Spor o zámek v Cholticích se přiostřil

  12:51aktualizováno  12:51
Krajský soud v Pardubicích opět projednával spor o zámek v Cholticích, který se táhne už třináct let. Berthold Thun-Hohenstein se majetku domáhá jako dědictví po svém otci, které stát zkonfiskoval po 2. světové válce. Jednání ale bylo tentokrát velmi vypjaté.

"Vyhláška o konfiskaci sice na obecním úřadu možná v roce 1945 visela, ale já se ptám: Komu byla určena? Komu? V té chvíli nebyl nikdo, kdo by mohl dědictví po otci mého klienta spravovat," hřímal před senátem advokát šlechtice Miroslav Pytlík.

"To se měl vydat stůl ze zámku na cestu, aby si vyhlášku přečetl a pak informoval židle o tom, jaký je stav?" dodal.

Zpochybnil také jeden z klíčových důkazů v celém sporu - konfiskační vyhlášku, na jejímž základě stát majetek rodiny zabavil.

"Tato fotokopie opisu, nebo co to vlastně je, se po třinácti letech sporu objevila až v poslední možný den jednání u okresního soudu. Našla se v archívu katastrálního úřadu, který už předtím ale vydal osvědčení, že žádnou listinu nenalezl. Nic z toho nevyvozuji, úsudek si může udělat každý sám," pokračoval Pytlík.

Ostře argumentoval i advokát obce Choltice. "Když se snažíme něco dělat a shánět důkazy, tak je to vykládáno jako zločinné. Důkazy by přitom měli předkládat hlavně zrádci a kolaboranti, ne druhá strana sporu," řekl Josef Matyáš.

Starosta Choltic Jan Málek uvedl, že obec už zaplatila za vleklý spor přes sto pět tisíc korun. "Jako obec jsme utrpěli kromě materiálních i morální škody. Tím mám na mysli, že soudní jednání nám komplikují například přípravu územního plánu," řekl starosta.

Thunovu žalobu již koncem září loňského roku zamítl okresní soud. Šlechtic se ale obrátil na krajský soud s odvoláním. Senát vynese rozsudek příští čtvrtek.

Rozhovor s Bertholdem Thun-Hohensteinem

Berthold Thun-Hohenstein se domáhá zámku a dalších pozemků v Cholticích. Z desítek jednání, které během posledních třinácti let proběhly v Pardubicích a Hradci Králové, absolvoval většinu. Jeho rodina žije v Itálii, sám podniká v Jemenu. Pod vlajkou tohoto státu plují tankery a nákladní lodě jeho rejdařství. "Věřím, že ve sporu o choltický zámek musím vyhrát," tvrdil na chodbě pardubického krajského soudu a ještě zdvihl dva prsty do symbolu vítězného V.

Proč jste si tak jistý?
Když mě zastaví policisté a já jsem se dopustil nějakého prohřešku, pak dostanu pokutu a sepíše se protokol. V tomto případě se neobjevil jediný důkaz, že bych se něčeho dopustil. Hodně mi ale vadí, že spor trvá už třináct let. Nemohu se tak vrátit domů.

Za svůj domov považujete Čechy?
Když se rozpadlo po první světové válce rakouské impérium, mohl si každý vybrat novou příslušnost. Moji rodiče žili v Čechách a při sčítání lidu se nechali zapsat jako Češi. A když byli Češi moji rodiče, pak jsem se i já narodil jako Čech. Jsem tedy stejný Čech, jako každý jiný.

To znamená, že byste se v případě úspěchu ve sporu o zámek do Choltic přestěhoval?
Samozřejmě.

Při soudním jednání potřebujete tlumočníka do italštiny, začal byste se také učit česky?
Pochopitelně. Když jsem třeba musel kvůli obchodu pobývat šest měsíců v Koreji, tak jsem za tu dobu místní jazyk také zvládl. V domě mých rodičů se sice mluvili německy, ale měli jsme českou chůvu. Pamatuji si třeba, že slovo slepice je nadávka.

 

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Policie pátrá po muži, který nakupoval na cizí doklady

Policie pátrá po muži, který na cizí doklady uzavřel spotřebitelský úvěr. (20....

Pražská policie pátrá od začátku června po pachateli nebo pachatelích čtyř úvěrových podvodů. Pravděpodobně je má podle...

Muže souzené kvůli požáru skladu textilu soud zprostil, měl málo důkazů

Radim Král (vlevo) čelí u olomouckého krajského soudu společně s Mohamadem...

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby dva muže v kauze úmyslného požáru, který v roce 2016 zničil ve městě halu s...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Kruté umírání. Uneseného podnikatele spoutali a udusili v kufru auta

Vozidlo, v němž únosci drželi a udusili podnikatele Stanislava Brunclíka

Přesně před patnácti lety, 23. září 2004, unesli Milan Vejšický a Martin Rybka u Vysokého Mýta podnikatele Stanislava...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz