Tomáš Martinec

Tomáš Martinec | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalý šéf protikorupční policie mluvil u soudu o válce s Bradáčovou

  • 5
Bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec vypovídal o svém nedobrovolném odchodu z čela útvaru. Mluvil o válce mezi ním a pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Uvedl to u soudu, který řeší jeho žalobu na Bradáčovou za pomluvu. Martinec po ní žádá omluvu a odškodné 200 tisíc korun. Tvrdí, že její nepravdivé výroky v médiích vedly k lynči a zničily mu život.

Rozbuškou mezi Martincem a Bradáčovou byly rozhovory na Frekvenci 1 v roce 2013. V prvním se moderátor ptal pražské vrchní státní zástupkyně na jejího manžela a na to, že figuruje v jedné z kauz vyšetřovaných policií. Bradáčová se o tom už dříve dozvěděla právě od Martince. Ten u soudu uvedl, že se radili, zda jí to říci nebo ne. Nakonec ji na to „gentlemansky“ upozornil.

„Sdělil jsem jí to s tím, že je třeba případ delegovat na jiné státní zastupitelství. Ona souhlasila, poděkovala a s tím jsme se rozloučili,“ řekl Tomáš Martinec. Kontrola později vyhodnotila schůzku, která výroku předcházela, jako nestandardní (více o schůzce zde).

Když se jí na stejnou věc ptali na Frekvenci 1, okamžitě Martincovi volala. „Chtěla vědět, jak je možné, že informace unikly. Tvrdila, že je to vyhlášení války, a ta válka se pak vedla,“ řekl Martinec s tím, že Bradáčová kategoricky odmítala, že by úniky mohly být odjinud.

Červené světlo svítilo

Moderátorovi Frekvence 1 Luboši Xaveru Veselému ještě ve studiu řekla, že na ni Martinec vyrábí kauzy a jemu je prodává. Veselý to později pustil během rozhovoru s tehdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Výrok pro změnu pobouřil Martince.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně

Bradáčová se hájila, že se jednalo o výrok, který byl řečen až po natáčení, takzvaně off record. To Veselý popřel. Uvedl, že každý kdo byl v rádiu ví, že pokud ve studiu svítí červené světlo, tak se nahrává. Odmítl říci, od koho informace měl, ale uvedl, že to nebylo od Martince.

Martinec popisoval, že se proti němu na základě výroků Lenky Bradáčové obrátil ministr vnitra i spravedlnosti, nejvyšší státní zástupce a podporu neměl ani od policejního prezidenta. Martin Červíček si ho podle něj pozval a vyzval ho k rezignaci s tím, že spolupráce mezi ním a Bradáčovou nemůže fungovat.

„Z ohlasů bylo jasné, že Bradáčová ve funkci zůstane,“ uvedl Martinec. Rezignoval podle svých slov i proto, že si vzpomínal, jak bylo vykonstruováno obvinění proti bývalému policejnímu prezidentovi Petrovi Lessymu, když se stal nepohodlným (více o rezignaci čtěte zde).

„Tvrzení nebyla určena k publikaci“

Po odchodu z čela útvaru opustil na konci roku 2013 i policii. Poté pracoval pro Generální finanční ředitelství a podílel se na přípravě takzvané daňové kobry, následně byl ředitelem oddělení kontroly a auditu na ministerstvu průmyslu a obchodu a nakonec pracoval pro Unipetrol. Nyní se domáhá omluvy a odškodnění za to, že nemohl pracovat tam, kde chtěl, tedy u policie.

Advokát Bradáčové Pavel Uhl žalobu označil za neoprávněnou. „Tvrzení nebyla určená k publikaci,“ připomněl a dodal, že výroky navíc „vzhledem k předchozímu doloženému jednání žalobce považuje za zcela legitimní“. Uhl také dodal, že nelze vinu přičítat žalované. „Byla to Frekvence 1, která je pustila dále,“ řekl.

Martinec nejprve podal na Bradáčovou kvůli tvrzení na Frekvenci 1 trestní oznámení. Učinil tak i přesto, že Bradáčová nevěděla, že jsou její slova nahrávána. Police oznámení odložila a potvrdil to i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Soud nyní dokončil dokazování. Verdikt plánuje vynést 8. prosince.


Video