Soud vyslechl autory obvinění exministra Mlynáře

  15:40aktualizováno  15:40
Městský soud v Praze vyslechl muže, kteří stáli u zrodu obvinění bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Spolu s bývalým šéfem České televize Dušanem Chmelíčkem a Vítem Novotným mu hrozí za založení společnosti Tescom servis až osm let vězení.

Vladimír Mlynář se svým obhájcem Tomášem Sokolem. | foto: Dan MaternaMF DNES

Nejistota, nepřesnosti, odpovědi nevím, ale zároveň žádná pochybnost o vině obžalovaných. Tak vypadalo u Městského soudu v Praze vystoupení mužů, kteří stáli u zrodu kauzy související se založením společnosti Tescom servis ministerstvem informatiky na podzim roku 2003.

"Víte, kdo byl majitelem společnosti Testcom servis?" ptal se obhájce Dušana Chmelíčka obou svědků. Ani jeden z nich ale nedokázal přesně odpovědět.

"Nevím, ale stát rozhodně ne," uvedl bývalý zaměstnanec ministerstva informatiky Milan Novák. Přitom právě on spolu se sdružením Občané za svá práva, které u soudu zastupoval druhý ze svědků Aleš Moravec, podával 27. ledna 2004 trestní oznámení.

Podle Nováka se ně něj na konci roku 2003 obrátilo několik zaměstnanců státní příspěvkové organizace Testcom, jako na předsedu odborů ministerstva informatiky, pod které podle nich společnost spadala.

Odborových organizací ale bylo na ministerstvu více. U soudu vyšlo najevo, že ta, v jejímž čele stál Milan Novák, měla pouze osm členů.

"Upozornili mě, že se tam dějí nekalé věci," vypověděl Novák u soudu. Problémem měla být změna vedení a založení dceřiné společnosti Testcomu s názvem Testcom seris s.r.o. Na její vznik měl být podle nařízení ministra převeden rezervní fond Testcomu ve výši 7,5 milionu korun.

Podle pracovníků Tescomu, ale ani podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, neměl ministr k založení "eseróčka" pravomoc. Vladimír Mlynář se hájí tím, že krajský soud společnost bez problémů zaregistroval a podobné společnosti v té době existovaly například na ministerstvu zdravotnictví. Po obdržení vyjádření od ministra Sobotky nechal společnost zrušit. - více zde

Testcom servis vznikl podle bývalého ministra kvůli zajištění provozu internetového portálu veřejné správy. Novák, ale u soudu tvrdil, že to nebylo třeba.

"Hardwarově to nemohl zajistit nikdo jiný než příspěvková organizace Telecom. Softwarově by to zvládl tuctový programátor za pětinu ceny. Pokud by už někdo měl být pověřen, tak Testcom, který měl dostatek odborníků," řekl Novák.

Na dotaz obžalovaných, jaké odborníky měl na mysli, Novák přiznal, že zná v Tesctcomu jen práci bývalého ředitele, který napsal několik odborných publikací.

Všichni tři obvinění se hájí tím, že zřízením společnosti Testcom servis nevznikla státu žádná škoda. Podle nich měla naopak přinést zisk.

S tím ale nesouhlasil představitel sdružení Občané za svá práva Aleš Moravec. Bývalý ministr Mlynář mu připomněl, že ho spolu s ostatními obviněnými v televizi Prima nařkl, že v jejich kapsách zmizelo 6,3 milionů. "Je to věc naší cti," žádal Mlynář po svědkovi vysvětlení.

Moravec uvedl, že se jedná o 5,8 milionu a o částce ví z faktur. Později se ukázalo, že jde o výpisy z účtů, podle kterých měl Tescom servis obdržet 13,7 milionu a při jeho zrušení na účtě zbylo 7,9 milionu. Kdo a jak peníze použil, nedokázal Moravec nijak doložit.

"Omlouvám se, ale slíbil jsem, že se nebudu až do ukončení soudu k případu vyjadřovat," odpověděl Vladimír Mlynář na dotaz iDNES.cz zda na Aleše Moravce podá kvůli jeho nařčení žalobu. Jeho dotaz u soudu ale takovou možnost naznačoval.

Autoři:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Ženu bil tyčí a s nožem jí hrozil smrtí, řekl soud. Muže poslal do vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení muže, který je obžalovaný, že letos v lednu napadl svoji...

Motorkář ujížděl před policisty, ale za jízdy spadl. V batohu měl drogy

Motorkář ujížděl před policisty, ale za jízdy spadl. V Batohu měl drogy

V úterý večer policisté v Praze 4 pronásledovali motorkáře, který jim odmítl zastavit. Po pár kilometrech sám z motorky...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz