Švýcaři povolili Pitrovo vydání do Česka, rozhodnuto ale ještě není

  14:33aktualizováno  16:57
Švýcarské ministerstvo spravedlnosti schválilo vydání zadrženého českého podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Pitr se může do 30 dnů odvolat. Pitr z Česka utekl před trestem za daňové úniky, Švýcaři ho zadrželi v létě.

Tomáš Pitr na snímku z prosince 2006 | foto: Stanislav ZbyněkČTK

"Ministerstvo spravedlnosti povolilo vydání Tomáše Pitra do České republiky. Podle zákona se může do třiceti dnů odvolat, rozhodnutí zatím není pravomocné," řekl iDNES.cz mluvčí švýcarského úřadu Folco Galli.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti podle něho dospělo k závěru, že jsou všechny předpoklady pro vydání Tomáše Pitra naplněny. "Zvlášť v žádosti doložené hospodářské a daňové delikty jsou trestné také podle švýcarského práva," řekl ČTK Galli.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila může Pitrovo vydání trvat klidně ještě měsíce nebo i roky, jelikož ve švýcarských zákonech nejsou stanoveny lhůty, v nichž musí soudy o odvolání rozhodnout.

"Jsem potěšen, že experti ministerstva spravedlnosti odvedli dobrou práci. Na druhou stranu je zbytečné dělat silácká gesta, když se pan Pitr může proti rozhodnutí odvolat," řekl České televizi Pospíšil. Podle něj je šance, že bude Pitr vydán, stále jen padesátiprocentní.

"Nechci to nijak hodnotit, zvlášť když nejde ještě o pravomocné rozhodnutí. My sami jsme od začátku tvrdili, že je to tak padesát na padesát. Ono je těžké předjímat rozhodnutí soudce, navíc cizího státu," uvedl Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který výrazně přispěl k Pitrovu zadržení.

"Teprve až bude verdikt pravomocný, začneme se Švýcary jednat o způsobu předání Tomáše Pitra. Do té doby musíme čekat," uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Rozhodnutí Švýcarů bylo překvapením pro bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka. "Já jsem byl přesvědčen, že ho nevydají, protože Švýcaři obvykle moc nevydávají," uvedl Randák.

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr se tři roky úspěšně skrýval v cizině před českou policií. V červenci ho v luxusním hotelu ve Švýcarsku zatkli tamní policisté. Tip jim dali čeští kolegové. - více zde

Mají se politici a mafiáni bát?

Pitr je cenný zdroj informací o dění v podsvětí

Tomáš Pitr byl odsouzen za daňové úniky z roku 1994 v červnu 2006. Do vězení ale nenastoupil a zmizel. Letos v dubnu mu byl jako uprchlému uložen souhrnný šestiletý trest vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi společností Setuza a Milo Surovárny.

Pitr se společníkem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitra soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na železničním přejezdu v Chomutově narazila řidička do měřícího vozu

Na přejezdu v Chomutově narazila do měřícího vozu řidička osobního automobilu.

Do měřícího vozu vlakové soupravy AŽD Praha narazila na přejezdu bez závor řidička osobního auta. Záchranáři ji s...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Za půjčování šestileté dcery „králi pedofilů“ dostala matka znovu podmínku

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Pražský soud znovu potrestal matku, které půjčovala svou tehdy šestiletou dceru k různým praktikám samozvanému králi...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Najdete na iDNES.cz