, aby soudní znalci mohli za denního světla zaměřit mostovku pro počítačovou rekonstrukci nehody. Kolem poledne už ale bylo odklízení trosek opět v plném proudu.

"Armádní tank odstraňuje nařezané nosníky konstrukce zříceného mostu a odtahuje je mimo trať," popsal v podvečer aktuální situaci mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Mimo koleje už jsou dva vagony, největší kolejový jeřáb v Česku se nyní chystá odstranit lokomotivu.

Večer a v noci přijdou na řadu poslední dva zničené vozy. Hasiči zase řeší, jak efektivně a rychle zlikvidovat těžkou železobetonovou desku mostu. Podle Kubaly se vlaky na neprůjezdnou trať zítra nejspíše ještě nevrátí. "Optimistický odhad hovoří o pondělním ránu," uvedl.

Dráhy sestavují tým, který bude mít na starosti odškodnění zraněných a pozůstalých. "České dráhy vyplatí odškodné jak nejrychleji to bude možné. Všichni, kteří mohou uplatnit nárok se mohou už od pondělí obracet na právní odbor na generálním ředitelství ČD v Praze," dodal.

Za obecné ohrožení hrozí až deset let
Na vyšetřování neštěstí pracuje dvacetičlenný tým policistů. Podle mluvčí Mirky Šálkové Michálkové policie nehodu vyšetřuje s podezřením na trestný čin obecného ohrožení, za nějž hrozí až deset let vězení. Policisté dnes mimo jiné vyslýchali zraněné.

Další vyšetřovatelé zajišťují technickou dokumentaci od stavebních firem, stavebního úřadu a projektantů. "Vyšetřovatelé již vyslechli hlavního stavbyvedoucího subdodavatelské firmy Bögl & Krýsl a hlavního dodavatele stavby ODS - Dopravní stavby Ostrava," uvedla mluvčí.

Společnost Bögl a Krýsl, která jako subdodavatel zajišťuje část prací ve Studénce, příčinu pádu mostu podle svého dnešního vyjádření nezná. "Můžeme zatím jen potvrdit, že naše společnost prováděla přípravné práce, nezbytné pro zásun mostu, který měl proběhnout ve večerních hodinách," sdělil generální ředitel společnosti Josef Krýsl.

Budete se po nehodě ve Studénce bát jezdit vlakem?

celkem hlasů: 14820

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 8995
Vlakem nejezdím 3984
Ano 1841
Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Řidiči se čelně srazili v zatáčce u Hořic, kde se jezdí známý závod

Osobní auta se čelně střetla u Hořic (18. 2. 2019).

Na namrzlé silnici u Hořic na Jičínsku naboural řidič passatu do protijedoucího auta. Stalo se to v místě, kudy vede...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Muž hrozil spolubydlícím pistolí, protože jejich dítě močilo do vany

Airsoftová pistole, kterou muž v Brně ohrožoval své spolubydlící, protože...

Zásah policejního komanda si vyžádaly domácí neshody v Brně - Židenicích. Cizinec tam hrozil spolubydlícím pistolí...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz