Soudci vyměřili tresty za pobodání taxikáře

  16:09aktualizováno  16:09
Za brutální napadení taxikáře půjdou do vězení dva Mongolové. V létě na šoféra zaútočili u osady Loudilka na Jihlavsku a vážně ho zranili. Brněnský krajský soud jim vyměřil 13 a 12 let za mřížemi. Po odpykání trestu budou vyhoštěni ze země.

Dvaadvacetiletý Cendbaja Narangerel dostal 13letý trest vězení, jeho o tři roky mladší krajan Chuder Angalanbaatar by si měl odsedět o rok méně.

Sedmapadesátiletý řidič je osmého červnového dne naložil v Jihlavě a oni si oba sedli dozadu. Po pár kilometrech jeden řekl, že si potřebuje odskočit.

Taxikář zastavil a mladík vyšel několik metrů před auto. Když viděl, že nic nejede, otočil se. V tu chvíli Narangerel začal taxikáře bodat do krku, hrudníku, tváře a zad. Zasadil mu dohromady deset ran, mimo jiné muži rozřízl tepnu.

Těžce zraněného útočníci vytáhli z auta a ukradeným vozem odjeli směr Luka nad Jihlavou. "Po ujetí půl kilometru zabloudili," popsala soudkyně Jaroslava Bartošová.

Museli se proto otočit směrem na Jihlavu a jeli znovu kolem zraněného taxikáře. Zastavili u něj zase, ale jelo auto, tak pokračovali dál. Náhodně projíždějící osádka Škody Fabia poskytla zraněnému první pomoc. Mongolové ujeli asi čtyřicet kilometrů, pak chtěli někde auto schovat, ale zapadli na polní cestě, tak vůz nechali na místě.

Policie je dopadla po necelém týdnu. - více zde

Prý nevěděli co dělají
U soudu se bránili tím, že byli opilí a nevěděli, co dělají. Angalanbaatar tvrdil, že to vůbec nechtěl udělat, že ho komplic přesvědčil.

Předchozí noc byli v nočním klubu v Třebíči, kde nezaplatili tři tisíce za služby. Nechali tam v zástavě mobilní telefon. K ránu ještě hráli na automatech, potom odjeli jiným taxíkem do Jihlavy. Jízdu zaplatili eury, která nebyla jejich, měli je údajně někomu dát.

Angalanbaatar, který se okamžitě po rozsudku odvolal, měl v Česku studijní vízum, ale nechal školy, protože ho nebavila. Česky umí, v zemi žije už od základní školy. Narangerel měl pracovní vízum necelé dva roky, česky neumí. Ponechal si lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání.

Řidič přežil se štěstím
Řidič vražedný útok přežil, podle lékařů však jen se štěstím. Z deseti bodných a řezných ran se mu mohla stát osudnou rána na krční tepně.

"Ten, co to udělal, měl dostat patnáct let. To byl útok bez jakéhokoliv varování zezadu s úmyslem zabít," komentoval rozsudek napadený taxikář, který je stále v pracovní neschopnosti a po útoku má trvalé následky. S oběma muži z Mongolska se minulý týden sešel v soudní síni. "Nebylo to nic příjemného je zase vidět," řekl.

Výška trestu se nezdá ani Františku Pertlíkovi, jemuž patřil ukradený taxík. "Myslím, že je to málo. Vždyť se vlastně jednalo o vraždu. Ten řidič měl štěstí, že ho tam lidi našli a pomohli. Oni se omlouvají, že byli opilí. To přece není omluva," dodal.

Justiční stráž odvádí Mongoly Cendbaja Narangerel a Chudera Angalanbaatara, kterým soud za napadení taxikáře vyměřil 13 a 12 let. (10. prosince 2004)

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Muž schytal za urážku facky, pak se vrhl na policisty, které sám přivolal

Ilustrační snímek

Neobvyklý zásah zažila policejní hlídka, kterou přivolal v Prostějově muž do tamní hospody, protože se dostal do...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz