Hrozil mi, že budu chrochtat jako Běla, řekl o Šrytrovi „tajný“ svědek

  14:41aktualizováno  14:41
Měl vystupovat jako utajovaný svědek u soudu, který řeší 21 let starou vraždu Antonína Běly. Jeho utajení však při úterním jednání padlo. Arnošt Šmíd se následně složil. Nakonec však před soud předstoupil a popisoval, jak to v 90. letech chodilo v podsvětí. Včetně toho, jak ho obžalovaný Pavel Šrytr odvedl na procházku do lesa a vyhrožoval mu zastřelením. Z vraždy Běly je vedle Šrytra obviněn i Ján Kaco.

Soud s obžalovanými z vraždy Antonína Běly | foto: iDNES.cz

„Znal jste pana Javornického?“ zeptal se Šmída po hektickém začátku líčení (viz box) soudce. „Ano, byl příbuzný s panem Bělou, je mrtvý. Kdo ho zabil, nevím.“ odpověděl Šmíd. Následoval dotaz na jméno Hájek. „Vím, nezvěstný, udělal vraždu pro pana Mrázka,“ řekl Šmíd a připomněl, že i on sám čelil výhrůžkám na svou likvidaci.

(Ne)utajený svědek

Arnošt Šmíd měl vypovídat jako utajovaný svědek. Obhájci se však před jeho výslechem zeptali soudce, zda je to nutné, když jeho totožnost stejně znají. Podle nich po tom nepátrali, ale je to zřejmé z jeho výpovědi. Když ani státní zástupkyně netrvala na utajení, rozhodl soudce o běžném výslechu. Šmíd se po oznámení psychicky složil, nakonec však u soudu vypovídal.

Šmíd uvedl, že Pavel Šrytr ho vyzvedl doma a odvezl na procházku do lesa. „Byl vyslán od Mrázka, řekl mi, abych toho nechal. Řekl, že mě zastřelí a budu chrochtat jako pan Běla,“ popsal procházku s tím, že je rád, že se z ní vrátili oba.

Soudce se ptal na důvod. Šmíd tvrdil, že to bylo kvůli tomu, co věděl o vraždě Běly považovaného za šéfa podsvětí, který byl zastřelen ve svém domě v Úvalech v roce 1996. Soudce však na tento argument nepřistoupil, ve stejném postavení podle něj vystupuje další řada svědků.

Šrytr, který procházku nijak nepopřel, uvedl jiný důvod. Podle něj Šmíd Mrázka vydíral. Nařkl navíc Šmída z účasti na vraždě novináře Václava Dvořáka, kterého podle Šrytra v roce 1992 pro Mrázka zastřelil spolu s již zmíněným Bohumilem Hájkem. Šmíd to odmítl s tím, že v době vraždy byl ve vězení.

Svědkyně z domu zavražděného Běly popisuje průběh přepadení:

Šmíd pro Bělu pracoval, byl s ním v každodenním kontaktu. Hlavní podnikání Běly popsal jako lichvu a nejrůznější obchodování. Jednu dobu obchodoval i s Františkem Mrázkem. Na dotaz soudce Šmíd doplnil, že v domě, kde se vražda stala, bývala velká hotovost. Tvrdil, že asi dvacet milionů.

Fotogalerie

Obžalovaného Kaca prý viděl u Běly asi dvakrát, ale Šrytra dobře znal jako Bělova bodyguarda. Šrytr se Šmída později ptal, zda se necítil odsunutý na druhou kolej jeho příchodem; vozil Bělu místo něj autem a převzal i další jeho práci. Šrytr tvrdil, že Běla dával přednost jeho profesionální práci. „Necítil jsem to tak,“ reagoval Šmíd a dodal, že patřil do komunity, zatímco Šrytr nezapadl.

Běla se jak s Mrázkem, tak se Šrytrem pro neshody rozešel nějaký čas před tím, než byl zavražděn. Zastřelen byl ve své vile v Úvalech, kam vtrhli ozbrojení a maskovaní muži. Z domu pak zmizely peníze a šperky. Rodina tvrdí, že jedním z útočníků byl právě Šrytr. Poukazuje mim jiné na to, že vrazi věděli, kde jsou schované peníze (více čtěte zde). Šrytr naopak u soudu uvedl, že vraždil někdo z blízkých příbuzných.

Bělu zavraždil někdo z příbuzných, tvrdil před soudem obžalovaný Šrytr:

Švagrová: Šrytr nám nabízel ochranu

Mimo Šmída vyslechl soud i Bělovu švagrovou Janu Ševčíkovou. Ta mimo jiné uvedla, že se po nějakém čase od vraždy se Šrytrem setkala. Nabízel ji, že jim bude dělat ochranku. To odmítla. Pak se bavili o vraždě. „Říkala jsem mu, že se po Praze říká, že když ho zastřelili, tak chrochtal,“ uvedla. Když pak Šrytr od ní odcházel, tak se prý ještě otočil a řekl: „Chrochtal.“

Útočníci v roce 1996 v domě svázali dvě ženy. Oba svědci s nimi mluvili hned po vraždě a připomínali slova jedné z nich, která se údajně zeptala: „Seš to ty, Pavle?“ (více o její výpovědi zde). Šmíd pak tvrdil, že mu Šrytrův známý, kterého zná jen jako Tomáše, řekl, že to byl právě Šrytr.

Šrytrovi a Kacovi hrozí až výjimečné tresty. Poškození navíc požadují po obžalovaných 11 milionů korun. Tři miliony podle zmocněnce představují náhradu za peníze odcizené ve vile v Úvalech, osm milionů je nemajetková újma za ztrátu rodinného příslušníka.

Podle vyšetřovatelů se na zločinu podílelo více lidí, ne všechny se ale podařilo identifikovat. Vraždu se podařilo objasnit vyšetřovacímu týmu Tempus, zaměřeného na staré závažné zločiny. Obvinění padla před rokem, krátce předtím, než by byl zločin promlčený (více o obžalobě čtěte zde).

Tady nejde o Bělu, ale o Mrázka a Pitra, říká obžalovaný Kaco:

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Řidička po srážce s daňkem nadýchala alkohol a přišla o řidičský průkaz

Daněk zkřížil cestu řidičce na Královéhradecku. Ze srážky vyvázla s poškozeným autem, navíc ale přišla i o řidičský...

Srážka vlaku a auta na pět hodin uzavřela železnici z Prahy do Brna

V noci na neděli byla na pět hodin uzavřena železniční trať spojující Prahu a Brno. V Blansku na přejezdu se kolem...

Mikrobus na Vyškovsku sjel ze silnice, zranilo se deset lidí

Deset zraněných lidí si vyžádala havárie mikrobusu před obcí Nesovice na Vyškovsku. Mikrobus s ukrajinskou poznávací...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Najdete na iDNES.cz