Stříleli do ležících lidí, tvrdí svědek

  0:01aktualizováno  0:01
Otec a syn Pacovští vyhrožovali dlouho celé obci. Nakonec zastřelili tři sousedy. Před soud přišli s nečekaným prohlášením: Pouze jsme se bránili. Až do pondělka si jen málokdo dokázal představit, co se loni 22. července v Litvínovicích na jihu Čech přesně odehrálo.

Šokující detaily trojnásobné vraždy doposud nebyly zveřejněny, až v pondělí je začali postupně odhalovat svědci u soudu v Českých Budějovicích. - předchozí vývoj procesu zde

Krátce po čtvrté hodině odpoledne onoho osudného dne se v zahradní restauraci ozvalo několik výstřelů. Slabých. Sousedé si mysleli, že jen někdo odpálil petardy.

"Když jsem přijel na místo, viděl jsem, jak na zemi leží v krvi dva muži. Měl jsem dojem, že se chtěli zvednout z vozovky a postavit na nohy. Ladislav Pacovský je ale dostřelil, každého jednou ranou," popisoval krvavou scénu utajený svědek.

Kvůli strachu z obávaného násilníka si nechal změnit jméno a vypovídal z vedlejší místnosti. "Potom začal pálit proti muži, který se proti němu vrhl a snažil se mu sebrat pistoli. Natahoval po něm holé ruce," vylíčil následující okamžiky.

Výsledek zběsilé střelby? Třiadvacetiletý Harald Kampfer měl v těle pět kulek, šestadvacetiletý Radek Sassmann tři a jeho otec, dvaapadesátiletý Jan, jenž se snažil Pacovského odzbrojit holýma rukama, rovněž tři.

O tom, že Ladislav Pacovský zabíjel, není pochyb (sám to přiznává). Střílel však i jeho syn John? To je hlavní otázka, na niž má ostře sledovaný proces odpovědět. "Vše nasvědčuje tomu, že střílel i on," řekl hned na počátku líčení žalobce Petr Žižka. Jenže v rukou má jen nepřímá svědectví a expertizy znalců.

Dvaadvacetiletého Johna Pacovského jako by se obvinění ani netýkala. Žádná lítost, celé líčení sledoval s kamennou tváří. Vše si podrobně zapisoval a svědkům kladl sebejistě řadu otázek. "Já nevím, na co se furt ptá. Tihle masoví vrazi mají jít na dvacet let do vězení," vybuchl v jednu chvíli utajený svědek, jemuž mladík dával znovu a znovu stejné otázky.

John se přitom společně s otcem snaží soudce přesvědčit, že se stali oběťmi spiknutí sousedů a že jsou vlastně poškození. "Bránil jsem syna, jehož 'mordovali'," napsal v dopise Pacovský starší, jemuž i se synem hrozí doživotí.

"Lže. Je to od nich nehorázné divadlo," reagoval za všechny Litvínovické František Vondra a připomněl, že většina místních se Pacovských bála. Starší z mužů totiž vyhrožoval zabitím všem sousedům, kteří ochraňovali jeho bývalou manželku. Ta se s ním rozvedla, protože ji bil.

Žádný zákon vraždám nezabrání, říká soudce
Hlavní autor nového návrhu trestního zákona a soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal je přesvědčen, že vraždám se nedá zabránit žádným zvláštním paragrafem, jak by si to přáli někteří lidé i politici. Ti po změnách v zákoně začali volat právě v souvislosti s vraždami v Litvínovicích.

"Vraždy jsou staré jako lidstvo samo. A představa, že zabráníte vraždám zákonem, je scestná," prohlásil Šámal. Potvrdil, že nový návrh trestního zákona, který právě leží v legislativní radě vlády, s ničím takovým nepočítá.

Podle Šámala si s podobnými případy, jaký se stal v Litvínovicích, musí poradit policie. "Jestliže se člověk jeví nebezpečný, tak policie musí celý případ prošetřit. A jestli vyplývá důvodná obava, že vykoná trestný čin, kterým hrozí, tak může být podán návrh na vazbu. To je přímo v zákoně. To zákon řeší," řekl Šámal.

Eugen Záliš, obhájce Johna Pacovského, během soudního přelíčení. (16. února 2004)

Vězeňská služba přivádí Johna Pacovského, který je se svým otcem obžalován z trojnásobné vraždy. (16. únor 2004)

Eskorta odvádí Ladislava Pacovského ze soudní síně, kde mimo jiné vyhrožoval soudci. (16. února 2004)

Ladislav Pacovský vykřikuje na začátku soudního líčení. Obžalovaný vyhrožoval soudci, slovně napadl i svého obhájce. (16. února 2004)

Otec Ladislav Pacovský a jeho syn John, kteří jsou obžalováni z trojnásobné vraždy. (16. února 2004)

Obžalovaný Ladislav Pacovský pokřikuje na začátku soudního líčení, během něhož se měl zodpovídat se svým synem Johnem z trojnásobné vraždy. (16. února 2004)

Předseda senátu českobudějovického krajského soudu Roman Barta. (16. února 2004)

Starostka Litvínovic Alena Nováková nevěřícně sleduje scény, které předvádí Ladislav Pacovský v soudní síni českobudějovického krajského soudu. (16. února 2004)

Starostka Litvínovic Alena Nováková hovoří před soudní síní s novináři. (16. února 2004)

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Najdete na iDNES.cz