Stát věděl o machinacích kmotra Mrázka, nechal ho ale být

  1:06aktualizováno  9:40
Policie před pěti lety zametla pod koberec závažné informace o organizovaném zločinu zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka a uprchlého Tomáše Pitra. Úřady již v roce 2004 věděly, že tato skupina tuneluje potravinářský koncern Setuza, v němž měl stát významný podíl, a nic s tím nedělaly.

Spis Olej možná skončil u ledu, aby se uchránily kontakty Františka Mrázka v politice. | foto: MF DNES

Navíc se už tehdy úřady dozvěděly, kdo ze státní správy pro podsvětí pracuje, koho chtějí korumpovat nebo jaké další podvody chystají. To všechno bylo shromážděno v kriminálním spise Olej. Tým, který tento spis plnil, byl po roce ve vší tichosti rozpuštěn a spis uložen do archivu.

MF DNES na to přišla při mapování, jak prorostla mafie do politiky. Jde již o druhý takový případ. Podobně skončil i spis Krakatice, v němž figurovala řada politiků z ODS a ČSSD. Případ spisu Olej se stal za ministra vnitra Stanislava Grosse, který tehdy hlásal, jak tvrdě bojuje proti mafii. Proč se spis s výbušnými informacemi uklidil do šuplíku?

Buď šlo o úmysl ochránit Mrázkovy kontakty v politice, nebo o neschopnost policistů, kteří na spisu pracovali. "Tým se zakládal z mé iniciativy. Je absurdní se mě ptát, zda cítím zodpovědnost za nedotažení jeho práce. Dokud jsem měl sílu, tak vyšetřovatelé na kauze pracovali," řekl Gross, nyní advokát.

Pitrova skupina Setuzu podle policie v klidu tunelovala. V Oleji se jasně upozorňovalo, že to začalo už v roce 2002. Jen za tři měsíce vytáhli ze Setuzy za podezřelých okolností přes čtyřicet milionů korun.

Suma odešla na účet Pivovaru Eggenberg, jehož spolumajitelem byl Mrázek. 24 milionů korun tehdy z účtu pivovaru vybral Mrázkův přítel. A další částku, ve výši 15,7 milionu korun, převedli z pivovaru na konta jiné společnosti, která patřila Pitrovi. I tady peníze ihned v hotovosti vybrali u přepážky.

"I přesto, že vše nasvědčuje tomu, že jde o vyvádění majetku Setuzy a možné praní peněz, není ze spisu zřejmé, že by se tím někdo zabýval," upozornila na fatální selhání v listopadu 2004 sama protikorupční policie, která spis Olej před uzavřením vyhodnocovala. Takových transakcí pak byly desítky. Mrázek a Pitr vyvedli ze Setuzy podle policie kolem jedné miliardy korun.

Uložili spis k ledu. Vinu necítí

Stanislav Gross, Jaroslav Macháně, Josef Bečvář a Jiří Novák. Čtyři klíčoví muži z ministerstva vnitra a policie, kteří stáli za policejním spisem Olej. Díky němu už v roce 2003 dobře věděli to, že podnikatel Tomáš Pitr a jeho společník František Mrázek tunelují polostátní gigant Setuzu. Jsou to tedy právě tito čtyři lidé, kteří nesou hlavní odpovědnost za to, že byl spis Olej uložen k ledu. Jak to nyní vysvětlují?

Stanislav Gross na sjezdu ČSSD zářil. 1. Tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross
Jako ministr vnitra dobře věděl, jaké informace policie v rámci spisu Olej odhalila. Sám nyní tvrdí, že byl tým založen z jeho iniciativy.
"Měl plnou podporu vedení ministerstva vnitra i policejního prezidenta. Jeho práce byla jedním z důvodů, proč se lidé, kteří se cítili jeho činností ohroženi, postarali o mou skandalizaci. Kvůli tomu týmu vymysleli termín grosstapo a dlouhý sled kauz, které mě i s přispěním mých chyb, nepřipravenosti a podcenění znedůvěryhodnily," brání se odpovědnosti Gross. Důvodem ke zrušení týmu byl podle něho únik informací ze spisu a ztráta důvěry mezi policií a tajnou službou BIS, která na případu spolupracovala.

Jaroslav Macháně2. Exnáměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně
Macháně na podzim 2004 probíral Olej s náměstkem protikorupční policie Bečvářem. Oba se shodli, že jsou ve spisu závažné informace, které by měla policie rozpracovat. Bečvář si však dal podmínky, že žádný z šéfů nebude dopředu vědět, koho chtějí obvinit. A s tím u Macháněho narazil. Macháně se k důvodům konce Oleje nevyjádřil.

3. Tehdejší náměstek protikorupční policie Josef Bečvář
Vysvětluje, že byl ochoten jít do případu "na plné pecky" jen tehdy, pokud by měl tým zajištěno absolutní utajení. "Chtěl jsem princip padni komu padni. A chtěl jsem, aby do toho nikdo jiný neměl přístup, aby se zabránilo prozrazení. Chtěl jsem vše dokladovat jen státnímu zástupci a náměstku policejního prezidenta. Ale oni chtěli, aby se to hlásilo více lidem. Tak jsem jim řekl, že na to nejdu, protože se obávám, že uniknou informace," vzpomíná.

4. Tehdejší šéf týmu Olej Jiří Novák
Jako jeden z nejlépe hodnocených detektivů vedl tým Olej. Rozkrýt důvody jeho odložení však nehodlá. "Důvody jsou ve spise a já nejsem oprávněn se k tomu vyjadřovat. Mám povinnost mlčenlivosti," říká Novák. A dodává: "Mohu vás ujistit, že důvodem k odložení spisu nebyl fakt, že bychom měli málo lidí." Novák postupem času povýšil. Přes pozici šéfa protikorupční policie se dostal až do křesla náměstka policejního prezidenta.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Žena si pořezala ruce a vypila čistič na okna. Zachránili ji policisté

Policisté Tomáš Pustina (vlevo) a Radek Pečiva z obvodního oddělení Hrotovice...

Zavolala na policii, že jí někdo chce ukrást auto, skutečnost ale byla jiná. Když hlídka dorazila na místo, našla...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz