Soudce mu snížil doživotní trest, přesto na něj vrah řidiče Sazky křičel

  14:16aktualizováno  17:43
Vrchní soud snížil trest Timuru Tretyakovovi za vraždu řidiče Sazky a pokus o vraždu arménského podnikatele. Původní doživotí změnil na 22 let. Další obžalovaní, Tagir Tarsžojev a Muslim Asujev, dostali místo desetiletých trestů tři a 3,5 roku vězení.

Timur Tretyakov v roli božího otroka | foto: ČTK

Vrchní soud označil zdůvodnění doživotního trestu od Městského soudu v Praze za "tristní". Podle něj nebyly pro uložení doživotí splněny všechny zákonné podmínky. Proto uložil "pouze" výjimečný trest 22 let vězení.

Timur Tretyakov nebyl přes snížení trestu spokojen. Na soudce se při vyhlašování rozsudku rozkřičel tak, že musel být eskortou vyveden. Při předchozích soudech zase zpíval náboženské písně, klekal si na zem a soudcům vzkazoval, ať ho ukřižují.

U Tagira Tarsžojeva a Muslima Asujeva, které žaloba vinila z pokusu zabít arménského podnikatele na Václavském náměstí, se podle vrchního soudu nepodařilo prokázat, že muže bodali. Muži na místě fungovali jako vyslanci dalšího mafiánského bosse. Po několika větách v ruštině se ale na šéfa konkurenčního gangu vrhl Tretyakov s nožen v ruce a zasadil mu devět ran. Muž útok přežil.

Soud proto jejich konání soud překvalifikoval na vydírání a snížil jejich tresty. Asujev je navíc stále na útěku a soud ho vede jako uprchlého. Na oba útoky si násilníka z Ukrajiny najal takzvaný "vor v zakoně", hlava ruskojazyčné mafie.

Podle zdroje iDNES.cz je Tretyakov veterán válek na Kavkaze a v Afghánistánu. Právě takové lidi si ruskojazyčné gangy najímají na špinavou práci. V Praze pak zasáhl do mafiánské války mezi Čečenci a Armény.

U soudu panovala přísná bezpečnostní opatření

Poprava na Vinohradech

Jen o několik týdnů později po incidentu na Václaváku vyrazil Tretyakov na lov podruhé. Mladému řidiči pracujícímu pro Sazku se tehdy stalo osudným to, že podobné luxusní auto vlastnil i nepohodlný mafián. Vrah totiž dostal úkol, aby zastřelil majitele vozu Bentley bydlícího na Vinohradech.

Řidič stejného vozu zastavil v listopadu 2007 v pražské čtvrti jen náhodou, když si šel nakoupit pití do večerky. Vrah ho nejdříve trefil broky do rukou a obličeje a pak ho na zemi chladnokrevně zastřelil. "Byla to jasná poprava," prohlásila státní zástupkyně. Tretyakova při vraždě viděl náhodný chodec, který také pomohl policistům.

Jak on, tak další svědci ze strachu před mafií vystupovali pod krycími jmény. Soudce tak četl svědectví například Petry Janů, Anety Langerové nebo Heleny Vondráčkové.

Tajemný Pavel z tajné služby

Na rozpracování a dopadení mafiánů měla lví podíl Bezpečnostní informační služba. Věc vyšla najevo, i když BIS svou roli nechtěla veřejně přiznat. Hlavním svědkem obžaloby v obou případech byl totiž jeden z obžalovaných, Tagir Tarsžojev. Ten už od počátku vyšetřování tvrdil, že spolupracoval s BIS, konkrétně jejím pracovníkem, který se jmenuje Pavel. Tomu předával všechny informace o boji mezi čečenskou a arménskou mafií.

Pavel ho prý chtěl chránit a proto dokonce zprostředkoval schůzku s důstojníkem útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, před kterým vše probrali. Podle všeho ale policie i BIS nechali Tarsžojeva dlouho na holičkách. Městský soud prý tvrzení o spolupráci s BIS nebral vůbec vážně.

Dnes ale k vrchnímu soudu dorazil jednostránkový dokument. Policie v něm potvrzovala, že Tarsžojeva ještě v době, kdy v utečeneckém táboře žádal o azyl, opravdu navštívil pracovník BIS, který se v táboře představil jako Pavel. Žalobkyně proto připustila, že tím pádem se potvrzuje cizincova důvěryhodnost a lze mu tedy věřit i v jeho obhajobě. Tajná služba se tedy zřejmě o svého člověka přece jen nepřímo postarala.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Najdete na iDNES.cz