Sprosťák se omluvil před žáky a učiteli. Nebude se to opakovat, slíbil

  12:47aktualizováno  12:47
Na chodbě základní a praktické školy v Krupce na Teplicku se odehrála jedna z prvních veřejných omluv, kterou soud nařídil podle nového trestního zákona jako součást trestu. Sedmačtyřicetiletý Roman Kešner se téměř po roce omluvil tamním pedagogům, že je sprostě urážel. Kešnerovi se do omluvy nechtělo tak, že kvůli ní dokonce žádal o milost.

"Omlouvám se zaměstnancům školy a i řediteli, že jsem ztropil 23. března skandál, že jsem nadával sprostě. Příště se to už nebude opakovat. Tím to pro mě končí. Děkuji, na shledanou," pronesl stroze osmkrát trestaný muž před ředitelnou a kanceláří hospodářky.

Právě v těchto místech loni 23. března před žáky vulgárně urážel ředitele i další zaměstnance školy, když přišel vysvětlovat mimo jiné neomluvené hodiny svého syna. "Ujely mi nervy. Mám horkou krev, jsem nervák," vysvětloval pak u soudu.

Banální případ mohl být vyřešený do dvou měsíců. Teplický soud muži za výtržnictví uložil trestním příkazem desetiměsíční trest s podmínkou na dva roky spojenou s veřejnou omluvou. Tu měl odsouzený provést do dvou týdnů (o prvním rozsudku čtěte zde).

Novinku v trestním zákoníku, která má za cíl zrychlit řízení a nezatěžovat soudy v dalším občanskoprávním řízení o případnou omluvu, využil teplický soud jako jeden z prvních v Česku.

Kešner se omlouvat nechtěl, raději riskoval vězení

Jenže pro Kešnera, odsouzeného v minulosti třeba za kuplířství, porušování domovní svobody, krácení daně či řízení bez řidičského průkazu, byla omluva tak nepřijatelná, že požadoval řádné soudní líčení. A to přesto, že tím riskoval daleko tvrdší rozsudek.

U soudu se pak choval arogantně a všem skákal do řeči, až mu soudce několikrát hrozil pořádkovou pokutou nebo trestem za pohrdání soudem. "Všichni lžou a byli domluvení, aby to sehráli a zničili jednoho cikána," litoval se u soudu Kešner (o tomto soudu čtěte zde).

Soud pak vynesl takřka stejný rozsudek, jen hrozbu desetiměsíčního vězení protáhl na rok. Tolik by Kešner musel odsedět, pokud by se dostatečně neomluvil.

Kešner se tehdy sice vzdal odvolání, když ale mělo dojít na omluvu, vymlouval se na pracovní neschopnost kvůli zranění ramene a nakonec si podal žádost o prezidentskou milost. "Pan prezident po pečlivém zvážení neshledal dostatečné důvody k udělení milosti," konstatoval na konci roku vedoucí kanceláře prezidenta Jiří Weigl (o žádosti o milost čtěte zde).

Teplická probační a mediační služba pak s Kešnerem a vedením školy domluvila, jak bude veřejná omluva vypadat.

Omluvě přihlíželo padesát dětí

Ve čtvrtek po zazvonění na třetí vyučovací hodinu se na chodbě školy objevily školní židle a dva stoly. Deset minut po desáté dopoledne přišlo asi padesát dětí ze sedmých a devátých tříd základní a první a druhé třídy střední školy.

Fotogalerie

Za stolem seděli pracovníci mediační a probační služby a odsouzený Kešner, který na ten den omluvil z vyučování své tři děti, jež do školy chodí. Vedoucí služby Emil Fleischmann přečetl rozsudek, Kešner se zjevnou nechutí pronesl svou omluvu a chtěl zmizet. Pracovník služby Jan Odvárka ho ale zastavil a zeptal se ředitele školy, jestli je pro něj omluva dostačující.

"Se zaměstnanci jsme se domluvili, že je taková omluva akceptovatelná," přisvědčil ředitel školy Martin Kaftan.

Omluvě přihlížel i soudce Miroslav Čapek, který nyní počká na zprávu probační a mediační služby a rozhodne, jestli se Kešner omluvil dostatečně. Kešner pak ze školy beze slova a se skloněnou hlavou rychle zmizel.

Na školu podám trestní oznámení, řekl Kešner

"Pořídili jste si zážitek, o kterém se bavíme v hodinách občanské nauky, když mluvíme o trestním právu," pronesl pak ředitel školy k žákům a vyzval je k besedě se zástupci probační a mediační služby.

"Každá situace má nějaké řešení. Když způsobíte konflikt, měli byste v sobě sami najít sílu a odvahu omluvit se a nečekat rok na to, až vás k omluvě donutí soud," řekl školákům zástupce služby Odvárka.

Kešner nakonec před budovou školy redaktorovi MF DNES řekl, že to tak nenechá. "To bylo jen první kolo. Už mám připravené druhé. Víte, proč jsem tenkrát tak křičel? Protože nechali moji holku běhat bez dozoru po sídlišti. Na školu za to podám trestní oznámení," řekl Kešner.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá 5,5 mil. Kč

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Dobrovolné hasičky narazily při výcviku do stromu, z vraku je vystříhali

Nehoda hasičského vozu o obce Nahořany (16.7.2019).

Nedaleko obce Nahořany na Náchodsku havarovala dodávka místních dobrovolných hasičů. Řidička a spolujezdkyně v...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz