Hučín původně čelil obžalobě z šesti trestných činů. Jednalo se o nedovolené ozbrojování, zneužití pravomoci veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností, neoprávněné nakládání s osobními údaji a neuposlechnutí rozkazu. Vesecké se nelíbilo, jak o nich soudy rozhodovaly. - více zde
Ostravský krajský soud loni Hučína zprostil pěti obvinění. Byl přitom vázán právním názorem Ústavního soudu. Původní stížnost státního zástupce z roku 1997 soud zamítl.
Rozhodnutí olomouckého okresního soudu z roku 1997, kterým byl Vladimír Hučín rehabilitován i ohledně krádeže, nedovoleného ozbrojování a poškozování cizí věci, tak nabylo právní moci.
Bojuje od roku 1971
"Stálo mě to obrovské množství úsilí a energie. Roky, které jsem strávil tímto martyriem, jsem mohl věnovat nějaké užitečnější činnosti. Situace, ve které jsem nyní, je pro mě konečně dobrá," svěřil se Hučín těsně po vynesení rozsudku.
"Ohledně tohoto odsouzení to znamená pro pana Hučína úplnou rehabilitaci," řekl místopředseda krajského soudu Čestmír Duda - více zde
Proti komunismu začal Hučín bojovat již v roce 1971. Roznášel letáky, ničil komunistické symboly a používal i výbušniny. Byl několikrát vězněn a nesčetněkrát zatčen.
Po listopadu na doporučení Konfederace politických vězňů nastoupil k civilní kontrarozvědce a požádal o zrušení komunistických rozsudků. Po stovkách hodin v soudních síních po celé Moravě se rehabilitace dočkal teprve až nedávno u Ústavního soudu.
Po vyhazovu z BIS je Hučín dodnes bez práce. "Těžko se hledá zaměstnání, když je člověk trestně stíhaný. Jezdím ovšem dělat přednášky po školách, spolupracuji s řadou lidí, takže se rozhodně nenudím," odtušil Hučín.